eReport.sk
Eduard Chmelár
Eduard Chmelár. Foto: tasr

Chmelár o vyhrážkach Naďovho človeka: Keby sa to stalo Čaputovej, médiá by bili na poplach

Slobodná demokratická diskusia je jedným z predpokladov k úspešnému posúvaniu spoločnosti vpred. Pokiaľ zmizne diskusia, zmizne aj pokrok v jednotlivých oblastiach. S inými názormi by sa mali vedieť konfrontovať aj politici a im blízki spolupracovníci. O to šokujúcejšie minulý týždeň znelo vyjadrenie jedného z poradcov ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) Victora Breinera, ktorý v súvislosti s utorkovou košickou diskusiou s komentátorom a analytikom Eduardom Chmelárom vyzval ľudí, aby sa postarali o tom, aby sa Chmelár v Košiciach neukázal ďalších desať rokov. Ak takéto vyjadrenie naozaj súvisí s Chmelárovými odlišnými názormi, len ťažko by sme v ňom hľadali akékoľvek prvky demokracie a slobody. „Vyhrážky ma nikdy nezastavili a ani dnes ma nezastrašia,“ reaguje Chmelár na sociálnej sieti na slová z prostredia silového ministerstva obrany.

Breinerove slová Chmelár vníma a tvrdí, že ľudia môžu svojou reakciou na Breinera ukázať svoj vzťah k demokracii. „Registrujem, že ´poradca ministra obrany pre boj s hybridnými hrozbami´ Victor Breiner na FB vyzýva svojich známych, aby prišli na debatu so mnou a postarali sa o to, aby som sa najbližších desať rokov v Košiciach neukázal. Ďakujem za propagáciu a pozývam ľudí s opačným názorom na besedu tiež. Majú skvelú príležitosť ukázať, ako slušne a kompetentne vedia diskutovať o odborných otázkach i verejných záležitostiach a ako si ctia demokratické princípy,“ tvrdí Chmelár.

„Ak by sa to stalo Čaputovej, médiá by bili na poplach“

Analytik sa pri tejto príležitosti rozhodol poukázať aj na rozdiel vo vnímaní podobných krokov voči verejne činným osobám. Ak by sa niekto takýmto spôsobom vyjadroval na adresu prezidentky SR Zuzany Čaputovej, podľa Chmelára by to nepovšimnuté neostalo.

„Keby sa toto stalo Zuzane Čaputovej (obkolesenej 24/7 početnou ochrankou) alebo ktorémukoľvek koaličnému politikovi, centristické médiá by bili na poplach, celý týždeň vydávali vyhlásenia odsudzujúce pokusy o verejný lynč a armáda najatých expertov by moralizovala, aké je takéto hecovanie davu nebezpečné. V každom demokratickom štáte by za takéto reči letel vládny úradník na hodinu. Na Slovensku a pri takejto vláde však môžete na pravidlá zabudnúť. Namiesto toho tomuto trápnemu výkriku tlieskajú všetci vlajočkári, progresívne slniečka, podivíni typu Kalmus či politológ Juraj Marušiak, ktorý zákerne vyštval z kresla riaditeľa Ústavu politických vied Petra Dinuša, aby mohol zasadnúť na jeho miesto,“ konštatuje analytik.

„Štvať ľudí proti svojim oponentom je choré“

Poukazovanie na autoritatívny charakter vlády je jedným zo základných obsahových prvkov Chmelárových komentárov už dlhodobo. Táto situácia podľa neho dobre slúži na dokreslenie charakteru ľudí, ktorí vládnu: „Práve tieto indivíduá, ktoré sa o iných ľudských bytostiach vyjadrujú ako o dezolátoch, spodine a odpade, sú tými najbezcharakternejšími ľuďmi bez náležitého vzdelania, kultúry a morálky. My ich vychovávať nebudeme a ani im nemôžeme nahradiť to, čo zanedbali ich rodičia. Ale môžeme a musíme im ukázať tú lepšiu tvár slovenskej spoločnosti – správaním, vystupovaním i prijatím.“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Matovič je najväčšou hrozbou pre demokraciu
  2. Robert Fico na snímke z videosnímke.
  3. Zuzana Čaputová

V Košiciach sa vraj ukáže, kedy bude chcieť, čo by mu samozrejme mali zabezpečovať základné ľudské práva a je zvláštnou okolnosťou tejto doby, že na tému obmedzovania vôle cestovať konkrétnemu občanovi do konkrétneho mesta vládnou vôbec vznikla diskusia. „Tu nejde o mňa. Neviem si však predstaviť, že by som takto štval ľudí proti svojim oponentom. Je to choré, zvrátené a nebezpečné, pretože to oslabuje demokraciu. Ale práve za to sú takíto fanatici platení. U mňa však živnú pôdu pre svoje provokácie nenájdu. Verím, že v rovnakom pokojnom duchu budete na nich reagovať aj vy. Ubezpečujem vás aj ich, že Košice mám veľmi rád a nikto mi nezabráni v tom, aby som sa sem vracal tak často, ako to len bude možné,“ uzavrel Chmelár.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár o vyhrážkach Naďovho človeka: Keby sa to stalo Čaputovej, médiá by bili na poplach

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php