eReport.sk

Dr. Drgonec pre eReport o Hegerovi, Naďovi a DCA: Je zjavné, že fantázii a hlúposti sa medze nekladú. Ani odpor


Okrem Hegera si zaspomínal aj pán Naď. Tiež na sociálnej sieti a to v súvislosti s rozhodnutím prokuratúry vo Zvolene, že referendum na Sliači o prítomnosti amerických vojsk, bolo neplatné. „Od začiatku sme upozorňovali na to, že samotná otázka je nezmyselná, pretože žiadnu americkú základňu nielen na Sliači, ale ani nikde inde na Slovensku nikto zriaďovať neplánuje. Preto z povahy veci bolo toto referendum zbytočné a jeho výsledky irelevantné. Ten, kto referendovú otázku takto formuloval, vedome uviedol občanov do omylu,“ uviedol.

Nuž v minulosti tento pán uviedol napríklad aj toto: „Mimochodom, nechal som si urobiť prehľad slovenskej, maďarskej, poľskej, estónskej, lotyšskej a nórskej zmluvy s USA. Tie zmluvy sú na 95 percent plus-mínus úplne rovnaké. A keď sú nejaké rozdiely, tak preto, že zmluvu podpisujeme ako poslední, vedeli sme sa poučiť z predchádzajúcich a lepšie sme si ju upravili. Čiže tá zmluva je pre Slovenskú republiku v porovnaní s ostatnými vyslovene výhodná.“

„Dohoda s vládou USA je v skutočnosti menej výhodná. Presnejšie, Slovensku nepriznáva nijakú výhodu. Zvýhodňuje iba USA. V tom je jej hlavná chyba.“

JUDr. Ján Drgonec, emeritný sudca

Nie je zmluva ako zmluva

Vojenské zmluvy s USA údajne prijalo 23 štátov. Nosná otázka znie: ide o zmluvy „cez kopirák,“ so zhodným obsahom, alebo sú ich texty rozdielne? Odpoveď na túto otázku je stručná a rýchla.

Poľsko má napríklad v dohode s USA zakotvenú povinnosť nahradiť určité nároky do 12 týždňov – článok 18 odsek 7. Lehotu na úhradu nárokov my v dohode SR nemáme.

V poľskej dohode je aj ustanovenie o rovnocennosti postavení svedkov a obetí z teritória Poľska s postavením svedkov a obetí podľa amerického práva (čl. 16 ods. 4). Takéto ustanovenie v dohode SR nie je.

 „Tam, kde vojenské zmluvy s USA majú, ich majú lepšie ako s vládou Slovenskej republiky pripravili Naď a Korčok. Obaja páni siahli nad rámec svojich schopností pripraviť návrh dohody. Na to už doplácame. Bude aj horšie.“

JUDr. Ján Drgonec, emeritný sudca

Za to, v tej našej „superdohode“ máme v článku 14 ods.2 toto:

„V úzkej koordinácii s príslušnými orgánmi a s uznaním, že Slovenská republika má na svojom území výsostné právomoci v oblasti presadzovania práva, môžu ozbrojené sily USA povoliť využitie vojenskej polície ozbrojených síl USA na udržanie disciplíny a poriadku voči ozbrojeným silám USA v komunitách neďaleko vojenských zariadení a priestorov, v ktorých sa nachádzajú ozbrojené sily USA.“

Americká vojenská polícia

Týmto ustanovením sa dovoľuje použitie americkej vojenskej polície na Slovensku. Použitie vojenskej polície je odkázané na povolenie. Nie na povolenie ktoréhokoľvek orgánu Slovenskej republiky. Tie do rozhodovania nemajú právo nijako vstúpiť. Povolenie môžu udeliť „ozbrojené sily USA“.

„V prípade letiska Sliač, ktoré je výslovne kontrahovaným územím, nie je o čom pochybovať. Čo iné územia? Je  „komunitou neďaleko“ Zvolen? Je „komunitou neďaleko“ Banská Bystrica? Kde všade budú zasahovať príslušníci vojenskej polície ozbrojených síl USA?“

JUDr. Ján Drgonec, emeritný sudca

 „Akékoľvek spochybňovanie ich prítomnosti, hoci aj pomocou zavádzajúceho referenda, ktoré navyše podľa rozhodnutia prokuratúry bolo vyhlásené protizákonne, je ohrozením našej obranyschopnosti a nahráva tým, ktorí by Slovensko videli najradšej v područí Kremľa,“ napísal ďalej odvolaný minister vojny. 

Ameriku si rozvracať nedáme!

Nemôžeme byť v područí Kremľa. Sme predsa americkým územím! A Ameriku si rozvracať nedáme! Nedá mi ešte nespomenúť, že americkí vojaci „netrpia“ povinnosťou získavať slovenské doklady.

Zbraň na Slovensku bude môcť nosiť každý prichádzajúci z USA, ak bude mať doma vystavený zbrojný preukaz a v USA legálne nadobudne zbraň. Ožijú vo Zvolene či v Banskej Bystrici tradície Divokého západu? Budú vojenskí policajti zasahovať podľa vzoru šerifov a maršalov? Dohoda im ruky vôbec nezväzuje. Skôr naopak.

Dohoda nemá územné obmedzenia, ani nijaké podmienky vymedzujúce vznik práva vojenskej polície ozbrojených síl USA zasiahnuť. Ničím neobmedzené pôsobenie cudzej vojenskej polície na území Slovenskej republiky – tak si predstavuje minister Korčok a spolu s ním minister Naď  zachovanie suverenity Slovenskej republiky?

Základne, teda „mestečká“

Tak Heger ako Naď spomínajú najmä „strašenie vznikom cudzích vojenských základní.“ Nuž, vyrástli nám tu ale „mestečká“..

Áno, odkopnutý premiér o tom hovorí, ako keby to bol nezmysel. Rovnako i druhý menovaný. Uhorková sezóna v lete 2022 však bola neobvykle slabá na úrodu uhoriek. Rozhýbalo to trh s informáciami.

Objavila sa správa, že Jaroslav Naď zvažuje odchod z funkcie. Na verejnosť sa akosi predrala špekulácia, že odchod zvažoval, lebo nevedel vysvetliť 31 miliónov euro potrebných na výstavbu stanového mestečka na letisku Sliač pre vojská zo štátov NATO a na výstavbu podobného stanového mestečka na letisku Kuchyňa.

„Stany“ za 3O miliónov

Stanové mestečko za 31 milióna euro! Presnejšie za polovicu, lebo postaviť treba dve stanové mestečká. S prihliadnutím na požadovanú cenu, v stanovom mestečku zrejme má byť stanové nákupné stredisko („stanový mall“), velorexové elektromobily z džínsoviny pre dopravu po malle, stanový bazén, či stanové go-go bary.

„Zmestí sa aj čosi ďalšie do 15,5 milióna na jedno stanové mestečko? Hlavne, že stanové mestečko je čosi celkom iné ako vojenská základňa. Tak sa to neberie. Nesmie sa brať.“

JUDr. Ján Drgonec, emeritný sudca

 Pripomínam, že o pol roka neskôr sa v českej tlači začalo hovoriť o vojenských základniach výslovne:

„Americké ministerstvo zahraničia má kvôli dramatickému pádu slovenskej vlády pohotovosť. V ohrození je existencia amerických základní na Sliači i v Kuchyni, aj podpora dodávkam zbraní cez Slovensko na Ukrajinu! Predčasné voľby na Slovensku podľa amerických novinárov ovládne protivojnová koalícia slovenskej ľavice orientovaná ekonomicky na Berlín a energeticky na Rusko!“

O grófovi a podomových obchodníkoch

Takže kým Češi píšu o základniach, Naď hovorí o stanových mestečkách, Heger tvrdí, že na Slovensku nie je a ani nebude ani jedno z toho. Čo je teda divné minimálne z toho titulu, že miliónové dotácie odklepávala jeho vtedy neodvolaná vláda. Kto teda „dezinformuje?“

Na Slovensku vychádzame z predpokladu zloby. Premiér škodí zo škodoradosti. Lebo chce škodiť. Pravdepodobnejšie je, že to tak nie je. Správa sa tak, ako sa správa, lebo netuší. Nevie, čo sa deje.

„Minister obrany“ si robí, čo si zmyslí. Premiéra sa nepýta. Keby som bol gróf, tiež sa nepýtam podomového obchodníka s vodkou, aké zbrane a za koľko kúpiť. Čo by mu vedel poradiť?

Nech v novej vláde bude ktokoľvek, ak z nej vypadne Heger, malo by ísť o vládu národnej úľavy.

     

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dr. Drgonec pre eReport o Hegerovi, Naďovi a DCA: Je zjavné, že fantázii a hlúposti sa medze nekladú. Ani odpor

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: