eReport.sk
Eduard Chmelár
Eduard Chmelár. Foto: tasr

Chmelár: Česká vláda nazýva občanov extrémistami a švábmi. Absolútne stratila kontakt s ľuďmi!


V Prahe bolo počas sobotňajšieho poobedia naozaj rušno! Na Václavské námestie prišlo vyše 70-tisíc nahnevaných a vládou Petra Fialu nespokojných občanov. Ide po roku 1989 o najväčšiu demonštráciu.

Túto mimoriadnu udalosť u našich susedov si všimol a na socialnej sieti okomentoval i sociológ a politický analytik Eduard Chmelár.

Chmelár: Doba je tehotná revolúciou

„Prezident T. G. Masaryk svojho času upozorňoval, že rozčúlenie nie je program. Samozrejme, že nie, a preto revolúcie neviedli dobyvatelia Bastily z roku 1789 alebo rozčúlení študenti z roku 1989, ale technokrati moci, ktorí previedli spoločnosť cez búrlivé obdobie zmien,“ uvádza Chmelár.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sudca v predvolebnej kampani
  2. Na videosnímke mladík, ktorý o sebe tvrdil, že je Rus, ale je za Ukrajinu.
  3. Slovná prestrelka medzi Tarabom a Kičom! Michal Kiča, bývalý štátny tajomník na MŽP, na Facebooku kritizoval Rudolfa Huliaka aj Tomáša Tarabu.
  4. Robert Fico. (Smer-SD).
  5. Krajniak to vidí jasne
  6. Ćeský premiér Petr Fiala.
  7. Čaputová sa postavila za Hamrana
  8. Dym stúpa z hnedouhoľnej elektrárne Turów, ktorá sa nachádza pri bani Turów.
  9. Uvedenie protestu na TV Markíza
  10. Obrovský protest v Prahe!

Analytik ďalej pokračuje: „Hnev je však spúšťačom každej veľkej historickej zmeny. Hnev nie je nenávisťou, ako sa pokúšajú tlmiť vášne zástancovia súčasných poriadkov, ale túžbou po spravodlivosti. Ak je táto túžba ignorovaná, v krajine sa hromadí napätie, ktoré vyústi až do spoločenského výbuchu. A hoci je revolúcia len krátkym závanom nádeje, hoci nemôžeme žiť v permanentnej revolúcii, každá generácia potrebuje svoj vlastný ventil, ktorý bude buď udusený alebo naberie kurz nezvratných zmien“

Šváby a extrémisti?

„Praha šokovala obrovskou takmer stotisícovou demonštráciou, akú Václavské námestie zažilo len v novembri 1989. Desaťtisíce ľudí žiadajú zmenu politického kurzu a vládna moc na nich zareagovala rovnako hlúpo ako komunistickí papaláši pred 33 rokmi. Premiér Fiala ich nazval „extrémistami“ a minister vnútra Rakušan ich označil za „proruských švábov“… Je to len ďalší dôkaz, že títo politici absolútne stratili kontakt s ľudom. Väčšina požiadaviek je totiž racionálna, a to, že sa medzi organizátormi objavilo panoptikum tých najrozličnejších postavičiek a podivínov, nie je ich chyba, ale zlyhanie politických elít, ktoré ešte stále nechápu, čo sa deje.

Ľuďom už dochádza trpezlivosť. Zhrňme si ich hlavné požiadavky

„Demonštranti okrem iného žiadajú, aby štát zabezpečil priame zmluvy s dodávateľmi plynu za nízke ceny, teda predovšetkým s Ruskou federáciou. Česká republika potrebuje vlastniť zásobníky plynu s českými plynovými rezervami. Nemôžeme sa spoliehať na prenájom zásobníkov pre náš vlastný plyn. V prípade hospodárskej krízy či vojny tak môžeme stratiť k nášmu plynu prístup. Česká republika potrebuje zmeniť systém rozdeľovania a platieb za elektrinu tak, aby sme neplatili prostredníkom na burze, ale dodávali elektrinu priamo do našich domovov a firiem za lacné ceny, pretože Česká republika je v oblasti elektriny sebestačná a elektrinu vyrába lacno. Elektrinu musia dodávať české (nie zahraničné) firmy. Až prebytky vyrobenej elektriny môžeme predávať na burze… Ďalej sa medzi požiadavkami objavuje potravinová sebestačnosť, vojenská neutralita, obnovenie slobody prejavu či zachovanie národnej meny.“

„V plnej miere rozumiem hnevu ľudí. Dohnala ich sem vyslovená hlúposť európskych politických elít, ktoré sa správajú, akoby zošaleli. Ľudia už nemajú kam cúvnuť. Samozrejme, vždy hrozí, že sa objaví nejaký demagóg, ktorý nasľubuje davu čokoľvek, len aby ho vlna jeho nespokojnosti vyviezla k moci. Vlastne, väčšinou to dopadne práve takto. Ale sú momenty, kedy už ľudia nemajú na výber a musia sa brániť. Preto protesty podporujem. Takúto masovú nespokojnosť nemôžete šmahom ruky zhodiť zo stola povýšeneckými nadávkami ako spodina, svoloč, dezoláti a podobne. To množstvo demonštrantov už odráža nálady a názory verejnosti. Ignorovať ich je politická samovražda. Znepokojuje ma niečo iné: bieda politických kádrov a absencia alternatív voči tomuto systému, ktorý je na jednej strane neudržateľný, no na druhej strane jediným jeho vyzývateľom s jasným cieľom sú fašisti. Pretože demokracia si vyžaduje program, s obnovením poriadku si vystačí fašizmus,“ uvádza sociológ Eduard Chmelár na sociálnej sieti.

Fiala označil občanov za extrémistov

vPremiér Petr Fiala vyjadril presvedčenie, že demonštráciu zorganizovali proruské sily blízke extrémistom, ktoré konajú proti záujmom Českej republiky a zneužívajú súčasnú napätú situáciu, strach ľudí z budúcnosti a vysoké ceny energií. Mnohí demonštranti si na Václavské námestie priniesli české vlajky a niektorí aj bubny a transparenty s protivládnymi heslami.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár: Česká vláda nazýva občanov extrémistami a švábmi. Absolútne stratila kontakt s ľuďmi!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: