eReport.sk

Dr. Drgonec pre eReport o Hegerovi, Naďovi a DCA: Je zjavné, že fantázii a hlúposti sa medze nekladú. Ani odpor

Ameriku si rozvracať nedáme! Tento rozhovor vznikol ako reakcia na slová odvolaného Eduarda Hegera na sociálnej sieti. V nich si zaspomínal na výhodnú zmluvu DCA a na „ohavné klamstvá opozície“ a právnikov, ktorí v čase jej prijímania tvrdili, že výhod pre Slovensko je akosi pomenej, ako pre americkú stranu. A, že nie je tak ani celkom pravda, že ide o zmluvu úplne štandardnú. A, že okolité štáty majú navlas rovnakú. Na zmluvu spomínal i Jaroslav Naď. Tak si teda „zaspomínajme“ na DCA aj my. S kým iným ako s jedným z najhlasnejších odporcov tejto „skvelej dohody,“ emeritným ústavným sudcom, doktorom Jánom Drgoncom.

Začnime faktom, že Eduard Heger a jeho vláda, bola riadne odvolaná v parlamente. Posledný mesiac sme však neboli len svedkami „hľadania 76,“ ale i vyjadrení presluhujúcich vládnych politikov, ako keby „sa nezelenalo.“ Tu nejaký kšeftík, tam nejaké vyhlásenie o tom, ako idú ďalej pomáhať občanom. Ako sa pozeráte na túto „štandardnú situáciu?“

Zabudli ste na fakt, že prezidentka SR túto situáciu, verná svojim zvyklostiam, posunula ešte na vyššiu úroveň. Odvolaného Eduarda Hegera vymenovala za ministra financií.

Čo priviedlo hlavu štátu k uvedeniu odvrhnutého premiéra do aktívnej služby na ministerskom kresle v budúcej, ešte nezostavenej vláde?

Oľutovala magisterka Čaputová ústretovosť voči opozícii, ktorú prejavila, keď nepoprela právny účinok vyslovenia nedôvery vláde Slovenskej republiky? Išlo o prejav slabosti, z ktorého sa otriasla pred Štedrým dňom?

Ústava naša každodenná

 Je to vôbec v súlade s Ústavou?

Ústava Slovenskej republiky uvádza v článku 111: „Na návrh predsedu vlády prezident Slovenskej republiky vymenuje a odvolá ďalších členov vlády…“. Predseda minulej vlády navrhol seba samého za ministra v budúcej vláde. Dá sa to, ak sa splnia niektoré predpoklady. Prvým predpokladom je, že budúca vláda sa zostavuje na Slovensku.

Prezidentka sa neznížila k premýšľaniu a uznala predsedu minulej vlády za dostatočne oprávneného navrhovať členov ktorejkoľvek budúcej vlády. Zrodila sa tak ďalšia kuriozita, aká má šancu zviditeľniť Slovensko v novinách so zábavnou stránkou alebo so stránkou Tržnica senzácií.

„Hlavná línia výkladu Ústavy Slovenskej republiky Matovičovou/Hegerovou vládou sa odvíja od koncepcie prerábky pravidiel, ktoré ich neudržia pri moci, na pravidlá, ktoré to dokážu. Z tejto koncepcie pramení aj prevod funkcie premiéra po dobe spotreby do funkcie ministra budúcej vlády.“

JUDr. Ján Drgonec, emeritný sudca

„Takto pred rokom sa spustila mediálna hystéria okolo obrannej dohody (DCA) s USA. Hlavnými aktérmi boli bývalí predsedovia vlád Fico a Pellegrini, poslanec Blaha a jeho dezinformačná družina. DCA je obranná zmluva, ktorou sme posilnili našu bezpečnosť. Znamená investície do našej obrannej infraštruktúry,“ pripomenul Heger pred pár dňami,.

Kto riadi motorové vozidlo, vystavuje sa možnosti, že ho policajti nechajú fúkať, či nie je pod vplyvom návykových látok. Na riadenie štátu sa fúkanie nevyžaduje. Hoci riadenie štátu je nebezpečnejšie, môže viac ohroziť všetkých ako riadenie motorového vozidla.

Hlava v opare

Ak riadite štát, verejnoprávna televízia vás pustí do štúdia bez fúkania, aby ste vypustili do éteru, čo vám slina prinesie na jazyk. Čo vypustí hlava v opare.

Sú psychiatri, ktorí alkoholizmus radia medzi psychické poruchy. V krajinách, kde duševne chorých diskriminujú, to vedie k tomu, že chorí nesmú do vlády.

Predpokladám ale, že potreba „zaspomínať si na DCA“ nie je tak celkom z jeho hlavy.

Majitelia rezervácie

Ak nie z jeho, tak?

Amerických spojencov, ochrancov a majiteľov našej kmeňovej rezervácie kvári dianie na Slovensku. Ako príklad uvádzam návštevu skupinky štyroch kongresmanov v apríli 2022. Informovala o nich ajťácka tlač.

Amerických kongresmanov znepokojujú dezinformácie na Slovensku. Až tak, že žiadajú spoločnosť Meta, aby nevyhnutne riešila proruské dezinformácie na Slovensku.

„V štáte dánskom“

Niečo ich kvári viac, niečo menej. Najviac páli slávna Dohoda o obrannej spolupráci. Očividne sa v USA boja vypovedania dohody zo slovenskej strany. Nuž nechali svojho zástupcu vo vláde SR, aby s nasadením všetkých síl a fantázie presviedčal slovenské obyvateľstvo o bezchybnosti uzavretej dohody.

Čosi smrdí v štáte Slovenskom. Spojenci a ochrancovia potláčajú smrad s jedným sprejom Lesná vôňa z kanalizácie. Čuchnime si teda k slovám premiéra po dátume spotreby.

Ameriku si rozvracať nedáme!

„DCA je obranná zmluva, ktorou sme posilnili našu bezpečnosť. Znamená investície do našej obrannej infraštruktúry. Títo páni strašili umiestňovaním jadrových zbraní na našom území, ohrozením našej suverenity, odovzdávaním letísk cudzím vojskám, vznikom cudzích vojenských základní, znásilňovaním slovenských žien americkými vojakmi a podobnými nezmyslami. Dokonca chceli o tejto dohode celoštátne referendum,“ vyjadril sa ďalej Odvolaný.

Účelom Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou USA nie je založiť záväzok medzi Slovenskom a USA. Akýkoľvek. Len nech už konečne je!

Účelom Dohody o spolupráci v oblasti obrany je postaviť tento vzťah na vyššiu, azda aj oveľa vyššiu úroveň.

Dať mu nadštandardný obsah. Podarilo sa? Podľa drístov pre novinárov úžasne. No dôležité nie sú veľké slová na tlačovkách. Rozhodujúce sú slová v texte dohody.

Nie je doložka ako doložka

Nie je teda pravda, že všetky problémy, ktoré občasne citlivo vnímala aj prezidentka, nevyriešila narýchlo dotvorená interpretačná doložka?

Obsah Dohody o obrannej spolupráci sa neobmedzuje na text dohody. Kvôli nejasnostiam v obsahu prezidentka SR vymyslela, že  slovenská strana pripája k Dohode jednu interpretačnú doložku. 

USA nechceli zostať v hanbe a pripojili k Dohode inú interpretačnú doložku. Na čo to všetko, keby Dohoda bola taká úžasne ohromujúca?

Ohromne výhodné!

Podľa druhej vety článku 4 odsek 3: „Ozbrojené sily USA budú mať výlučnú kontrolu nad prístupom k takémuto rozmiestnenému materiálu, jeho používaním a nakladaním s ním  budú mať neobmedzené právo kedykoľvek takýto rozmiestnený materiál vyviezť z územia Slovenskej republiky.“

 Na štátnom území Slovenskej republiky sa vytvára neobmedzený počet zón, do ktorých občan Slovenskej republiky nemá ani právo vstúpiť, nieto ešte tam vykonávať ľubovoľnú činnosť. Dokonca ani kontrolnú nie.

Na ďalšej strane sa čitateľ dozvie aj o „spomínaní“ odvolaného ministra vojny, ktorý rád zvažuje, koho a kam pozve.. A o tom, ako vbec nie je pravda, že aj na základe tejto Dohody, sme zaplatili milióny za kontajnerové mestečká a detské šampanské. Teda nie my. Presnejšie Hegerova družina. Z nášho. 


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dr. Drgonec pre eReport o Hegerovi, Naďovi a DCA: Je zjavné, že fantázii a hlúposti sa medze nekladú. Ani odpor

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: