tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Foto: shutterstock

Ani pri výživových doplnkoch netreba zabúdať na správne dávkovanie

Medzi voľnopredajnými liekmi a výživovými doplnkami je viacero rozdielov. Dôležité je, že ani pri výživových doplnkoch netreba zabúdať na správne dávkovanie a prípadné reakcie s inými liekmi či doplnkami. Na sociálnej sieti to pripomenul Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Lieky slúžia na prevenciu vzniku a liečbu ochorenia, obsahujú jednu alebo viac účinných látok a musia prejsť niekoľkými fázami klinického skúšania. Dohľad nad všetkými liekmi, vrátane tých voľnopredajných, vykonáva Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

„Výživové doplnky slúžia ako doplnok stravy na podporu a ochranu zdravia, obsahujú koncentrované živiny, napríklad vitamíny alebo minerály, nemusia prejsť klinickým skúšaním a dohľad nad nimi vykonáva Úrad verejného zdravotníctva,“ vysvetlil rozdiel ŠÚKL.

Niektoré vitamíny či minerály môžu byť dostupné vo forme výživových doplnkov aj liekov. Ide napríklad o vitamín C, D alebo horčík. „Ani pri výživových doplnkoch netreba zabúdať na správne dávkovanie a interakcie. S výberom správneho voľnopredajného lieku alebo výživového doplnku vám poradia v ktorejkoľvek lekárni,“ zdôraznil ŠÚKL.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ani pri výživových doplnkoch netreba zabúdať na správne dávkovanie

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku