eReport.sk
Takáčovec Matej Zeman požiadal Chorvátsko o politický azyl
Takáčovec Matej Zeman, foto:tasr

Takáčovca Zemena budú stíhať väzobne. Bol z toho vraj prekvapený. Bude ho vypočúvať aj inšpekcia?

Takáčovec Matej Zeman bude väzobne stíhaný. Rozhodol o tom v piatok popoludní na neverejnom zasadnutí sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Médiá o tom informovala obhajkyňa Zemana Ivana Štefanková a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Matúš Harkabus.

Rozhodnutie nie je právoplatné, keďže Zeman podal voči nemu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR. Do väzby ide z dôvodu pokračovania trestnej činnosti a dôvodu možného úteku. Obvinený je z nových štyroch skutkov, ktoré sa podľa prokurátora ÚŠP dotýkajú bratislavskej skupiny takáčovcov.

Sú to štyri skutky, vystupuje v pozícii obvineného

“Súd sa zaoberal skutkami, ktoré sa mu kladú za vinu. Voči uvedenému sme podali okamžite sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať NS SR. Sú to štyri skutky, ktoré by som zatiaľ nechcela bližšie rozoberať vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie. Vystupuje v pozícii obvineného. Sú to aj nové, aj staršie veci. Dôvodmi väzby sú pokračovacia trestná činnosť a úteková,” uviedla advokátka. Z Chorvátska, kde pôvodne žiadal azyl, sa podľa nej vrátil z rodinných dôvodov.

Na Zemana zatiaľ nebola podaná obžaloba

“Bol prekvapený, že ide do väzby,” skonštatovala. Skutky podľa jej slov popiera. “Skutky, ktoré sa mu kladú za vinu, sú dva obzvlášť závažné zločiny vydierania, prečin podplácania a trestný čin založenia a podporovania zločineckej skupiny. Sú to trestné činy, ktoré majú súvis so zločineckou skupinou takáčovci. Je obvinený vo všetkých týchto skutkov v jednom konaní,” dodal prokurátor ÚŠP. Podľa jeho slov na Zemana zatiaľ nebola podaná obžaloba.

Advokátka nevie, či Zemana vypočuje aj inšpekcia

“Sudca pre prípravné konanie ŠTS, na základe príkazu na zatknutie, vzal obvineného M. Z. do opakovanej väzby,” vysvetlila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Takáčovec je obvinený aj v kauze manipulovania svedeckých výpovedí. O tom, či ho bude vypočúvať Úrad inšpekčnej služby (ÚIS), advokátka nevedela informovať.

Príslušníci NAKA zadržali Zemana v piatok ráno na hraničnom priechode s Maďarskom. Zeman je jedným z trojice obvinených svedkov v mediálne známych policajných kauzách. Okresný súd Bratislava III na neho vydal 11. augusta európsky zatýkací rozkaz. Európsky zatýkací rozkaz a príkaz na zatknutie vydal aj ŠTS v Pezinku 27. augusta.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Takáčovec Matej Zeman požiadal Chorvátsko o politický azyl
  2. Vladimír Pčolinský.
  3. Robert Kaliňák, Robert Fico a Igor Melicher.
  4. Svedok Matej Zeman počas hlavného pojednávania s obžalovaným bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčika.
  5. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport