eReport.sk
Atmosféra v ukrajinskom parlamente počas prejavu prezidentky Zuzany Čaputovej.
Atmosféra v ukrajinskom parlamente počas prejavu prezidentky Zuzany Čaputovej. Zdroj: fb/zcaputova

Všetko prijímame ako tie teliatka? Chmelár o prejave Čaputovej v Kyjeve aj priestore pre Hegera v CNN

Známy politický analytik a komentátor Eduard Chmelár kritizuje prezidentku SR Zuzanu Čaputová a premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) za ich prejavy a vyjadrenia o vojne na Ukrajine. Tvrdí, že Čaputová na Ukrajine sľubovala veci, ktoré nemá v kompetencii splniť a že k Ukrajincom s určitosťou nebola úprimná, keď im, vraj naivne, naznačovala relatívne hladkú cestu do Európskej únie. Premiér Heger na druhej strane podľa analytika na summite EÚ nebojoval za slovenské záujmy, ale za záujmy EÚ a USA.

„Eduard Heger včera hlúpo klamal, keď tvrdil, že jeho požiadavky boli na summite EÚ akceptované. Existujú nespochybniteľné dôkazy, že ropnú výnimku pre Slovensko vybojoval Viktor Orbán, že slovenský premiér naopak presviedčal maďarského, aby prijal bruselské požiadavky. Heger dokonca nepodržal ani Českú republiku, ktorá požadovala v rámci zákazu dovozu ropných výrobkov 18-mesačnú výnimku. Povedzte mi, čo je to za premiéra, ktorý na vrcholnom stretnutí hláv štátov a vlád nezastáva záujmy Slovenskej republiky (na čo jediné má mandát), ale záujmy Európskej komisie a USA? V každej „slušnej krajine“ (to slovo majú predsa tak radi) by to bol automatický dôvod na demisiu. Namiesto toho sa pozeráte na tie bezduché tváre, ktoré by mali byť predsa za normálnych okolností tými najvyššími elitami, ktoré by mali mať našu najvyššiu autoritu a ku ktorým by sme mali vzhliadať, spoliehajúc sa na ich múdrosť,“ povedal Chmelár na sociálnej sieti a v ZVTV.

VIDEO Eduard Heger na summite o význame embarga na ruskú ropu pre Slovensko

Zdroj: fb/premier.sr

Šialené myšlienky a Hegerových 10 minút pre CNN

Myšlienky o odstrihnutí sa od relatívne lacnej ruskej ropy a ruského plynu považuje Chmelár za šialené. Nepozdáva sa mu taktiež to, že sú v téme vládnymi politikmi vyzdvihované záujmy Ukrajiny, nie Slovenska.

„Najšialenejšie nie je to, keď tieto bábky tvrdia, že sa musíme odstrihnúť od ruskej ropy, ktorá bola pre nás najlacnejšia a najspoľahlivejšia, že nás to bude všetkých veľmi bolieť, ale musíme to urobiť, lebo Ukrajincov to vraj bolí viac. Najstrašnejšie je to, keď my všetci toto všetko prijímame ako tie teliatka, ktoré sa vybľačali cestou na bitúnok, ale na porážku už idú odovzdane a mlčky,“ konštatuje Chmelár.

Budem sa sporiť so všetkými, ktorí tvrdia, že Putinova vojna je spravodlivá. Nikto nemá právo vtrhnúť na územie suverénneho štátu – ani NATO v roku 1999 v Juhoslávii, ani USA v roku 2003 v Iraku, ani Rusko v roku 2022 na Ukrajine. Nikto.

Motivácie, ktoré vládnych politikov vedú k uprednostňovaniu iných záujmov sú pri tom vraj veľmi jednoduché: „Podobne ako Eduard Heger, pre ktorého je pochvala v Bruseli alebo desať minút pre CNN viac ako práca pre svoj ľud, sa aj Zuzana Čaputová opája sebaprezentáciou v zahraničí bez toho, aby si uvedomila dôsledky.“

Čaputovej vojnová turistika?

Odborník sa rozhodol ohradiť aj voči tvrdeniam, ktoré uviedla Čaputová v Kyjeve. Celá jej návšteva na neho zjavne pôsobila ako vojnová turistika.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava Juraj Blanár a Ján Budaj.
  2. Zuzana Čaputová
  3. Žiadna vojna?
  4. Generálny tajomník OSN António Guterres
  5. Zuzana Čaputová
  6. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
  7. Na kombosnímke zľava Eduard Heger a György Gyimesi.
  8. Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie na letisku M.R. Štefánika po návrate z Ukrajiny v Bratislave 1. júna 2022.
  9. Iracký premiér Mustafa Kázimí.
  10. Soták kriticky o Hegerovi

„Odhliadnime teraz od toho, že Zuzana Čaputová sa ešte donedávna dušovala, že nechce ísť robiť do Kyjeva ´vojnovú turistiku´ – a namiesto toho tam prišla predviesť vojnový cirkus aj so všetkou tou komickou výstrojou, ktorá jej bola vo vyčistených a extrémne strážených priestoroch síce zbytočná, ale tu predsa nešlo o bezpečnosť, ale o mediálny obraz odvážnej prezidentky, všakáno. Rovnako nebudem bližšie hodnotiť to, že sa pred novinárov v Bratislave postavila aj s celým svojím tímom v tričku ´Za víťazstvo Ukrajiny!´, akoby nebola slovenskou prezidentkou, ale ukrajinskou aktivistkou. Oveľa podstatnejšie je, že v Kyjeve predniesla Zuzana Čaputová extrémne demagogický až šovinistický prejav, proti ktorému musím protestovať nielen ako historik, ale predovšetkým ako hrdý občan Slovenskej republiky,“ uviedol analytik.

Ukrajine pri tom vraj pomôže úprimnosť viac ako sladké reči: „Hneď na úvod zdôraznime, že Ukrajine nepomôžeme tým, keď ju budeme chlácholiť ako malé dieťa, ale keď jej budeme hovoriť čistú pravdu a keď jej nebudeme sľubovať to, čo nemôžeme splniť. Cesta Ukrajincov do Európskej únie bude ešte veľmi dlhá a čím skôr to pochopia, tým to bude pre nich ľahšie.“

„Ukrajina je najskorumpovanejší štát v Európe“

Chmelár vo svojom texte protestuje aj voči vyjadreniam Čaputovej, ktoré sa týkajú histórie. „Po protiústavnom prevrate v roku 2014 (nezabúdajme na vtedajší právny stav, aj keď vám nový režim navráva niečo iné) začali ukrajinské úrady zakazovať práve ruský jazyk, obmedzovať práve národnostné práva Rusov a dokonca fyzicky napádať práve ruskojazyčných obyvateľov Krymu,“ tvrdí Chmelár konštatujúc, že „Ukrajina je najskorumpovanejší štát v Európe.“

Najviac ma na Čaputovej prejave znepokojil jej viac či menej skrytý šovinizmus a otvorené štvanie do vojny.

Na druhej strane analytik opätovne vyjadril aj svoj názor na vojnu, ktorú Putinovi otvorene vyčíta, čo sa dá objektívne skonštatovať aj napriek tomu, že sa o Chmelárovi často píše ako o proputinovskom komentátorovi. Konflikt sa dá vraj vyriešiť len vytvorením pravidiel, ktoré by akceptovali obidve jeho strany.

„Putina nezastavíte ani dodávkami zbraní“

„Budem sa sporiť so všetkými, ktorí tvrdia, že Putinova vojna je spravodlivá. Nikto nemá právo vtrhnúť na územie suverénneho štátu – ani NATO v roku 1999 v Juhoslávii, ani USA v roku 2003 v Iraku, ani Rusko v roku 2022 na Ukrajine. Nikto. Tvrdiť čokoľvek iné je účelová lož a dotyčnému môžem iba odporučiť, aby si naštudoval základy medzinárodného práva, lebo o banálnych faktoch sa s nikým hádať nebudem. Ale Putina nezastavíte ani dodávkami zbraní, ani nasadením väčšieho počtu vojakov a už vôbec nie sankciami. Tým sa len (ako potvrdzuje vývoj prebiehajúcich bojov) zvyšuje agresivita útočníka. Putinovi môžete nastaviť mantinely iba jasnými pravidlami, ktoré bude mať záujem dodržiavať,“ píše Chmelár.

Zaťahujú politici Slovensko do vojny?

Čaputovej prejav je zároveň považovaný, a nielen Chmelárom, za ďalšie štvanie nášho východného suseda do vojny. Mnohí upozorňujú, že takéto vyjadrenia nepomáhajú k vyriešeniu konfliktu.

„No najviac ma na Čaputovej prejave znepokojil jej viac či menej skrytý šovinizmus a otvorené štvanie do vojny. Prezidentka otvorene povzbudzovala Ukrajincov „vy ste anti-Rusko“ (akoby už nešlo len o Putina, ktorého prirovnala k Hitlerovi), tešila sa, že z Ukrajiny urobili „Putinov Afganistan“, vyjadrila obdiv nad tým, že „ruské vojenské lode poslali tam, kam patria“ a sľúbila im ďalšie zbrane. Úplne sa pozabudla a začala im sľubovať všetko, hoci na to nemá žiadne právomoci,“ dodal Chmelár.

VIDEO Prejav Zuzany Čaputovej pred ukrajinskými poslancami v Kyjeve

Zdroj: fb/zcaputova

Redakcia Ereportu sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Všetko prijímame ako tie teliatka? Chmelár o prejave Čaputovej v Kyjeve aj priestore pre Hegera v CNN

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre