eReport.sk
Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová, Foto: tasr

Chmelár na plné ústa: Svet sa v najbližších troch rokoch zmení. Dnes hráme o holú existenciu tohto štátu!


Súčasná situácia vo svete zrejme povedie k tomu, že sa opäť trochu zmení. A najmä v Európe, kde prebieha zásluhou Ruska krvavý konflikt na Ukrajine. Ako sa to celé napokon skončí si dnes netrúfa povedať nikto, no všetci veria, že sa to skončí dobre. Teda aspoň realtívne.

Do vojenského konfliktu na Ukrajine sa pred strachom z rozpútania III. svetovej vojny nechce zapojiť nikto. Mnohé štáty, však nášho východného suseda aspoň vojensky podporujú a ruského agresora tlačia k múru rozličnými sankciami. Čo ale bude až sa ukrajinsko-ruský konflikt skončí? Na vizionára sa zahral v statuse náš politický komentátor, historik a neúspešný prezidentský kandidát Eduard Chmelár. Podľa neho sa v najbližších rokoch svet zmení tak, ako nikdy doposiaľ, pričom Slovensko bude zápasiť o holú existenciu.

K čomu má viesť politika a v čom je jej verejný záujem

Chmelár síce v úvode opisuje humornú historku s „ťahákom“ pre amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý ukázala novinárom samotná hlava USA, ale potom sa už zameriava na oveľa vážnejšie veci. A tie sa bytostne týkajú aj nás, Slovákov. Ako neúspešný prezidentský kandidát, ktorý prehral voľby so Zuzanou Čaputovovu, sa najskôr pustil do nej. „Aj triezvejšie uvažujúci prívrženci súčasnej prezidentky musia uznať, že je to v podstate generátor floskúl. Hoci sa na novinársku otázku na TA3, či jej momentálne správanie nie je kampaňou na znovuzvolenie, falošne zasmiala, že toto jej vôbec nezišlo na um, lebo ona samozrejme „pracuje pre ľudí“ (pomohla vám nejako? pocítili ste to?) a je prirodzene „prezidentkou ľudí“ (ešteže nie opíc) – stačí si zájsť na jej FB stránku, ktorá vyzerá ako dva týždne pred voľbami, aby ste pochopili, že sústavne klame,“ nešetril Chmelár kritikou na adresu hlavy štátu.

Ak niekto nemá na to, aby viedol republiku, alebo sa tvári, že jeho kompetenciou nie je riešiť vnútorné krízy, ale urýchľovať podpis vojenskej dohody s USA, tak nech ide radšej od kormidla.

Eduard Chmelár, historik, politický komentátor

Podľa neho každý, kto sa Čaputovej postaví v nasledujúcich voľbách, musí rátať s tým, že bude zápasiť nielen s kandidátkou oligarchie a vojensko-priemyselného komplexu, ale aj s neférovým mediálnym prostredím a finančným zázemím, na ktoré nebude mať nikto.

„To, čo dnes zúfalo potrebujeme, je návrat k poctivému presadzovaniu kolektívnych záujmov. Kedysi sa práve tomuto hovorilo služba štátu, obnova politických vzťahov, pomoc ľuďom,“ konštatuje politický komentátor, podľa ktorého ľudia už dávno a celkom prirodzene prestali dôverovať nielen konkrétnym cieľom politických strán, ale aj úprimnosti jednotlivých politikov. „Je potrebné znovu položiť do verejnej diskusie základnú otázku, k čomu má viesť politika a v čom je jej verejný záujem,“ prízvukuje Chmelár.

Pani prezidentka, začnite sa konečne správať dospelo

„Ak hlava štátu povie, že „pozorujem krízu“ (sic!!! – už ju citlivo nevníma, našla si novú frázu), ale odmietne sa zaoberať jej riešením, lebo vraj nie je poradkyňou vlády, pre mňa je neuveriteľné, že na to nikto nezareaguje. Lebo ak si myslí, že jej poslaním sú formálne ceremoniály pri zahraničných návštevách, alebo vymenovaní sudcov a rektorov – na toto prezidenta nepotrebujeme, toto pokojne zvládne predseda parlamentu, ako je to v niektorých iných krajinách,“ podčiarkol komentátor a doplnil, že ak má mať prezidentská funkcia nejaký zmysel, tak je to práve pri riešení ústavných kríz. „Ak niekto nemá na to, aby viedol republiku, alebo sa tvári, že jeho kompetenciou nie je riešiť vnútorné krízy, ale urýchľovať podpis vojenskej dohody s USA, tak nech ide radšej od kormidla čím skôr, tým lepšie,“ pokračuje v kritike hlavy štátu Chmelár, ktorý ešte dodáva, že je tragikomické, keď nielen vo svete, ale aj u nás doma sú v najvyšších funkciách štátu ľudia, ktorí spoločnosť nevedú, iba to predstierajú.

Dnes hráme o holú existenciu tohto štátu, ktorý v turbulenciách najbližších rokov bez silných, predvídavých a vzdelaných štátnikov jednoducho nemá šancu prežiť.

Eduard Chmelár, historik a politický komentátor

„Ale je skutočnou pohromou, ak sa to deje v čase, ako je ten dnešný, keď sa menia základy svetového poriadku. Som skalopevne presvedčený, že svet sa v najbližších troch rokoch zmení tak ako sa nezmenil ani za posledné desaťročia,“ myslí si historik, podľa ktorého v takomto období potrebujeme štátnikov najvyššej kvality, ktorí nás prevedú geopolitickým mínovým poľom, nie tárajov a babrákov úrovne štvrtej ligy. „Dnes hráme o holú existenciu tohto štátu, ktorý v turbulenciách najbližších rokov bez silných, predvídavých a vzdelaných štátnikov jednoducho nemá šancu prežiť. A ak sa rozhliadnete po našej politickej scéne a budete tam takých hľadať, pochopíte, aký veľký problém máme. Takto uvažujte pri hodnotení súčasnej situácie,“ nabáda Slovákov Eduard Chmelár, ktorý na samý záver dodáva:

Mohlo by vás zaujímať

  1. Victor Breiner, poradca pre boj s hybridnými hrozbami na rezorte obrany.
  2. Eduard Chmelár
  3. Jozef Haľko na snímke z marca 2017.
  4. Volodymyr Zelenskyj počas virtuálneho prejavu na konferencii o obnove Ukrajiny vo švajčiarskom meste Lugano 4. júla 2022.
  5. Slováci majú najväčšie obavy z rastúcich cien, stavu slovenského zdravotníctva i aktuálnej politickej situácie
  6. Americký prezident Joe Biden.
  7. Premiér Eduard Heger na snímke z videa.
  8. Atmosféra v ukrajinskom parlamente počas prejavu prezidentky Zuzany Čaputovej.
  9. Milosrdná Čaputová?

Odkazujem pani prezidentke a jej verným, aby sa už konečne začali správať dospelo a neoznačovali každú kritiku útlocitne za útok na jej osobu. Viem, že je to účelové, ale je to trápne. Kto v demokratickej politike nezvláda vecnú polemiku a nedokáže reagovať na vážne problémy racionálne, nemá tam čo robiť. V týchto časoch obzvlášť.“

Zdroj: FB / Eduard Chmelár

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár na plné ústa: Svet sa v najbližších troch rokoch zmení. Dnes hráme o holú existenciu tohto štátu!

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre