eReport.sk
Volodymyr Zelenskyj počas virtuálneho prejavu na konferencii o obnove Ukrajiny vo švajčiarskom meste Lugano 4. júla 2022.
Volodymyr Zelenskyj Foto: tasr/ap

Najväčší príspevok k podpore mieru? Zelenského ľudia už vypočítali, koľko bude stáť obnova Ukrajiny!

Povojnová obnova Ukrajiny je „spoločnou úlohou celého demokratického sveta“, pretože prispeje k svetovému mieru. V pondelok to uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na medzinárodnej konferencii o obnove Ukrajiny vo švajčiarskom Lugane. Rekonštrukcia Ukrajiny má pritom stáť trištvrte bilióna dolárov, povedal na tej istej konferencii ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Rekonštrukcia Ukrajiny je najväčším príspevkom k podpore svetového mieru,“ vyhlásil Zelenskyj prostredníctvom videoodkazu.

FOTO V Lugane vystúpil prezident Ukrajiny, nebol tam však prítomný osobne

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

Dvojdňová medzinárodná konferencia v Lugane bola plánovaná dlho pred vypuknutím vojny na Ukrajine, pôvodne sa na nej malo rokovať o reformách. Účastníci sa teraz budú snažiť načrtnúť princípy a priority procesu obnovy, ktorý sa má začať ešte počas trvania vojny. Na konferencii je prítomná aj 100-členná ukrajinská delegácia vrátane premiéra Šmyhala.

Zelenskyj: Nie je to lokálnou úlohou jedného národa

Zelenskyj vo svojom príhovore povedal, že obnova Ukrajiny je „najambicióznejším projektom našej doby“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zo vstupu Švédska do NATO napokon nič nebude?
  2. Zuzana Čaputová
  3. Na archívnej snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
  4. Potkany utekajú?
  5. Ivan Korčok.
  6. Hegerove vízie
  7. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  8. Nikdy ma nezastrašíte!

„Obnova Ukrajiny nie je lokálnou úlohou jedného národa. Je to spoločná úloha celého demokratického sveta,“ zdôraznil. Švajčiarsky prezident Ignazio Cassis, ktorý je spoluhostiteľom tejto konferencie, pripomenul dôležitosť podpory Ukrajiny „v tejto dobe hrôzy, svojvoľného ničenia a smútku“. Ukrajine je podľa jeho slov nevyhnutné „poskytnúť perspektívu návratu k životu v mieri a k svetlej budúcnosti“.

Leyenová: Vieme, že ich boj je tiež naším bojom

Účasť na tomto podujatí prisľúbila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, český premiér Petr Fiala a predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki. „Vieme, že ich boj je tiež naším bojom. Preto v týchto dňoch pomáhame Ukrajine, aby v tejto vojne zvíťazila,“ povedala von der Leyenová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Najväčší príspevok k podpore mieru? Zelenského ľudia už vypočítali, koľko bude stáť obnova Ukrajiny!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php