eReport.sk
Dym stúpa z hnedouhoľnej elektrárne Turów, ktorá sa nachádza pri bani Turów.
Dym stúpa z poľkej hnedouhoľnej elektrárne Turów, ktorá sa nachádza pri bani Turów. Archívna snímka. Foto: tasr/ap

Európske ceny uhlia sú rekordné: Ide o trojnásobok toho, čo stálo vlani!


Európske ceny plynu v pondelok vyskočili o 35 % a ceny uhlia sa dostali na nové rekordné maximum. Dôvodom je prehĺbenie energetickej krízy v regióne. Ruský koncern Gazprom totiž na neurčito zastavil dodávky cez plynovod Nord Stream 1 do Nemecka, čo ešte zvýšilo obavy z úplného odstavenia ruských dodávok počas zimy. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ćeský premiér Petr Fiala.
  2. Ceny elektriny i plynu sa môžu na budúci rok zvýšiť
  3. Ceny plynu v Európe klesú
  4. Eduard Chmelár
  5. Na ilustračnej snímke potrubné systémy a uzatváracie zariadenia v prijímacej stanici plynovodu Nord Stream 1 v Baltskom mori.

Cena referenčného októbrového kontraktu na plyn na burze TTF v Amsterdame vyskočila v pondelok ráno až o 35 % a dostala sa na 284 eur za megawatthodinu (MWh). Kontrakt neskôr prišiel o časť ziskov a popoludní sa predával s plusom vyše 12 % po asi 241 eur za MWh.

Uhoľné elektrárne sú opäť v kurze

Cena referenčného európskeho budúcoročného kontraktu na uhlie v pondelok stúpla o 7,6 % na rekordných 345 USD (347,78 eura) za tonu, čo je približne trojnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom. Dôvodom je oživenie uhoľných elektrární v Európe pre nedostatok plynu.

Hrozba energetickej katastrofy je stále reálna

Európske vlády sa snažia urýchlene hľadať riešenia, aby zabránili energetickej katastrofe počas tejto zimy. Ministri energetiky Európskej únie sa zídu v piatok (9. 9.) na mimoriadnom zasadnutí, na ktorom budú diskutovať o návrhoch na zníženie cien elektriny, medzi ktorými je aj zastropovanie cien plynu rovnako ako zastavenie obchodovania s derivátmi na elektrinu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Európske ceny uhlia sú rekordné: Ide o trojnásobok toho, čo stálo vlani!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: