eReport.sk
Na snímke 21-ročný ruský vojak Vadim Šišimarin počas súdneho procesu v Kyjeve 13. mája 2022.
Na snímke 21-ročný ruský vojak Vadim Šišimarin počas súdneho procesu v Kyjeve 13. mája 2022. Foto: tasr/ap

FOTO Iba 21-ročný ruský vojak sa postavil pred kyjevský súd. Prvý proces tohto druhu odročili

Ukrajinský súd odročil proces s ruským vojakom obvineným z vojnových zločinov na Ukrajine. Vôbec prvý proces tohto druhu sa začal v piatok v Kyjeve a po krátkom procedurálnom pojednávaní bol odročený na 18. mája. TASR informáciu prevzala z televízie Sky News.

Pred kyjevský súd predstúpil 21-ročný ruský vojak Vadim Šišimarin, čeliaci obžalobe zo zabitia 62-ročného neozbrojeného ukrajinského civilistu, ktorého strelil kalašnikovom do hlavy. Stal sa tak prvým príslušníkom ruských inváznych vojsk súdeným za zločiny spáchané na území Ukrajiny.

Súdna sieň v kyjevskom obvode Solomianskyj bola plná novinárov a obžalovaný bol počas rokovania súdu zavretý v malej sklenenej klietke.

Predbežné pojednávanie po krátkej diskusii medzi sudcami a právnikmi odročili na stredu 18. mája, keď sa bude konať už riadne súdne pojednávanie. Obžalovaný ruský seržant v piatok prehovoril len raz, aby potvrdil svoje osobné údaje. Podľa novinárov, ktorí proces sledovali, pôsobil vystrašene.

FOTO Mladík z Ruska Vadim Šišimarin pred súdom v Kyjeve

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

Súdna sieň v kyjevskom obvode Solomianskyj bola plná novinárov a obžalovaný bol počas rokovania súdu zavretý v malej sklenenej klietke.

Obvinený Vadim Šišimarin podľa obžaloby koncom februára usmrtil civilistu v obci Čupachivka ležiacej v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny.

Sky News tiež informovala, že Šišimarin súhlasil s tým, že pristúpi k dohode o vine a treste, v rámci ktorej sa prizná k porušeniu vojnového práva a zvyklostí.

Obvinený Vadim Šišimarin podľa obžaloby koncom februára usmrtil civilistu v obci Čupachivka ležiacej v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Stalo sa tak v situácii, keď spoločne s ďalšími príslušníkmi ruskej tankovej jednotky, porazenej ukrajinskou armádou, utiekol na ukradnutom aute.

Dostal som rozkaz strieľať. Vystrelil som naňho jednu (guľku). Padol. A pokračovali sme ďalej.

Povedal Šišimarin vo videu.

V Čupachivke zbadal muža s mobilným telefónom a dostal  rozkaz ho zastreliť, aby skupinu Rusov na úteku nenahlásil ukrajinským úradom. Muž postrelený do hlavy zomrel na mieste, len niekoľko desiatok metrov od svojho domu.

K svojmu činu sa priznal vo videu zverejnenom ukrajinskou bezpečnostnou službou (SBU). „Dostal som rozkaz strieľať. Vystrelil som naňho jednu (guľku). Padol. A pokračovali sme ďalej,“ povedal Šišimarin vo videu. Podľa SBU ide o jedno z prvých takýchto priznaní zo strany príslušníka ruských inváznych vojsk.

Silu zhromaždených dôkazov priznal aj právny zástupca obžalovaného. Veľa však podľa neho bude závisieť od toho, ktoré dôkazové materiály súd napokon akceptuje.

Podľa ukrajinskej generálnej prokuratúry sa Šišimarin podľa zhromaždených dôkazov dopustil „porušenia vojnového práva a zvyklostí v kombinácii s úkladnou vraždou“. Za tieto trestné činy môže by podľa prokuratúry odsúdený na 10–15 rokov väzenia, alebo až na doživotie, píše denník The Washington Post.  

Silu zhromaždených dôkazov priznal aj právny zástupca obžalovaného. Veľa však podľa neho bude závisieť od toho, ktoré dôkazové materiály súd napokon akceptuje. Ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová uviedla, že spolu so svojim tímom sa aktuálne zaoberá viac než 10.700 podozreniami z vojnových zločinov hlásenými z celej Ukrajiny. V prípadoch figuruje vyše 600 podozrivých ruských vojakov a činiteľov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke z 3. novembra 2021 vysoká komisárka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletová.
  2. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba hovorí s novinármi počas vyhlásenia na summite ministrov zahraničných vecí skupiny G7 pred zámkom Weissenhaus pri pobreží Baltského mora v nemeckom meste Weissenhaeuser Strand 13. mája 2022.
  3. Na snímke 21-ročný ruský vojak Vadim Šišimarin odchádza po súdnom pojednávaní v Kyjeve 23. mája 2022.
  4. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková (vľavo) počas spoločnej tlačovej konferencie so svojím ukrajinským rezortným partnerom Dmytrom Kulebom po ich stretnutí v Kyjeve 10. mája 2022.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Iba 21-ročný ruský vojak sa postavil pred kyjevský súd. Prvý proces tohto druhu odročili

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti