eReport.sk
afganistan
Ani nezmyselné zabíjanie žien a detí neobmäkčilo Izrael od (ne)chuti rokovať o mieri na Blízkom východe. Ilustračná snímka: vojna v Iraku. Foto: Reuters

Ministri Veľkej Británie a Nemecka rokujú v Izraeli o situácii v regióne. Čo dosiahnu?


Situácia na Blízkom východe sa prakticky každým dňom vyhrocuje. Spôsobujú to nielen vzájomné odkazy medzi Izraelom a Iránom, ale aj kroky, ktoré podnikajú oba štáty a ich spojenci. Prirodzene, na to všetko doplácajú nielen obyvatelia na palestínskom území, ale v strachu je i celý svet, ktorý sa obáva vojnového vyostrenia situácie, ktoré by zasiahlo viaceré štáty nielen v regióne, ale aj v širšom pásme.

Rozhovory najmä s izraelskými predstaviteľmi

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková a britský minister zahraničných vecí David Cameron sa dnes zúčastňujú na krízových diplomatických rokovaniach v Izraeli. TASR o tom píše na základe správ agentúr AFP a DPA. Obaja sa stretli s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom a podľa nemeckého ministerstva zahraničných vecí plánovali viesť ďalšie samostatné rozhovory s poprednými izraelskými predstaviteľmi.

Baerbocková rokovala aj s izraelským ministrom zahraničných vecí Jisraelom Kacom. Pred odletom sa má neskôr počas dňa stretnúť aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. V centre rozhovorov sú obavy, že prebiehajúca vojna v Pásme Gazy by mohla prerásť do veľkého regionálneho konfliktu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Juraj Blanár
  2. Ruský prezident Vladimir Putin
  3. Izrael mal provokovať Irán už dlhodobo

Irán v sobotu podnikol veľký vzdušný úder na Izrael v reakcii na útok na iránske veľvyslanectvo v Damasku. Izraelskí predstavitelia teraz sľubujú tvrdý protiútok proti Iránu. Spojenci Izraela sa obávajú, že takáto reakcia by mohla podnietiť vlnu násilia, a vyzývajú na zdržanlivosť

Cameron v stredu vyzval skupinu G7, aby prijala nové „koordinované sankcie“ proti Iránu po jeho víkendovom útoku. Urobil tak pred štvrtkovým stretnutím s partnermi z G7 v Taliansku. Baerbocková sa pravdepodobne bude zaoberať aj humanitárnou situáciou trpiaceho civilného obyvateľstva v Pásme Gazy. V posledných týždňoch opakovane vyzvala Izrael, aby umožnil väčšie dodávky pomoci na toto palestínske územie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ministri Veľkej Británie a Nemecka rokujú v Izraeli o situácii v regióne. Čo dosiahnu?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE: