eReport.sk
Foto: ereport

Dokážete vysloviť názov tejto dediny? Málokomu sa to podarí

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Aj keď to vyzerá tak, že niekto zaspal na klávesnici, nie je to tak. Je to názov dediny na ostrove Anglesey vo Walese. V preklade z waleštiny znamená „Kostol svätej Márie (Llanfair) v doline (pwll) bielych liesok (gwyn gyll) blízko (go ger) prudkého víru (y chwyrn drobwll) a kostola svätého Tysilia (Llantysilio) z červenej jaskyne ([a]g ogo[f] goch)“.

S 58 znakmi je tento názov najdlhším jednoslovným geografickým pomenovaním v Európe a druhým najdlhším na celom svete. Podľa Walesanov má však len skromných 51 písmen, keďže „ch“ a „ll“ považujú za jednu hlásku. Na internete vďaka dedine vznikla aj webstránka s najdlhším názvom llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.co.uk.

Svetovo najdlhší je 85-písmenový názov novozélandskej obce Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu a tretím najdlhším je meno amerického jazera Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg. Má 45 hlások.

Zvládol to

Pred pár rokmi obletelo internet video s britským hlásateľom počasia Liamom Duttonom, ktorý dostal za úlohu v živom prenose vysloviť názov Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Zvládol to bez chyby a bez zaváhania. Video s meteorológom len za prvých 24 hodín videlo viac než päť miliónov ľudí a dedina sa masívne zviditeľnila.

Bol to marketingový ťah

Dedina je rozdelená na dve menšie časti. Llanfairpwllgwyngyll-Uchaf (Horná Llanfairpwllgwyngyll) je pôvodná a Llanfairpwllgwyngyll-ISAF (Dolná Llanfairpwllgwyngyll) je zasa novšia a leží bližšie k vlakovej stanici.

Britská obec sa pôvodne predstavovala kratšími menami Llanfair Pwllgwyngyll alebo Llanfairpwllgwyngyll, ale v roku 1860 sa rozhodli spraviť z nej turistické a obchodné centrum, ktorému by vraj lepšie svedčal jazykolamný názov Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Marketingový ťah, ktorý skrsol v hlave miestneho krajčíra, sa ukázal ako mimoriadne úspešný a ľudia dnes do Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch cestujú hoc aj kvôli fotografii.

Pochádza odtiaľ aj britská herečka

Do dediny sa turisti dostanú aj keď sa budú pýtať na Llanfairpwll či Llanfair PG, no pred návštevou by mali zvládnuť aspoň základy waleštiny, pretože z trojtisícovej miestnej komunity asi trištvrtina obyvateľov preferuje tento jazyk. PG sa k názvu Llanfair pridáva z praktických dôvodov, viaceré waleské dediny majú totiž v názve Llanfair a bez rozoznávacieho prvku by mali miestni poštári značne sťaženú prácu.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch sa chváli aj celebritnými nájomníkmi. Ako dieťa tu niekoľko rokov žila britská herečka Naomi Watts, ktorá v dedine navštevovala aj waleskú jazykovú školu Ysgol Gyfun Llangefni. „Učili sme sa waleštinu v škole uprostred ničoho, zatiaľ čo všetci ostatní študovali v angličtine,“ spomína na mladé letá. Vraví sa však, že koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom a zdá sa, že tréning pamäte z detstva Naomi zúročila aj v hereckom povolaní.

Zdroj: youtube

Zdroj: youtube

Zdroj: businessinsider

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti