Expremiérku Ivetu Radičovú významne vyrušili okolnosti, za ktorých bola v parlamente schválená obranná dohoda s USA. Tvrdí, že koalícia, ktorá má v pléne ústavnú väčšinu, zlyhala. Postoj generálneho prokurátora Maroša Žilinku je v tejto súvislosti podľa jej slov z pohľadu šéfa prokurátorov diskvalifikačný. Tvrdí, že ak z vysokej funkcie Žilinka odíde, už to nebude so cťou.
Radičová poskytla v týchto dňoch rozhovor pre Hospodárske noviny, v ktorom reagovala na horúce aktuálne téme. Najmä na okolnosti schválenia obrannej dohody medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi v Národnej rade Slovenskej republiky. Dotkla sa však aj témy drastického zdražovania. Nešetrila kritikou na adresu vlády Eduarda Hegera (OĽANO), pričom poslala jasný odkaz aj šéfovi prokurátorov Žilinkovi.
Expremiérka: Hlavná taktovka bola v rukách opozície
Podľa bývalej premiérky nebolo správne, že v parlamente koaliční poslanci zatrhli k téme zmluvy s USA diskusiu. „Je to vyostrovanie napätia až za čiaru. Niet divu, že následne to povzbudzuje k agresivite aj ostatných ľudí a občanov. Signalizuje to niekoľko javov, ktoré sú nové na parlamentnej scéne. Prvým je potláčanie samotnej podstaty parlamentarizmu, čo je vážna vec. Druhým je to, že hlavná taktovka bola v rukách opozície, celé prerokovanie inak v zásade technickej zmluvy. Tretím je, že koalícia s ústavnou väčšinou neriadila to, čo sa odohráva v parlamente,“ citoval slová Radičovej portál hnonline.
Suverenita vs bezpečnosť Slovenska
Podľa expremiérky, ktorej vláda vydržala poldruha roka „nie je záujem viesť zásadnú diskusiu, rozpravu s cieľom nájsť zásadnú zhodu – a tá je dôležitá. Alebo kompromis, zhodu v podobe kompromisu, samozrejme. Pri tak dôležitých témach, ako je bezpečnosť Slovenskej republiky. Nie je možná suverenita a suverénny štát, ktorý nemá garantovanú základnú bezpečnosť.“
Parlamentnú stráž nepovažuje za najšťastnejšie riešenie
Radičová priznala, že napätie v slovenskom parlamente medzi poslancami nie je žiadnou novinkou. „Boli rôzne situácie v parlamente, nie až takto vyhrotené, ale boli rôzne situácie v parlamente aj v minulosti, kde stáli poslanci s transparentami pri rečníckom pulte a dávali takto najavo svoj nesúhlas. Ale pravdou zostáva, že vždy sa uskutočňovala rozprava. A myslím si, že by stálo za to jej venovať aj viacero dní a nie ju nerealizovať. Teda, radšej možno rokovať tri dni, štyri dni, ale pokúsiť sa rokovať,“ uviedla.
Chýbajú nám politici, ktorí vedia urobiť rozhodnutie, vysvetliť ho, ponúknuť veľmi konkrétne riešenie a dôsledne ho realizovať. A včas.
Sama si nevie predstaviť zavedenie tzv. parlamentnej stráže, tak o tom začala koalícia hovoriť. „Nie som zástancom riešenia situácie nejakou políciou alebo strážnou službou, ale v každom prípade porušovanie rokovacieho poriadku bráni tomu zásadnému, za čo sú tí poslanci platení, by sa mohlo prejavovať v sankciách alebo finančných pokutách pre daných poslancov. Takže, robiť martýrov a obete z tých, ktorí bojujú z ich pohľadu za správnu vec asi nie je to najšťastnejšie riešenie,“ upozornila Radičová.
Otvorene hovorí o zlyhaní koalície
V rozhovore reagovala aj na skutočnosť, že počas mimoriadnej schôdze o obrannej zmluve hájil v pléne dohodu s USA iba jeden minister, konkrétne šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Podčiarkla, že to bola chyba. „Pri medzinárodných zmluvách je vždy a bolo vždy úzusom a znakom dôležitosti danej medzinárodnej zmluvy, i keď technického rázu, že protagonisti a predkladatelia boli účastní, že sa vyjadrovali predsedovia daných strán, ktorí stáli za takýmto rozhodnutím. To, že tam nechali ministra obrany, ako klasický termín, kôl v plote, nebolo práve najšťastnejšie, čo opäť dávalo vietor do plachát sile hlasu, priam kriku, pískaniu a rozbíjaniu schôdze, opozícii. Prítomnosť ministrov, minimálne tých, ktorých sa to viac, alebo menej týka, prítomnosť vystúpenia a stanoviská predsedov koaličných strán, sú absolútne na mieste a chýbali. V tomto bolo zlyhanie koalície.“
Kritikou nešetrila ani voči Borisovi Kollárovi
V tejto súvislosti poukázala aj postoj na šéfa NR SR Borisa Kollára (Sme rodina), pričom nastolila viacero otázok: „Nehovoriac o tom, že samotný predseda parlamentu, ktorý slovne deklaroval, že je za to, dokonca, aby tu boli prítomné nejaké časti americkej armády, nejakí vojaci z americkej armády, napokon pri hlasovaní sa zdržal. To sú veci, kde sa pýtate a je na mieste otázka: ako vlastne vidia budúcnosť Slovenska? Kde nás vidia zaradených? Čo vnímajú ako záruku skutočnej bezpečnosti Slovenska, ktoré hraničí a susedí s tými krajinami, s ktorými susedí? Ako vnímajú pozíciu POľska, ktoré má jasnú svoju stratégiu pre budúcnosť? Ako vnímajú pozíciu južného suseda Rakúska, ale samozrejme aj Maďarska? Kde nás vidia v budúcnosti? S akými spojencami? Lebo sami o sebe, povedzme si to na rovinu, v tomto globálnom svete asi si vlastnú bezpečnosť zabezpečiť nedokážeme.“
Radičová vysvetlila, prečo sú Slováci proti USA
Radičová prezradila aj svoj osobný názor na to, prečo významná časť slovenskej spoločnosti kritizuje EÚ aj USA. V čom je teda podľa nej hlavný problém? „Časťou príbehu do začlenenia sa do západnej zóny bolo, že vstúpili sme v roku 2004, štyri roky na to veľká finančná kríza, ktorá k nám prišla zo Spojených štátov a zasiahla Európu. Hľadajme vysvetlenia narastania antiamerikanizmu, istého odstupu od EÚ v rýchlych sklamaniach, ktoré sprevádzalo vstúpenie do týchto štruktúr, ktoré vždy vnímame silnejšie ako nejaké pozitívne produkty. Nie náhodou tá kríza bola desivá, hlboká a vážna. A uvedomme si tú krátkosť: vstúpime a vzápätí bum-bác, toto je EÚ? Takáto veľká kríza, ktorá nás takýmto spôsobom veľmi a zásadne zasiahla? Ledva sme sa trošku začali nadychovať – pandémia! Áno, vonkajší faktor, ktorý nemal ekonomické zázemie a dôvody, ale rovnako ukázal, ako ani EÚ ani politika nedokázala bezbolestne zvládnuť takto vážnu tému, akou pandémia je. Veď toho odporu voči opatrenia po celej Európe je veľmi veľa. Čiže opäť sklamanie, že politika zlyháva,“ zamýšľala sa nad situáciou.
Premiér Heger podľa nej provokoval
Pri téme drastického zdražovania má Radičová vážne výčitky aj voči premiérovi. „Tu je na mieste jednoznačný postoj, odhodlanie a konanie politikov, ktorí jednak okamžite a rýchlo reagujú na akútne sociálno-ekonomické problémy. Musia reagovať. Vybavovať to vetou, že my sme reagovali, lebo my sme vraj dali nejaké eurá pre očkovaných dôchodcov. Prepáčte, to je skôr provokácia, alebo zlý vtip,“ narážala na slová Hegera, ktorý predčasom tvrdil, že vláda ľuďom na Slovensku pomáha viac ako okolité štáty, tie nás podľa slov predsedu vlády v poskytovaní kompenzácií vyplývajúcich zo zdražovania, vraj iba dobiehajú.
Akí politici nám chýbajú?
Radičová však odmietla priamo potvrdiť, že súčasný premiér nie je dobrý líder. Označila to za príliš skratkovité hodnotenie situácie. Akí politici vo vláde nám teda podľa jej slov chýbajú? „Chýbajú nám politici, ktorí vedia urobiť rozhodnutie, vysvetliť ho, ponúknuť veľmi konkrétne riešenie a dôsledne ho realizovať. A včas,“ vysvetlila.
O údajných vlastizradcoch z koalície
Opozícia začala poslancov koalície, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA označovať za vlastizradcov. Radičová v tejto súvislosti pripustila, že nevládny tábor parlamentu robí iba to, čo tu už bolo v časoch, keď bola súčasná koalícia v opozícii. Zároveň si nemyslí, že je to správne.
Zverejňovať, kto, ako hlasoval je úplne v poriadku. Úplne v poriadku. Ale označiť zároveň tých hlasujúcich za vlastizradcov je už výzva.
Iveta Radičová, bývalá predsedníčka slovenskej vlády.
„To, že niekto používal v čase opozície rovnako hlúpe spôsoby, agresívne spôsoby a spôsoby, ktoré sa vrátia, ako bumerang, neznamená, že to má súčasná opozícia preberať aj s navijakom a kopírovať, lebo tá poučka z toho znie, všimnite si, vráti sa to, ako bumerang. Ak nechcem, aby sa niekto ku mne takto správal, sám sa tak nemám správať. To platí. To platí v každodennom živote, platí to o to viac v politike. Ideme na tenký ľad prepuknutia otvorenej občianskej nespokojnosti. Toto riziko je enormné. Treba sa zastaviť, kým je čas. Zverejňovať, kto, ako hlasoval je úplne v poriadku. Úplne v poriadku. Ale označiť zároveň tých hlasujúcich za vlastizradcov je už výzva. Je to na hrane nielen provokácie, ale aj trestného činu. Toto je úplne cez čiaru. Tu by som veľmi prosila, aby sa aktéri spamätali,“ domnieva sa Radičová.
Generálny prokurátor vraj už neodíde so cťou
V závere rozhovoru sa bývala šéfka slovenskej vlády vyjadrila aj na adresu šéfa prokurátorov, Maroša Žilinku. Poriadne ho „zjazdila“ za to, že v súvislosti s obrannou dohodou s USA pripomenul zmluvu z roku 1968 s bývalým Zväzom sovietskych socialistických republík.
On vstupuje do politiky, ako hovorca opozície.
Iveta Radičová na adresuMaroša Žilinku.
„Generálny prokurátor sa úplne diskvalifikoval. Odborne aj ľudsky. Z viacerých dôvodov. Predovšetkým prirovnávať okupačnú zmluvu, ktorá bola podpísaná tri mesiace po okupovaní nášho územia, teda pod hlavňami naozaj tankov, tak to trochu asi chýbal na hodinách medzinárodného práva. Použiť len a len výklad striktný z trestného práva na medzinárodnú zmluvu bez právneho kontextu, bez reality, ako sa tá zmluva v praxi uplatňovala, je naozaj diskvalifikačné.“
Radičová je presvedčená, že Žilnka by mal svoju vysokú ústavnú funkciu položiť. „Už neodíde so cťou generálny prokurátor, už len odíde, je čas aby zvážil svoj odchod. Lebo to nie je len toto jedno zlyhanie, ktoré predviedol. On vstupuje do politiky, ako hovorca opozície,“ dodala bývalá premiérka.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Žilinku vyháňa z úradu aj Radičová: Úplne sa diskvalifikoval. Odborne aj ľudsky