eReport.sk
Dobre správy pre Slovensko
Predsedníčka EK U. Von der Leyenová a britský premiér R. Sunak, foto:tasr/ap

Británia odmietla rokovania s EÚ o celoeurópskom programe mobility mladých ľudí


Spojené kráľovstvo Veľkej Británie má v súčasnosti individuálne programy mobility mladých ľudí s 13 krajinami. Vláda uviedla, že uprednostňuje takéto bilaterálne dohody pred jednotnou dohodou v rámci celej Únie.

Britská vláda vylúčila akúkoľvek dohodu s EÚ, ktorá by mladým Britom uľahčila život, štúdium a prácu v Únii. TASR sa odvoláva na sobotňajšiu správu agentúry DPA.

Európska komisia (EK) vo štvrtok uviedla, že bude žiadať členské štáty EÚ o povolenie začať rokovania o „programe mobility mladých ľudí“ pre občanov Spojeného kráľovstva vo veku 18 až 30 rokov.

Hovorca britskej vlády však reagoval, že zo strany Spojeného kráľovstva nie je o takúto dohodu záujem. Dodal, že „voľný pohyb v rámci EÚ bol ukončený“.

Mohlo by vás zaujímať

  1. V ochrannej lehote
  2. Hrdinský príklad vodcovstva
  3. Hunter Biden čelil vypočúvaniu
  4. Z prímeria by vraj profitoval Hamas

Spojené kráľovstvo má v súčasnosti individuálne programy mobility mladých ľudí s 13 krajinami. Britská vláda uviedla, že uprednostňuje takéto bilaterálne dohody pred jednotnou dohodou v rámci celej Únie.

Opozičná Labouristická strana taktiež odmieta možnosť celoeurópskeho systému. Uviedla, že „sa bude snažiť zlepšiť pracovné vzťahy Spojeného kráľovstva s EÚ v rámci svojich červených línií – žiadny návrat k jednotnému trhu, colnej únii alebo voľnému pohybu“.

EK vo štvrtok naznačila, že Británia prejavila záujem o dohody o mobilite mladých ľudí s jednotlivými členskými štátmi. Upozornila však, že prístup na úrovni celej EÚ by bol vhodnejší, pretože by zabezpečil rovnaké zaobchádzanie so všetkými členmi. Členské štáty EÚ by museli s návrhmi najprv súhlasiť a až potom by sa mohli začať akékoľvek rokovania so Spojeným kráľovstvom.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Británia odmietla rokovania s EÚ o celoeurópskom programe mobility mladých ľudí

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE: