Vojna na Ukrajine vyhnala z krajiny státisíce žien a detí, ktoré sa tak v okamžiku ocitli nielen bez domova, ale aj bez manželov, otcov a svojich rodín. Aj preto sa ženy z Ukrajiny rozhodli vyjsť v našom hlavnom meste do ulíc. Lenže…
Ukrajinské matky si pochodom v Bratislave ešte 10. apríla pripomenuli obete vojny. Upozorniť chceli na násilie, ktoré sa pácha na civilistoch, pričom zdôraznili, že sa dotýka aj detí. Až do tohto momentu by bolo všetko v najväčšom poriadku, keby… Keby totiž neupozornili aj na niečo iné. A to, že sa medzi ukrajinskými štátnymi vlajkami objavila ešte jedna, ktorá tam rozhodne nemala čo robiť. Bol na nej totiž znak bataliónu Azov, ktorý je zložený z dvoch nacistických symbolov!
Platia pre utečencov slovenské zákony?
Túto skutočnosť akosi „prehliadli“ nielen všetky mainstreamové médiá, ale aj všetci koaliční politici. Tí, ktorí najviac „štekali“ na šéfa ĽSNS Mariána Kotlebu, že rozdával sociálne slabším pomoc v podobe 1488 eur, čo bol, podľa nich, prejav propagácie extrémizmu, zostali teraz záhadne ticho. Najvyšší súd Kotlebu napokon uznal vinným zo sympatie k extrémizmu a odsúdil ho na polročný podmienečný trest s odkladom na rok a pol, hoci Špecializovaný trestný súd ho v októbri 2020 posielal do väzenia na štyri roky a štyri mesiace nepodmienečne.
Znaky, ktoré sú spájané s fašizmom a nacizmom. – Foto: FB / Anna Belousovová
Ale poďme nazad k protestu ukrajinských žien v Bratislave, ktorý síce po jeho ukončení žiadne vášne nevyvolal, neskôr ale prišlo aj na to, že Slováci sa opäť názorovo rozdelili. Medzi najvážnejších kritikov toho, čo sa na proteste objavilo patrili exnárodniarka a šéfka strany Národ a Spravodlivosť Anna Belousovová a politický analytik Ján Baránek.
„V tomto prípade už fakt človeku ostáva rozum stáť. My tu prijímame utečencov z Ukrajiny, aby tu robili na hlavnom námestí v Bratislave nacistické rozcvičky?!“ napísala v statuse Belousovová a dodala, že dav na námestí nielen vykrikoval pozdravy ukrajinských nacistov, ale používal aj vlajku Azova, ktorá je na Slovensku oficiálne považovaná za nacistický, extrémistický symbol.
Zdroj: FB / Anna Belousovová
„Znak bataliónu Azov je uvedený v publikácii – pomôcke Polície SR už od roku 2017!!! Alebo sa niečo zmenilo a ukrajinský nacizmus a extrémizmus má na Slovensku zelenú?! Kde je Polícia SR?! Ich hlavnou úlohou už nie je ochrana zákonov a poriadku?“ pýtala sa bývalá podpredsedníčka nášho parlamentu, ktorá ešte vyzvala Políciu SR a hlavne ministra vnútra aj policajného prezidenta, aby konali voči prejavom nacizmu. „Aj keď sa to týka utečencov!!! Pre nich platia naše zákony, zákony Slovenskej republiky!“ skonštatovala na záver statusu.
Je nacistický symbol ako rozdávanie 1488 eur?
Pomerne ostrý bol vo vyjadreniach i Ján Baránek, ktorý navyše v statuse vysvetlil aj to, čo znamená znak bataliónu Azov. „Je kombináciu obráteného vlčieho háku, symbolu 2. tankovej divízie SS Das Reich a nacistického tzv. Čierneho slnka,“ vysvetlil politický analytik a dodal, že 2. tanková divíziu Das Reich napríklad vyvraždila francúzske mesto Oradour-sur-Glane, a tá istá divízia pomáhala potlačiť aj SNP.
Zdroj: fb / Anna Belousovová
„Takže, v krajine, kde Kotleba dostal za rozdávanie 1488 eur podmienku, lebo toto číslo symbolizuje 14 slov Davida Lanea o bielych deťoch a číslo 88 je Heil Hitler, to teraz akosi nikomu neprekáža?“ pýtal sa v statuse Ján Baránek. Redakcia Ereport preto, zrejme ako jediná na Slovensku, zisťovala či polícia uvedený incident nejako rieši, alebo bolo „všetko v poriadku“.
„Okresné riaditeľstvo Policajného zboru Bratislava I. neeviduje v súčasnosti žiadny vami uvedený prípad,“ napísala nám Silvia Šimková, hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave a odporučila nás na Národnú kriminálnu agentúru, kde sme boli úspešnejší. „Môžeme potvrdiť, že Národná kriminálna agentúra sa zaoberá podaním v tejto súvislosti, no bližšie informácie v súčasnosti nie je možné poskytnúť,“ uviedol v odpovedi na našu žiadosť hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka. Ako tento prípad teda napokon dopadne ukáže až budúcnosť, názorovo opätovne rozdelení Slováci ale budú mať opäť o čom diskutovať. A Ereport bude pozorne sledovať, do akého finále sa NAKA v tomto prípade dostane.
V batalióne Azov bojujú ukrajinskí aj zahraniční extrémisti
A keď sme už spomínali to ticho mainstreamových médií pri pohľade na vlajku bataliónu Azov, tak pri tejto príležitosti pripomíname, že Denník N v blogu zo dňa 20. novembra 2018 písal o Máriovi Reitmanovi z Banskej Bystrice a Jaroslavovi Podhradskom z Nitry, ktorí mali bojovať v už spomínanom batalióne Azov, rovnako ako Tomáš Révay, s ktorým robil rozhovor portál Topky.sk ešte 16. februára 2015.
Zdroj: fb / Ján Baránek
Denník N v spomínanom blogu okrem iného napísal. „Znaky bataliónu sa však ťažko dajú prehliadnuť a svedčia o niečom inom. Vlčí hák a Schwarze Sonne sú bezpochyby znaky, ktoré sú spojené s Hitlerovským Nemeckom a jednotkami SS.“ Ale to nebolo všetko, lebo informácií, že v batalióne Azov sú extrémisti ponúkol Denník N v blogu viac. Mimochodom, názov Schwarze Sonne, znamená v preklade Čierne slnko.
Bude vás zaujímať:
„Náznaky, že Jaroslav inklinoval k pravicovému extrémizmu sú neprehliadnuteľné. Zrejme práve to ho priviedlo do bataliónu Azov, v ktorom podľa informácií z rôznych zdrojov, bojujú ukrajinskí aj zahraniční extrémisti. Z tohto hľadiska je celkom prirodzené, že batalión Azov a jeho bojovníkov podporujú aj naši domáci pravicoví extrémisti združení napríklad v Slovenskej pospolitosti,“ písalo sa v blogu Denníka N, kde ale boli uvedené aj ďalšie vážne informácie o tom, že batalión Azov má veľmi blízko k extrémistom vyznávajúcich fašistickú ideológiu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Znak bataliónu Azov na ukrajinskej vlajke? Zisťovali sme, čo na to NAKA!