eReport.sk
Proti vyznamenaniu in memoriam trojice Albert Púčik, Anton Tunega a Eduard Tesár ostro protestoval aj Eduard Chmelár. Zdroj: fb / Eduard Chmelár

Chmelár „vybuchol“: Keby Čaputová nebola prezidentkou, bolo by ju možné odstíhať ako Kotlebu!


Čo sa to len na tom našom malom krásnom Slovensku v ostatnom čase deje? O tom, že sa toho deje naozaj veľa azda nepochybuje nikto. V posledných dňoch rezonujú najmä dve dosť vážne udalosti.

Témou číslo 1. je určite zadržanie Štefana Harabina, exministra spravodlivosti a expredsedu Najvyššieho súdu elitnými policajtami z NAKA, na povrch ale vyplával i prešľap v prezidentskom Grasalkovičovom paláci. Vyznamenanie – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam – dostali od Zuzany Čaputovej aj traja muži. Tí však boli nielen bojovníkmi proti komunizmu, ale najmä stúpencami vojnového slovenského štátu.

Toto „faux pas“ nahnevalo aj samotnú hlavu štátu. V tejto súvislosti svoj pomerne jasný a ostrý názor napísal v statuse aj historik, publicista, politický komentátor a neúspešný prezidentský kandidát Eduard Chmelár. Ako sám uviedol, pôvodne sa k téme vyjadrovať ani nechcel.

Ocenení nebojovali za republiku, ale proti nej!

Protikandidát Zuzany Čaputovej v posledných prezidentských voľbách Eduard Chmelár hneď v úvode statusu napísal: „Keby Z. Čaputová nebola prezidentkou, za tento čin by ju bolo možné odstíhať rovnako ako Kotlebu.“

Historika „naštartoval“ podľa jeho slov výbuch priamo do tváre. Stalo sa tak po tom, ako prezidentka udelila najvyššie štátne vyznamenania trom členom antikomunistickej organizácie Biela légia, menovite: Albertovi Púčikovi, Antonovi Tunegovi a Eduardovi Tesárovi „za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu“.

prezidentka SR Zuzana Čaputová počas príhovoru 8. mája 2022 v Bratislave, keď oceňovala 25 osobností spoločenského, kultúrneho a športového života, z toho šesť in memoriam. – Foto: tasr

Podľa Chmelára sa neoľudácke kruhy od roku 1989 veľmi intenzívne usilujú rehabilitovať predstaviteľov Tisovho totalitárneho režimu a jedna z najsilnejších legiend, ktoré vytvorili, je príbeh o troch mladých odporcoch komunistického režimu. Tí vraj položili svoje životy v boji za slobodu a demokraciu.

Tunega, Púčik a Tesár neboli odsúdení za ich náboženské presvedčenie, vierovyznanie a konanie. Boli odsúdení za ich činy, konania a úmyselné skutky, dlhodobo páchané proti Česko-slovenskej republike s cieľom zlikvidovať ju.

Eduard Chmelár, publicista, historik a politický komentátor

„O tom, že je to lož a že táto skupina nikdy nebojovala za demokraciu, ale za obnovu ľudáckeho režimu, svedčia práce minimálne troch renomovaných slovenských historikov: bývalého disidenta Jozefa Jablonického, profesora Vladimíra Varinského a profesora Jozefa Beňu, ktorí sa tejto téme dlhodobo venovali,“ prízvukuje skúsený politický komentátor. „Tunega, Púčik a Tesár neboli odsúdení za ich náboženské presvedčenie, vierovyznanie a konanie. Boli odsúdení za ich činy, konania a úmyselné skutky, dlhodobo páchané proti Česko-slovenskej republike s cieľom zlikvidovať ju. Konali tak na úrovni organizovanej skupiny. A konania proti štátu (jeho samostatnosti, ústavnej jednote, územnej celistvosti, atď.) trestá každý štát na svete,“ vysvetľuje Chmelár a dodáva, že to nie je prvé škandalózne rozhodnutie prezidentskej kancelárie, pod ktoré sa podpísala hlava štátu.

Zdroj: fb / Eduard Chmelár

Poradcovia mali prezidentke vysvetliť kto je kto

„Pred dvoma rokmi odmietla návrh Českého svazu bojovníků za svobodu udeliť štátne vyznamenanie in memoriam hrdinovi SNP, jednému z najlepších partizánskych veliteľov Jozefovi Trojanovi, ktorého v rámci vykonštruovaných politických procesov v roku 1953 popravili. Ale ľudáckym udavačom a zradcom, to už áno… Pani prezidentka, poďte nám ešte niečo kázať o hodnotách… Je to hanba,“ píše v závere statusu Eduard Chmelár, ktorý ešte konštatuje, že keby Zuzana Čaputová nebola prezidentkou, za vyzdvihovanie exponentov ľudáckeho režimu a jeho symbolov by ju bolo možné stíhať rovnako ako predsedu ĽSNS Mariána Kotlebu za prejavy extrémizmu.

„Chráni ju len to, že podľa čl. 107 Ústavy SR možno hlavu štátu stíhať iba za úmyselné porušenie ústavy alebo za vlastizradu (čo je síce podľa mňa nepatričný pozostatok monarchie, ale prosím),“ dodal Chmelár.

Poradcovia mohli prezidentke vysvetliť, že keď niekto bojoval proti komunistickému režimu, demokrata to z neho ešte nerobí.

Adam Šumichrast, historik

Prezidentka po upozornení, že vyznamenanie posmrtne dostali Albert Púčik, Anton Tunega a Eduard Tesár, ktorých ako antikomunistov popravili v totalitnom Československu vo februári 1951, dala celú vec prešetriť. Na kauzu, ale najmä na ich kontroverznú minulosť po udelení vyznamenania okrem Chmelára upozornil ako prvý v denníku Pravda historik Adam Šumichrast. „Poradcovia mohli prezidentke vysvetliť, že keď niekto bojoval proti komunistickému režimu, demokrata to z neho ešte nerobí,“ napísal Šumichrast, pričom tiež poukázal na ich ľudácku činnosť. K Zuzane Čaputovej sa teda asi nedostali závažné informácie o náplni práci zmienenej trojice nielen počas slovenského štátu, ale aj po skončení druhej svetovej vojny, keď Púčik, Tunega a Tesár zostali verní totalitnej ideológii režimu Jozefa Tisa.

Zdroj: fb / Robert Fico

Ak je stíhaný Harabin, mala by byť aj Čaputová

Z dostupných zdrojov je zrejmé, že Púčik, Tunega a Tesár toho mali „za ušami“ naozaj dosť. Štátna bezpečnosť ich zadržala v januári 1949. Biela légia, čo bola kresťanská protikomunistická organizácia, existovala na slovenskom území ilegálne v rokoch 1947 – 1951. Po vynesení rozsudku začiatkom roku 1951 všetkých troch obesili.

Kto teda zapríčinil, že Albert Púčik, Anton Tunega a Eduard Tesár dostali vysoké štátne vyznamenanie in memoriam? To sa teraz v prezidentskom paláci horúčkovito prešetruje. Kauza okolo udelenia vysokého štátneho vyznamenania trom predstaviteľov Tisovho totalitárneho režimu ožila najmä pri zadržaní exministra spravodlivosti a expredsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Za neho sa postavili totiž viacerí ľudia, ktorí poukázali na to, že ak je stíhaný on, tak by mala byť stíhaná aj Zuzana Čaputová. Harabina totiž NAKA zadržala a obvinila za prečin schvaľovania trestného činu v súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Neviem, či je taká hlúpa, alebo to urobila úmyselne, ale dala vysoké štátne vyznamenania osobám, ktoré priamo podporovali fašizmus a udávali nacistom odporcov fašizmu.

Robert Fico, predseda strany Smer-SD

Okrem už spomínaného Eduarda Chmelára sa za neho postavil aj šéf Smeru-SD Robert Fico, ktorý Harabinove vyjadrenia smerom k vojne na Ukrajine porovnáva s vyjadreniami a činmi našej prezidentky. Tá by podľa neho v prípade stíhania Harabina mala byť stíhaná taktiež. „Štefan Harabin má tvrdý jazyk, s ktorým sa nie vždy dá súhlasiť. Ale obmedzovať takýchto významných právnikov, ktorým Kolíková nesiaha ani po členky, na slobode za ústne prejavy, je výsmechom. Ak neexistujúci predseda vlády Heger tvrdí, že polícia má rozviazané ruky, mala by NAKA okamžite obviniť prezidentku Čaputovú za podporu fašizmu.

Related Posts

  1. Alebo Američania môžu všetko?
  2. Zuzana Čaputová
  3. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
  4. Kolíkovej právny štát
  5. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie.
  6. Atmosféra na bratislavskom Slavíne bola v pondelok 9. mája poriadne hustá.
  7. Na snímke Ulica Dr. Jozefa Tisu vo Varíne 19. júla 2022.
  8. Vľavo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vpravo riaditeľka organizácie Človek v ohrození Andrea Najvirtová.
  9. Zuzana Čaputová.

Neviem, či je taká hlúpa, alebo to urobila úmyselne, ale dala vysoké štátne vyznamenania osobám, ktoré priamo podporovali fašizmus a udávali nacistom odporcov fašizmu,“ uviedol na margo celej situácie Robert Fico. Bude zaujímavé sledovať, ako celá záležitosť napokon dopadne.

Zdroj: fb / Eduard Chmelár

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár „vybuchol“: Keby Čaputová nebola prezidentkou, bolo by ju možné odstíhať ako Kotlebu!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre