eReport.sk
Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik prichádza na hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) 17. septembra 2021 v Pezinku.
Dušan Kováčik na súde v Pezinku. Foto: tasr

Kováčik v záverečnej reči kritizoval súd za nevykonanie dôkazov: Prečo ten strach z toho? Nechápem!

AKTULAZOVANÉ – Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je presvedčený o svojej nevine. Kritizuje však samotný súdny proces, ktorý podľa neho nebol spravodlivý, a domnieva sa, že boli porušené jeho práva v prípade obhajoby. Uviedol to v piatok vo svojej záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku. Sudkyni vyčíta zaujatosť voči jeho osobe i jeho obhajcom. Rozsudok vo veci Kováčika bude vyhlásený v pondelok (20. 9.) po 16.00 h. Uviedla to sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamela Záleská.

Kritizuje, že sa nemal možnosť poradiť s obhajcami a koordinovať znenie svojej záverečnej reči. Taktiež, že nemal k dispozícii ani zápisnicu zo štvrtkového (16. 9.) výsluchu svedka Mateja Zemana.

Prípravu si robil dve a pol hodiny

Na úvod Dušan Kováčik podotkol, že sa v plnej miere pridržiava stanoviska obhajcov, ktorí žiadajú jeho oslobodenie spod obžaloby. “Prípravu na záverečnú reč som mal dve a pol hodiny,” zdôraznil obžalovaný s tým, že sa nemal možnosť poradiť s obhajcami a koordinovať znenie svojich slov.

Dušan Kováčik a jeho advokát Erik Magál na súde v Pezinku

GALÉRIA – Foto: tasr

“Vo štvrtok bolo ukončené dokazovanie a ja sa pýtam prečo,” uviedol bývalý špeciálny prokurátor. Narážal pritom na nedávne obvinenia viacerých vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). V tejto súvislosti hovoril o tom, že “začínajú vychádzať najavo skutočnosti, ktoré sa týkajú koordinácie a manipulácie s výsluchmi kajúcnikov”.

Za všetkým sú len výpovede kajúcnikov, uviedol Kováčik

Tvrdí, že na súde vystupuje ako hrdý človek, ktorý je nevinný. “Musím veriť spravodlivosti, iné mi nezostáva,” doplnil. Súd kritizoval za nevykonanie dôkazov, ktoré by boli v jeho prospech. “Prečo ten strach z toho? Ja nechápem,” podotkol s tým, že ak sú také silné dôkazy proti nemu, nemal súd dôvody nevyhovieť vykonaniu dôkazov, ktoré navrhoval spolu s obhajcami.

“Som nevinný, tvrdil som to na začiatku, tvrdím to teraz a budem to tvrdiť aj na smrteľnej posteli,”

zdôraznil Dušan Kováčik pohnutým hlasom.

“Vo všetkých veciach, kde som stíhaný, som obvinený len na základe výpovedí kajúcnikov,” povedal. Uviedol, že finančnú hotovosť 10.000 eur, ktorú u neho našli orgány činné v trestnom konaní, predtým vybral v banke. “Bolo to na nákup pozemku, chceli sme lúku, trávnatý porast,” doplnil. Zarazilo ho vyjadrenie obžaloby, že je vlastníkom viacerých motorových vozidiel. “Som jediným spoluvlastníkom jedného skútra a auto, ktoré bolo zaistené, patrí lízingovej spoločnosti,” spresnil.

Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Kováčik odmieta, že by vyvíjal v prospech zločineckej skupiny takáčovcov činnosť, ktorá by sťažovala dokumentovanie trestnej činnosti tejto skupiny. Tvrdí, že za jeho pôsobenia vo funkcii špeciálneho prokurátora bola táto, a nielen táto, zločinecká skupina rozložená. 

Kováčik: Zeman je asi šikovný, ale aj notorický klamár

“Z obžaloby nie je možné zistiť miesto, ani čas a ani to, kto sú osoby, ktorým som mal dávať informácie,” zdôraznil. Vyhlásil, že obžaloba vychádza najmä z výpovede svedka Mateja Zemana, ktorý je v súčasnosti obvinený aj vo veci manipulovania výpovedí. Odmietol tvrdenie, že mal byť pre túto skupinu činný dlhodobejšie. Kováčik sa v tejto súvislosti pýta, prečo nie sú tvrdenia Mateja Zemana podporené aj výstupmi z tzv. odposluchov, ak boli na takmer celú skupinu takáčovcov nasadené.

Svedok Matej Zeman počas hlavného pojednávania s obžalovaným bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku. – Foto: tasr

Matej Z. je asi šikovný, ale aj notorický klamár. Pretože čo výpoveď, to iné skutočnosti,” podotkol. Tvrdí, že s bývalým šéfom takáčovcov Ľubomírom Kudličkom, ktorému mal podľa obžaloby v roku 2017 vybaviť za províziu prepustenie z väzby, sa nepozná. Podotkol, že Zemana nemohol Kudlička zoznámiť s podnikateľom Viliamom Ružičkom vo februári 2017, keďže vtedy bol bývalý šéf takáčovcov vo väzbe. Ružička na júlovom pojednávaní odmietol, že by s Kováčikom riešil pomoc pre Kudličku.

Poukazuje na rozpory vo výpovediach

Sťažnosť proti prepusteniu Kudličku z väzby nepodala vtedajšia prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Blanka Godžová. Kováčik nechápe, prečo by mal byť podaný opravný prostriedok, keď rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie je zákonné. V tom čase adresovala Generálna prokuratúra SR podnet ministerstvu spravodlivosti s upozornením na nezákonnosť postupu sudcu pre prípravné konanie pri prepustení Kudličku z väzby.

Bývalý špeciálny prokurátor opakovane poukazuje na rozpory vo výpovediach svedkov. Okrem iného uviedol, že už zosnulý František Böhm ho v roku 2017 nemohol vidieť s vtedajším šéfom Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovítom Makóom v bratislavskej reštaurácii Towers. Tvrdí, že sa prvý raz v tejto reštaurácii stretli asi až v roku 2019. Podľa obžaloby mu mal Makó v tejto reštaurácii odovzdať 50.000 eur za vybavenie nepodania sťažnosti voči prepusteniu Kudličku z väzby. Kritizoval, že sa súd venoval na pojednávaniach prevažne nepodaniu sťažnosti namiesto toho, aby kládol dôraz na údajné korupčné správanie.

“Obvinenie je postavené len na Makóovej výpovedi”

Vyšetrovanie skutku, keď mal Kováčik vyniesť Makóovi spisový materiál a uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci, kde bol Makó podozrivý z nepriamej korupcie, považuje bývalý špeciálny prokurátor za predčasne ukončené. Tvrdí, že obvinenie je postavené len na Makóovej výpovedi. To isté podotýka aj v súvislosti so štvrtým skutkom, ktorý mu kladie obžaloba za vinu. Ten sa týka vynesenia utajovanej skutočnosti v trestnej veci prípravy úkladnej vraždy vyšetrovateľa. Makóovi mal povedať, či je v tejto súvislosti odpočúvaný.

Navrhovaný 13-ročný trest nechcel komentovať

Hlavné pojednávanie a dokazovanie bolo ukončené predčasne. Vo svojom poslednom slove to v piatok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku uviedol bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Zopakoval, že je nevinný a nespáchal skutky, za ktoré je obžalovaný. Dodal, že by sa nikdy nevrátil do prokuratúry, lebo sa hanbí, čo sa tam deje.

“Veci neboli objasnené tak, ako mali byť, pojednávanie nebolo vedené objektívne,” zdôraznil bývalý špeciálny prokurátor. Považuje za potrebné objasniť všetky skutky, ktoré sú mu kladené za vinu.

“Som nevinný, tvrdil som to na začiatku, tvrdím to teraz a budem to tvrdiť aj na smrteľnej posteli,” zdôraznil pohnutým hlasom. Navrhovaný 13-ročný trest nechcel vzhľadom na zistený skutkový stav komentovať. Záverečná reč obžalovaného trvala takmer tri hodiny.

Obhajcovia Kováčika ho žiadajú oslobodiť

Rozsudok vo veci obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. bude vyhlásený v pondelok (20. 9.) po 16.00 h. Uviedla to sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamela Záleská. “Na dnešnom hlavnom pojednávaní boli prednesené záverečné reči a súd vyhlási rozsudok 20. septembra o 16.00 h,” uviedla hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Obhajcovia Kováčika v piatok vyhlásili, že žiadajú bývalého špeciálneho prokurátora oslobodiť spod obžaloby v celom jej rozsahu. Argumentujú tým, že Kováčik nemohol byť činný pre zločineckú skupinu takáčovcov, keďže jej existencia nebola preukázaná. Spomenuli tiež aj o rozpory vo svedeckých výpovediach či podozrenia z manipulácie svedeckých výpovedí. Trestná vec Kováčika je podľa nich založená hlavne na výpovediach spolupracujúcich svedkov.

Expropkurátor je vo väzbe je od októbra minulého roka

NAKA zadržala Dušana Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dušan Kováčik na súde v Pezinku.
  2. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik počas hlavného pojednávania.
  3. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik počas hlavného pojednávania.
  4. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik pred vyhlásením rozsudku na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 20. septembra 2021.
  5. Ladislav Kamenický, Robert Fico a Ľuboš Blaha.
  6. Svedok Matej Zeman počas hlavného pojednávania s obžalovaným bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčika.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport