eReport.sk
Policajti po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 12. októbra 2022.
Policajti po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 12. októbra 2022. Foto: tasr

Vrah zo Zámockej používal rovnaké symboly ako pluk Azov! Čaputová o tom mlčí

Človek, ktorý zavraždil dvoch mladých ľudí v bare Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave mal vo svojom živote používať symboly, ktoré sú spojené s pravicovým extrémizmom a s neonacizmom. Pri skúmaní používania symbolu Čierne slnko, ktoré je vrahovi pripisované, v hľadaní praktických príkladov nemusíme chodiť ďaleko. Neonacistické symboly tohto druhu používa napríklad ukrajinský pluk Azov, ktorý na Ukrajine bojuje na strane ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ktorému je často pripisovaná práve neonacistická ideológia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kosáky aj sekery. Jedna z oficiálnych fotografií, ktorá bola súčasťou upútavok na poľský film Volyň.
  2. Na ilustračnej snímke ukrajinská vlajka na ceste v meste Mariupol počas 54. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 18. apríla 2022.
  3. Peter Pellegrini a Robert Fico.
  4. Na símke bývalý politik Vladimír Palko.
  5. Predlžovanie agónie Slovákom nepomôže
  6. Muž drží dieťa a máva so svetlicou počas pochodu pri príležitosti Dňa nezávislosti v poľskom hlavnom meste Varšava v piatok 11. novembra 2022.

V téme boli v posledných dňoch aktívni politici ako prezidentka Zuzana Čaputová, či premiér Eduard Heger (OĽANO). Okrem vyjadrenia súcitu s LGBTI komunitou sa veľa hovorí napríklad o tom, že premiér mal byť jeden z cieľov mladíka. Menej sa však hovorí o tom, že medzi takéto ciele patrili aj iní politici a to vrátane opozičného lídra Roberta Fica (Smer-SD).

Obdivoval pluk Azov?

To, aké emócie sa mladíkovi spájali s plukom Azov, v tomto momente známe nie je. Ak by sa však potvrdilo, že používal neonacistickú symboliku, išlo by o prvú známu vec, ktorú by mal s údajnými ukrajinskými neonacistami spoločnú. K tejto záležitosti sa žiadni politici nevyjadrujú a to ani tí, ktorí sa na téme vraždy dvoch homosexuálov zviditeľňujú najviac – teda Čaputová a Heger.

Znak bataliónu Azov (v popredí vpravo) počas protestu na hlavnom námestí v Bratislave. – Foto: facebook

Používanie symbolov veľa napovie o vašom hodnotovom nastavení. Svoje o tom vedel aj Juraj, ktorý chladnokrvne zastrelil dvoch mladých mužov. Nielen na sociálnych sieťach, ale aj vo svojom manifeste odkazoval na symboly spojené s pravicovým extrémizmom a neonacizmom, akými je napríklad Čierne slnko.

Znak bataliónu Azov patrí medzi nacistické symboly. – Foto: fb/ján baránek

Predmetná symbolika je pri tom namierená nie len proti sexuálnym menšinám, ale hlavne proti židovskej komunite. „Hlavne napríklad akronym ZOG, to znamená skratku v angličtine Zionist Occupation Government, to znamená sionistická okupačná vláda. Ide o konšpiračnú teóriu, ktorá tvrdí, že jednotlivé vlády sú ovládané Židmi,“ tvrdí odborník Martin Nociar podľa televízie JOJ.

Preberanie symbolov

To, že rovnaké symboly môžu byť používané naprieč rôznymi hnutiami a organizáciami potvrdzuje aj ďalší z odborníkov. „Extrémisti si častokrát vytvárajú svoju vlastnú symboliku, alebo symboly preberajú,“ vysvetlil Pavol Struhár z katedry politológie Trenčianskej univerzity. „Títo ľudia vedia, že tieto jasné symboliky ako svastika alebo sig runy nie je vhodné používať, práve proti opatreniam bezpečnostných zložiek,“ dodal Struhár vysvetľujúc, prečo dostávajú priestor symboly ako Čierne slnko.

Vojna na Ukrajine je v slovenskom vládnom prostredí zatiaľ vnímaná veľmi jednostranne. To vysvetľuje, prečo sa o preberaní neonacistických symbolov časťou Ukrajincou nehovorí aj napriek tomu, že je potvrdené z viacerých zdrojov. V prípade vraha zo Zámockej však s určitosťou nešlo o prepojenie na pluk Azov, ale len o zhodu okolností. Mladík sa totižto podľa všetkého radikalizoval sám. „Ak je spoločnosť silne polarizovaná, ak sa v spoločnosti bežne šíri nenávisť, alebo nejaké stereotypné správanie, tak určite je to podnetné prostredie, aby sa extrémizmus šíril,“ uviedol Struhár.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vrah zo Zámockej používal rovnaké symboly ako pluk Azov! Čaputová o tom mlčí

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti