eReport.sk
Generálny tajomník OSN António Guterres Foto: tasr

Šéf OSN: Svetové oceány sú v stave ohrozenia

Svetové oceány sú v stave ohrozenia v dôsledku zmeny klímy a znečistenia, čo predstavuje riziko pre prírodu i samotné ľudstvo. Na úvod medzinárodnej environmentálnej konferencie v Lisabone to v pondelok uviedol generálny tajomník OSN António Guterres.

Oceány v stave ohrozenia

„V súčasnosti čelíme tomu, čo by som nazval stavom ohrozenia oceánov,“ povedal Guterres tisíckam politikov a odborníkov na úvodnom plenárnom zasadnutí konferencie. Popisoval pritom, ako sú moria zasiahnuté zmenou klímy a znečistením, informuje tlačová agentúra AFP.

Guterres varuje

„Tento vývoj musíme zastaviť,“ zdôraznil šéf OSN. Podľa jeho slov zmena klímy narušila potravinové reťazce v oceánoch a vytvorila rozsiahle mŕtve zóny. Do oceánskych vôd sa napriek tomu každoročne dostávajú ďalšie milióny ton plastového odpadu, dodal Guterres.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke nosná raketa Falcon 9 s kozmickou loďou Crew Dragon spoločnosti SpaceX odštartovala zo štartovacieho komplexu v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride v piatok 8. apríla 2022.
  2. Zuzana Čaputová

V centre pozornosti počas päťdňovej konferencie OSN o oceánoch bude okrem iného aj svetový rybolov. Dlho pripravované podujatie, ktoré spoločne organizujú Portugalsko a Keňa, sa malo pôvodne konať už v apríli 2020.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf OSN: Svetové oceány sú v stave ohrozenia

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti