eReport.sk
Žilinkov apel na stretnutí právnych expertov
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, foto: tasr

Žilinka naložil Čaputovej: Nie ste moja nadriadená ani orgán činný v trestnom konaní!

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje podanie prezidentky SR Zuzany Čaputovej na Ústavný súd SR, týkajúce sa výkladu ústavy v súvislosti s jeho činnosťou, za účelové. Povedal to v rámci svojho pondelkového vyhlásenia pre médiá. Čaputová mala záujem nahliadnuť do konkrétnych rozhodnutí, týkajúcich sa politicky citlivých káuz. To, že na Slovensku ešte stále tí poctivejší vyžadujú, aby trestné konania boli v súlade so zákonom, evidentne progresívnym politikom leží poriadne v žalúdku.

„Som toho názoru, že návrh je účelový a spor o výklad ustanovení ústavy bol umelo vytvorený,“ zdôraznil Žilinka. Ide podľa neho o pokračovanie dlhodobého tlaku, spochybňovania a diskreditovania jeho osoby.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. HLAS je pripravený.

Paragraf 363 nie je protiústavný, čo však Čaputovú evidentne netrápi

Prezidentka žiada Ústavný súd SR o výklad ústavy z dôvodu, že jej generálny prokurátor odmietol doručiť rozhodnutia Generálnej prokuratúry SR o návrhoch obvinených na konanie podľa ustanovenia paragrafu 363 Trestného poriadku. Žilinka tvrdí, že prezidentku po jej žiadosti požiadal o osobné prijatie. Ale odpoveď nedostal. Podotkol, že nikdy nerozhodoval na základe ustanovenia paragrafu 363 s ohľadom na meno, priezvisko a status stíhanej osoby. To, že paragraf 363 nie je nadužívaný, už Žilinka v minulosti preukázal pomocou štatistík a porovnania s minulým obdobím.

Ústava podľa neho nepriznáva prezidentke oprávnenie kontrolovať rozhodovaciu činnosť generálneho prokurátora v konkrétnych veciach. „Prezident SR nie je nadriadený generálnemu prokurátorovi,“ podotkol Žilinka. Dodal, že prezidentka nie je ani orgánom činným v trestnom konaní. Zdôraznil, že generálny prokurátor sa zodpovedá Národnej rade SR.

Čaputová očakávala poslušnosť

Žilinka tiež uviedol, že v rámci primeranosti je pripravený poskytnúť prezidentke informácie, ktoré sú potrebné na výkon jej funkcie. Deklaroval, že rozhodnutie Ústavného súdu SR bude rešpektovať. Na záver svojho vyhlásenia povedal, že prijal vnútorné rozhodnutie, o ktorom už informoval svoju rodinu. „Vo veľmi rozumnom a primeranom čase o týchto zámeroch informujem aj verejnosť,“ dodal s tým, že ide o reakciu najmä na útoky voči jeho osobe. Prezidentka vo svojom minulotýždňovom podaní na Ústavný súd SR vyjadrila presvedčenie, že generálny prokurátor jej má povinnosť bez zbytočného odkladu poskytovať súčinnosť.

Zdroj: ereport, tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka naložil Čaputovej: Nie ste moja nadriadená ani orgán činný v trestnom konaní!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php