eReport.sk
Erik Tomáš Zdroj: eReport

VIDEO Erik Tomáš: PS a SaS nehlasovali za 13. dôchodok. Mladých chceme udržať na Slovensku


Predošlej Ficovej vláde sa 13. dôchodok síce už raz podarilo v minulosti schváliť, ale Matovičova vláda ho následne zrušila, pričom tak urobila v rozpore so svojimi predvolebnými sľubmi, pripomenul Tomáš.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) sa v rozhovore pre eReport vyjadril k prelomovému schváleniu plnohodnotného 13. dôchodku a priblížil aj pomocné programy pre ďalšie skupiny obyvateľstva.

Plnohodnotný 13. dôchodok

13. dôchodok bol jedným zo základných sľubov strany Hlas-SD, ale dostal sa aj do programového vyhlásenia vlády. Parlament ho schválil v apríli. „Tento zákon získal ústavnú väčšinu, ale nepridali sa PS a SaS, neprekročili svoj tieň. Týmto stranám zjavne nezáleží na senioroch a orientujú sa len na mladých a bohatých ľudí. 13. dôchodok bol konečne schválený v podobe, ako mal byť. Predtým to nikdy nebol plnohodnotný 13. dôchodok,“ vyjadril spokojnosť minister Tomáš.

Predošlej Ficovej vláde sa ho síce už podarilo v minulosti schváliť, ale Matovičova vláda ho následne zrušila. Urobila tak v rozpore so svojimi predvolebnými sľubmi. „Pred Vianocami bude starobným dôchodcom vyplatený 13. dôchodcov vo výške 606 eur a všetkým ostatným poberateľom dôchodkov v priemernej výške ich dôchodkov,“ informoval minister.

Ako udržať mladých na Slovensku

„Moje ministerstvo sa nevenuje len seniorom, hoci seniori sú našou prioritou, pretože si to zaslúžia. Spustili sme obrovské programy na zamestnávanie ľudí. Síce nezamestnanosť je na historických minimách, ale stále máme viac ako 80-tisíc voľných pracovných pozícii a našou prioritou je zamestnávať slovenských občanov, takže chceme načrieť ešte do skupiny nezamestnaných,“ uviedol ďalej minister práce. Dodal, že spustili najmä z eurofondov veľké projekty určené práve na to, aby uľahčili zamestnávanie týchto ľudí.

Mohlo by vás zaujímať

  1. prezident SR Peter Pellegrini

Ministerstvo práce podľa slov Tomáša pomáham aj živnostníkom a treťou skupinou sú znevýhodnení občania, ktorých by sme tiež chceli zaradiť na trh práce. Minister ďalej pripomenul, že od 1. mája už začnú pracovať prví mladí ľudia na základe nového programu Právo na prvé zamestnanie. „Tiež sme využili rôzne eurofondové programy na to a chceme takto skúsiť udržať mladých ľudí na Slovensku po ukončení školy. Cieľom ministerstva práce je, aby tu mladí ľudia zostali, pracovali, založili si rodiny. Skúšame takýto program a pokiaľ by sa osvedčil, tak program Právo na prvé zamestnanie zakotvíme aj v zákone,“ dodal Erik Tomáš.

Zdroj: eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Erik Tomáš: PS a SaS nehlasovali za 13. dôchodok. Mladých chceme udržať na Slovensku

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne