eReport.sk
Ćeský premiér Petr Fiala.
český premiér Petr Fiala k tejto fotke v roku 2019 napísal: Ružové okuliare nenosím, modré si naopak rád vezmem: vidím, kam by sa Česká republika mohla posunúť, pokiaľ by mala lepšiu vládu. Zdroj: fb/petr.fiala1964

Arogantný Fiala? České župy mu odkázali: Vláda by nemala podceňovať strach ľudí z drahoty!


Českí vládni ministri aj opoziční politici reagujú na výrok premiéra Petra Fialu o proruských zvolávateľoch sobotnej demonštrácie proti vláde. Podľa hajtmana Juhočeského kraja a predsedu Asociácie krajov Martina Kubu boli jeho slová nešťastné. Vláda by podľa neho nemala podceňovať strach ľudí zo súčasného zdražovania a krízy a mala by im dať jasne najavo, že ich krízou prevedie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár
  2. Dym stúpa z hnedouhoľnej elektrárne Turów, ktorá sa nachádza pri bani Turów.
  3. Je pravda na poslednom mieste?
  4. Fiala o zosnulej disidentke
  5. Vladimir Putin.
  6. Boris Kollár,

Na protivládnej demonštrácii sa na Václavskom námestí v Prahe zišlo podľa polície okolo 70-tisíc ľudí. Premiér Fiala v reakcii na to novinárom povedal, že je jasné, že sa v Česku objavujú dezinformačné proruské kampane a niekto im podlieha.

Pochopenie pre účasť ľudí na demonštrácii vyjadril aj hajtman Libereckého kraja Martin Půta. Aj on uviedol, že nie je možné takto veľký protest komentovať len slovami o proruských zvolávateľoch demonštrácie.

Dodal, že každý má právo vyjadriť svoje postoje a demonštrovať. „Interpretácie udalostí, ktoré som ja mal zatiaľ možnosť vidieť, ukazujú na silne proruské postoje, a podľa mňa to nezodpovedá tomu, čo sú záujmy Českej republiky a našich občanov,“ doplnil Fiala.

Ak bude vláda ľudí ignorovať, nastane problém

Podľa Martina Kubu by vláda nemala podceňovať strach ľudí zo súčasného zdražovania a energetickej krízy a mala by im dať jasne najavo, že ich nastávajúcou krízou prevedie. Vyhlásenie Fialu o tom, že v Českej republike sa vzbúrili proruské sily, otvorene kritizoval: „Výrok samotný nie je šťastný, je nutné sa zamýšľať nad tým a pozrieť sa, čo k tomu ľudí vedie, a ak to vláda bude ignorovať, tak môže nastať problém,“ takto komentoval v nedeľu v diskusnom programe Partie Terézie Tománkovej na CNN Prima News šéf Asociácie českých krajov premiérove slová.

Pochopenie pre účasť ľudí na demonštrácii vyjadril aj hajtman Libereckého kraja Martin Půta. Aj on uviedol, že nie je možné takto veľký protest komentovať len slovami o proruských zvolávateľoch demonštrácie. „Vláda s nimi musí hovoriť a nejde to zmazať tým, že organizátorov demonštrácie označíme za ľudí podporujúcich Putina. Verím tomu, že ministri v posledných dvoch týždňoch pochopili, že situácia nie je jednoduchá,“ vyhlásil Půta.

„Nie sme tu na to, aby sme ich obavy spochybňovali“

Podľa poslanca SPD Jána Hrnčiara boli Fialove výroky arogantné a hlúpe. Povedal, že si nemyslí, že demonštráciu zvolali proruské sily. Prejavy na demonštrácii sa podľa neho týkali zúfalej situácie, keď vláda nie je schopná ľuďom pomôcť.

K sobotňajšej demonštrácii sa vyjadrovali aj samotní ministri. Napríklad minister pre miestny rozvoj Ivan Bartoš. Ten na Twitteri napísal, že nechce banalizovať obavy ľudí z energetickej krízy a označovať za prokremeľského prívrženca každého, kto spochybní postup vlády.

Sú ľudia, ktorí majú strach, majú obavu a prišli vyjadriť svoj názor. A my ako vláda musíme dať nejakú odpoveď v rade jednotiek dní alebo týždňov, že naozaj tú situáciu zvládnu.

Český minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka

„Áno, Kremeľ a extrémisti využívajú súčasnú zložitú situácie, neistú dobu na rozoštvávanie spoločnosti a na včerajšej demonštrácii ich bolo medzi usporiadateľmi veľa. Ale rozhodne je aj množstvo úplne obyčajných ľudí, rodín, živnostníkov, ktorým je ťažko pri výhľade na ďalšie mesiace. Nie sme tu na to, aby sme ich obavy spochybňovali, sme tu na to, aby tieto obavy nemuseli mať,“ napísal na sociálne siete.

K sobotnej demonštrácii sa vyjadril aj český minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka. „Ja by som odlíšil ľudí, ktorí tam prišli a mali na sebe napríklad tričká Vladimíra Putina, adorovali ho a hovorili, aký je to skvelý politik. To je jedna kategória ľudí, kde si myslím, že tie názory sú niekde úplne inde. A potom tam sú ľudia, ktorí majú strach, majú obavu a prišli vyjadriť svoj názor. A my ako vláda musíme dať nejakú odpoveď v rade jednotiek dní alebo týždňov, že naozaj tú situáciu zvládnu,“ vyhlásil v nedeľu v Otázkach Václava Moravca.

Organizátori požadujú demisiu Fialovho kabinetu

Podobne hovoril aj minister priemyslu a obchodu Josef Síkela. Aj ten naznačil, že na Václavské námestie prišli aj ľudia, ktorí sa boja. „Nervozita v spoločnosti je obrovská, nebudem pohŕdať a nálepkovať ľudí, ktorí sa zídu na demonštrácii,“ vyhlásil v nedeľu aj minister vnútra Vít Rakúšan s tým, že chápe ľudí, ktorí na demonštráciu prišli. Vicepremiér zároveň uviedol, že Fiala hovoril o organizátoroch akcie. „Nehovoril o občanoch, ktorí prišli vyjadriť svoj názor, ale o zvolávateľoch. Najväčšou hrozbou hybridnej vojny, ktorá sa tu vedie, je tvrdé rozdeľovanie spoločnosti. Niektorí ľudia z politickej scény to úmyselne podnecujú,“ dodal Rakúšan.

Demonštrácia s názvom Česká republika na 1. mieste bol spoločnou akciou organizácií, politických strán a občanov, ktorí nesúhlasia so súčasnou politikou vlády a chcú zmenu. Z pódia pod sochou svätého Václava rečníci kritizovali predovšetkým vysoké ceny energií a prozápadný kurz súčasnej vlády. Organizátori uviedli, že požadujú okamžitú demisiu Fialovho kabinetu a vypísanie nových parlamentných volieb. V prípade nesplnenia požiadavky hrozí vyhlásením odporu.

Zdroj: idnes.cz

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Arogantný Fiala? České župy mu odkázali: Vláda by nemala podceňovať strach ľudí z drahoty!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: