eReport.sk
Americký prezident Joe Biden.
Americký prezident Joe Biden. Foto: tasr/ap

V Európe je 100 000 amerických vojakov! Biden pošle ďalších

Americký prezident Joe Biden v stredu oznámil, že USA pošlú do Európy ďalších vojakov a techniku na posilnenie obrany na pevnine, vo vzduchu i na mori. „Spoločne s našimi spojencami zabezpečíme, že NATO je pripravené čeliť hrozbám vo všetkých smeroch a vo všetkých oblastiach – na pevnine, vo vzduchu i na mori,“ povedal Biden v Madride na stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Prezident USA, Joe Biden, príhovor
  2. Zuzana Čaputová
  3. Americký prezident Joe Biden
  4. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.
  5. Alexander Drueke a Andy Huynh sä údajne prvými zajatými občanmi USA počas vojny na Ukrajine.

V španielskom hlavnom meste sa v stredu začal dvojdňový summit NATO.
Spojenci podľa Bidenových slov na tomto stretnutí opätovne potvrdia jednotnosť a odhodlanie Aliancie brániť každý centimeter územia NATO. Šéf Bieleho domu takisto pripomenul, že Fínsko a Švédsko sa rozhodli skončiť s neutralitou a pripojiť sa k NATO, čím sa táto aliancia posilní.

„USA posilnia prítomnosť svojich síl v Európe a budú reagovať na zmeny v bezpečnostnom prostredí a takisto posilnia kolektívnu bezpečnosť,“ povedal Biden. Pripomenul, že Spojené štáty v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine zvýšili počet svojich vojakov v Európe na 100.000.

Vo zvyšovaní podpory vo vojenskej oblasti budú podľa neho pokračovať aj naďalej v spolupráci s ostatnými členskými krajinami. V rámci avizovaného vyslania posíl do Európy USA vytvoria v Poľsku veliteľstvo pre 5. zbor pozemných síl americkej armády, umiestnia ďalšie oddiely do Rumunska, dve letky stíhačiek F-35 do Spojeného kráľovstva a dva torpédoborce do Španielska. Takisto posilnia prítomnosť svojich vojakov v pobaltských krajinách a vzdušných síl v Nemecku a Taliansku.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Európe je 100 000 amerických vojakov! Biden pošle ďalších

Odoberať
Upozorniť na
16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti