eReport.sk
Peter Weiss, zdroj: ereport
Peter Weiss, zdroj:ereport

Weiss reaguje na urážky od vládnych politikov: Nie sme luza, žumpa ani osprostení občania!


Bývalý politik a diplomat Peter Weiss upozornil na to, že sa celá diskusia o obrannej dohode s USA niesla vo veľmi agresívnej a hrubej atmosfére. Zdôrazňuje taktiež, že vládni politici svojimi urážkami za iný názor častovali aj veľkú časť národne aj medzinárodne uznávaných ľudí, ktorí sa proti dohode vyslovili. Faktom stále zostáva, že sa podľa prieskumov proti dohode vyslovila aj významná časť občanov.

„Mohli sme si o sebe tiež prečítať, že sme ´oblbnutí hybridnou vojnou na sociálnych sieťach´, šírime ´kremeľský propagandistický naratív´ alebo že sme ´ruskí agenti´. I to, že sme súčasťou ´ukričanej menšiny´, hoci až 53 % občanov SR s DCA nesúhlasí a 64 % si neželá prítomnosť cudzích vojsk na našom území,“ zdôraznil Weiss vo svojom komentári pre denník Pravda.

Ignorovanie verejnej mienky

Ľavicový expolitik v súvislosti s uvedenými výsledkami prieskumov dodáva, že vláda odignorovala názor významnej časti občanov. „Najmä však sme svedkami priam bohorovného ignorovania verejnej mienky. Platí akási zvrátená úmera – predseda koaličnej strany OĽaNO Igor Matovič (sľuboval referendum o vojenskej dohode) má dôveru iba 13 % populácie, ale najfanatickejší a najvulgárnejší nálepkovači iných názorov na DCA pochádzajú práve z tejto populistickej antisystémovej strany,“ upozorňuje Weiss.

Slováci nechcú hegemóna

Podľa Weissa je pre Slovákov typické preferovanie väčšej medzinárodnej spolupráce nad existenciou jednej výraznej svetovej veľmoci. Tento ich postoj môžu ovplyvňovať negatívne skúsenosti z minulosti: „Podľa výskumníkov to bola nielen reakcia na negatívnu skúsenosť so sovietskou nadvládou (a predtým nemeckou), ale aj výraz preferovania medzinárodnej spolupráce a uprednostňovania doplňujúceho sa líderstva ako protikladu k dominancii jednej veľmoci. Geopolitické zmýšľanie Slovákov, v ktorom je na prvom mieste túžba po mieri a po dobrých vzťahoch so všetkými veľmocami, je takto nastavené dlhodobo. Či sa to niekomu páči, alebo nie.“

Americké Pyrrhovo víťazstvo?

Zaujímavosťou je podľa bývalého veľvyslanca v Česku aj to, že samotná dohoda nemusí byť z dlhodobého hľadiska šťastná ani pre Američanov. Verejná mienka o USA sa totižto môže rokmi trvania dohody znižovať.

„Vyslovil som úprimné obavy, že zmluva prijatá v danej podobe a politickej atmosfére neprispeje k zvyšovaniu sympatií k USA, čo by malo byť tiež jej podstatným cieľom. Tvrdil som, že vzhľadom na geografickú polohu SR by nemalo ísť iba o vojenské benefity. Ba dokonca som povedal, že keď robí nerozumnú politiku slovenská vláda, americká by ju nemala v tom podporovať, lebo USA by predsa mali chcieť mať lepšiu pozíciu vo slovenskej verejnej mienke než dnes,“ konštatuje Weiss.

Potrebujeme politických lídrov, nie hejterov

Tvrdá diskusia o zmluve prebudila zo zimného spánku aj viacerých politikov, ktorí sa v súvislosti s touto témou pustili do osobných útokov voči svojim názorovým oponentom. Weiss však upozorňuje, že takí politici nás z krízy nevyvedú: „Hejteri slovenskú spoločnosť z najhlbšej krízy od 90. rokov nevyvedú. Na to potrebujeme politických lídrov iného typu.“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Eduard Heger.
  2. Uvrhli štát do krízy?
  3. Uvrhli štát do krízy?
  4. Erik Kaliňák, popredseda Smeru, nechal Igorovi Matovičovi verejný odkaz.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Weiss reaguje na urážky od vládnych politikov: Nie sme luza, žumpa ani osprostení občania!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: