eReport.sk
Protesty študentov na podporu Palestínčanov. neutíchajú. Ilustračné foto. Zdroj: tasr/ap

Protesty študentov neutíchajú: Univerzita Sciences Po pre protesty uzavrie hlavnú budovu v Paríži


Študentov nielen v USA, ale aj na viacerých vysokých školách v Európe rozdelila, no najmä pobúrila, situácia na Blízkom východe, kde izraelská armáda zabíja a vyháňa palestínske obyvateľstvo z ich územia. Pre mohutné protesty sa Univerzita Sciences Po rozhodla uzavrieť hlavnú budovu v Paríži.

Niektorí študenti vyhlásili hladovku

Parížska univerzita Sciences Po vo štvrtok oznámila, že uzavrie svoje hlavné sídlo v metropole Paríž v súvislosti s najnovšou blokádou budovy desiatkami protestujúcich propalestínskych študentov. TASR informuje podľa agentúry AFP. V správe adresovanej personálu vedenie univerzity vo štvrtok večer uviedlo, že budova v centrálnej časti Paríža „zostane uzatvorená“ v priebehu piatka 3. mája.

Univerzita zároveň vyzvala zamestnancov, aby „pokračovali v práci z domu“. Výbor propalestínskych študentov vo štvrtok oznámil „pokojný protest v sede“ na Sciences Po a uviedol, že šesť študentov začína hladovku „na znak solidarity s palestínskymi obeťami“ vo vojnou zmietanej Gaze, pripomína AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. gaza, izrael, palestína
  2. Vy nás čítate a my vám ďakujeme!

Člen študentského výboru, ktorý sa identifikoval iba ako Hicham, uviedol, že hladovky budú pokračovať, kým univerzitná rada neodhlasuje konanie o vyšetrovaní jej partnerstiev s izraelskými univerzitami. Úradujúci dočasný riaditeľ Sciences Po Jean Basseres to počas diskusie so študentmi odmietol.

Ministerka vysokoškolského vzdelávania Sylvie Retailleauová vo štvrtok vyzvala riaditeľov univerzít, aby „udržiavali poriadok“, a to aj tým, že v prípade potreby zavolajú políciu. Študenti viacerých francúzskych vysokých škôl vrátane parížskych univerzít Sciences Po a Sorbonne zablokovali ich priestory na protest proti vojne v Pásme Gazy. Nejde však o také rozsiahle protesty ako v Spojených štátoch, pripomína AFP.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Protesty študentov neutíchajú: Univerzita Sciences Po pre protesty uzavrie hlavnú budovu v Paríži

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: