eReport.sk
Premiér Eduard Heger na snímke z videa.
Premiér Eduard Heger na snímke z videa. Foto: fb/premier.sr

VIDEO Nadšený Heger: Patríme do klubu najúspešnejších európskych krajín!

Európska komisia (EK) predbežne schválila žiadosť Slovenska o prvú platbu v hodnote takmer 400 miliónov eur z Fondu obnovy a odolnosti. „S radosťou oznamuje dobrú správu pre Slovensko,“ uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová. „Len čo dajú zelenú aj členské štáty, Slovensko dostane 398,7 milióna eur v grantoch z balíka obnovy NextGenerationEU. Slovensko urobilo skutočne rýchly pokrok pri implementácii svojho plánu obnovy.“

Komisia teraz zašle svoje predbežné pozitívne hodnotenie slovenskej žiadosti Hospodárskemu a finančnému výboru (EFC), ktorý má na svoje vyjadrenie maximálne štyri týždne, ak ho má EK ešte zvážiť. EK prijme po vyjadrení EFC konečné rozhodnutie o uvoľnení finančných prostriedkov.

Slovenský premiér: Slovensko dostávame do formy

EK bude hodnotiť ďalšie žiadosti o platby zo strany Slovenska na základe plnenia míľnikov a cieľov vypracovaných vo Vykonávacom rozhodnutí Rady (Council Implementing Decision), ktoré odrážajú pokrok implementácie investícií a reforiem.

Podmienkou žiadosti o prvú platbu, ktorá bola podaná 29. apríla, bolo splnenie 14 míľnikov. Ich súčasťou boli napríklad reformy súdneho systému, vysokých škôl, energetiky či digitalizácia verejného sektora rovnako ako systém na monitorovanie implementácie plánu obnovy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Generálna riaditeľka Sekcie Plánu obnovy na Úrade vlády SR Lívia Vašáková
  2. Zuzana Čaputová
  3. Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí).
  4. Generálna riaditeľka Pracovnej skupiny Európskej komisie na podporu obnovy a odolnosti Céline Gauerová.
  5. Na ilustračnej snímke záchranári prevážajú do nemocnice ženu ranenú pri ruskom bombardovaní v Charkove v nedeľu 17. apríla 2022.

„Znamená to, že reformy, ku ktorým sme sa zaviazali považuje Európska komisia za kvalitné. Systémové zmeny v tomto prvom balíku, ktoré sa nám podarili presadiť, sú naozaj zásadné pre celú našu spoločnosť.Opäť sme potvrdili, že Slovensko patrí do klubu najlepších európskych krajín, pokiaľ ide o Plán obnovy a odolnosti SR,“ nadšene vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽANO) prostredníctvom videa na sociálnej sieti. Podľa predsedu vlády SR Slovensko potvrdilo, že patrí do klubu najúspešnejších európskych krajín. „To znamená, že Slovensko dostávame do formy,“ pochválil svoju vládu Heger.

VIDEO Premiér Eduard Heger reaguje na rozhodnutie Európskej komisie o Slovensku

Zdroj: fb/premier.sr

Platba, ktorú dnes EK navrhuje uvoľniť, je výborný krok vpred. Vysoké nasadenie a správne využitie prostriedkov musí byť celospoločenská priorita, pretože konečný termín na čerpanie peňazí na plán obnovy je za rohom, v roku 2026,“ upozornil v reakcii na rohodnutie EK slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.

Pripomenul, že možnosť čerpania týchto zdrojov je o to pálčivejšia, že Európa sa stále spamätáva z pandémie koronavírusu a zároveň čelí dopadom ruskej invázie na Ukrajinu. „Aj prechod na zelenú ekonomiku má dnes bezpečnostný rozmer a musíme ho urýchliť,“ zdôraznil Šefčovič.

V tomto kontexte exekutíva EÚ podľa neho napríklad umožňuje presunúť 12,5 percenta celkových prostriedkov z plánu EÚ budúcej generácie (NGEU), v prípade Slovenska zhruba 1,5 miliardy eur, na zníženie závislosti od ruských fosílnych palív.

Prečo je platba nižšia?

Aj vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Vladimír Šucha, za účasti generálnej riaditeľky sekcie plánu obnovy na Úrade vlády SR Lívie Vašákovej reagoval.

„Európska komisia pozitívne ohodnotila žiadosť SR o prvú platbu. Hodnota prvej platby je 458,3 milióna eur. Na účet SR, pravdepodobne v auguste, dorazí 398,7 milióna eur,“ spresnil Šucha.

Vysvetlil, že suma splátky je nižšia, pretože SR už v októbri 2021 dostala 13 % z celkovej alokácie 6,3 miliardy eur vo forme zálohovej platby. „Teraz po úspešnom vyhodnotení prvej žiadosti dostáva (Slovensko) zvyšok,“ dodal Šucha.

„Momentálne pracujeme už aj na druhej žiadosti o platbu, ktorú chceme podať na jeseň tohto roku. Je v nej 16 míľnikov a cieľov, z ktorých už deväť máme splnených. Pracujeme na tom, aby sme v tomto roku spustili čo najviac z plánovaných výziev a aby sme mali reálnu šancu dokončiť všetky investície do polovice roku 2026,“ doplnila Vašáková.              


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Nadšený Heger: Patríme do klubu najúspešnejších európskych krajín!

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti