eReport.sk
Káčer hovorí o podstate EÚ
Rastislav Káčer v štúdiu spravodajskej televízie. Reprofoto: ta3.com

Káčer: Vkrádajú sa medzi nás nenávistné prejavy! Nedovoľme, aby sa zopakovala najtemnejšia história

Nenávistné prejavy. Aj v súčasnosti sa medzi nás vkrádajú nenávistné prejavy, diskriminácia a antisemitizmus. Nedovoľme, aby sa zopakovala najtemnejšia kapitola našich dejín. Uviedol to dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitosti SR Rastislav Káčer, ktorý si v sobotu pripomenul uplynutie 81 rokov od vypravenia prvého transportu židov z územia Slovenska do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau a uctil si pamiatku obetí.

Nenávistné prejavy

Túto udalosť šéf slovenskej diplomacie označil za jednu z najtemnejších kapitol našej histórie a pripomenul, že tragédia holokaustu na Slovensku sa týmto transportom nezačala ani neskončila. „Tragédiu holokaustu začal vtedajší ľudácky režim rozdeľovaním spoločnosti. Išlo o systematickú kampaň živenú štátnou propagandou, ktorá podnecovala tie najprízemnejšie pudy a zavrhnutiahodné odtiene ľudskej povahy. Aj dnes sa medzi nás vkrádajú predsudky, diskriminácia, antisemitizmus a nenávistné prejavy,“ povedal Káčer. Aj terajšia spoločnosť je podľa jeho slov nebezpečne rozdelená a vzájomný dialóg sa stáva čoraz náročnejším. „A práve v takej situácii nachádzajú živnú pôdu konšpiračné teórie a lživá propaganda,“ vyhlásil.

Napomáhal i vládny režim

Pripomenul, že deportácie slovenských občanov a ich následné vraždenie sa diali aj pod patronátom a s požehnaním vládneho režimu, ktorý sa oháňal „patriotizmom“ a údajnou láskou k vlasti. Káčer vyzval spoločnosť, aby si uvedomila nebezpečenstvo nenávistných prejavov a skutočnosť, že zločiny proti ľudskosti sa často začínajú práve slovom. „Neostaňme ticho, neopakujme rovnaké chyby. Neverme tým, ktorí ustavične klamú a robia z inakosti či menšín terče,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hamran pre Startitup
  2. Voliť chce 60% ľudí
  3. Viktorín o darovaní Migov
  4. Veronika Remišová sa natáča pred TV Markíza v Záhorskej Bystrici.

Deportácia žien a detí

Z prvého transportu, ktorý viezol tisíc mladých žien a dievčat z východného Slovenska, prežilo len 20 deportovaných. Prvá vlna transportov trvala do októbra 1942. Druhá sa začala po okupácii Slovenska a potlačení SNP, trvala do marca 1945. Celkovo v koncentračných táboroch v dôsledku transportov z územia Slovenska zahynulo viac ako 70.000 židovských občanov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Káčer: Vkrádajú sa medzi nás nenávistné prejavy! Nedovoľme, aby sa zopakovala najtemnejšia história

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti