eReport.sk
Robert Kaliňák, Robert Fico a Igor Melicher.
Robert Kaliňák, Robert Fico a Igor Melicher. Zdroj: smer-sd

VIDEO Fico: NAKA a Lipšicovi ľudia dostali obrovský strach. Kajúcnik sa pokakal za 37 sekúnd

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico verí, že si generálny prokurátor Maroš Žilinka urobí do 24 hodín poriadok so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom.  Zdôvodňuje to tým, že Lipšic si mal svojvoľne vymyslieť trestné stíhanie. Fico tak reagoval na zastavenie trestného stíhania vo veci podozrení z manipulácie výpovedí svedkov Úradom inšpekčnej služby ministerstva vnútra námestníkom generálneho prokurátora Jozefom Kanderom.

Máme také dôkazy, ktoré sú okamžite procesne použiteľné.

Šéf SIS Michal Aláč v parlamente na neverejnom rokovaní.

Fico tvrdí, že už zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS) prečítanej na neverejnom rokovaní parlamentu vyplynulo, že sa manipulujú trestné konania, udavačov motivujú a dostávajú pokyny, čo majú hovoriť.

Fico menoval vyšetrovateľa aj špeciálnych prokurátorov

Môžeme v týchto dňoch oprávnene hovoriť o masívnom porušovaní zákonov, keďže NAKA a špeciálna prokuratúra zneužívajú právomoci verejných činiteľov a v radoch elitných vyšetrovateľov NAKA, ako pán Čurilla, v radoch prokurátorov špeciálnej prokuratúry, ako páni Kysel, Repa, Šúrek a Lipšic vládne panika, lebo sa k nim približuje spravodlivosť. Je zrejme otázka času, kedy títo ľudia budú čeliť zodpovednosti za skutky, ktoré napáchali za posledný rok,” uviedol na dnešnej tlačovke šéf Smeru.

“Obludný objem dôkazov potvrdzuje manipulácie”

 „Keď sa v parlamente na neverejnom rokovaní prečítala správa Slovenskej informačnej služby, prítomní poslanci postavili riaditeľovi SIS pánovi Aláčovi jednoduchú otázku. Pán riaditeľ, to, čo tu je napísané v tej správe, ktorá bola práve prečítaná, máte podložené aj nejakými dôkazmi? A vtedy odpovedal riaditeľ Slovenskej informačnej služby, že máme také dôkazy, ktoré sú okamžite procesne použiteľné. Zdá sa, že objem týchto dôkazov a kvalita týchto dôkazov je tak obludná a potvrdzuje manipulácie, zneužívania právomocí verejných činiteľov, politickú nadprácu vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov špeciálnej prokuratúry, že dostali obrovský strach a to predovšetkým vtedy, keď bol vytvorený tím na Úrade inšpekčnej služby ministerstva vnútra, ktorý mal tieto zverstvá páchané prokurátormi prešetriť a vyšetriť,“ pripomenul Fico.

Mikulec vraj hrubo klamal o Santusovej

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) podľa Fica zamlčiava informáciu z vnútornej kontroly v rámci rezortu vnútra, ktorá hovorí o tom, že postup Diany Santusovej vo vyšetrovaní bol v súlade so zákonom. „Vtedy ako prvé totiž prerušili zásah  inšpekcie proti trom udavačom, ktorí sú rozhodujúci. Potom prišiel útok na vyšetrovateľku Santusovú, ktorá vraj porušila zákon, keď rozhodla o tom, že bude jednotka zo Sobraniec rozhodovať o zadržaní týchto ľudí.  Zlikvidovali ju, poslali preč  a chceli ju poslať na detektor lži. Včera minister Mikulec hrubo klamal, keď povedal, že je presvedčený, že Santusová postupovala pri tomto zásahu v rozpore so zákonom, pretože minister Mikulec zamlčuje informáciu, že asi týždeň je známa informácia z vnútornej kontroly v rámci ministerstva vnútra, ktorá potvrdzuje, že postup vyšetrovateľky bol v súlade so zákonom.”

Ide o paušálne domnienky a hypotézy vyšetrovateľa

Podľa Fica “oni však zo strachu zašli ešte ďalej a rozhodli sa, že ľudia, ktorí pracovali na vyšetrovaní ich zverstiev musia ísť do väzby, nezbaviť ich mlčanlivosti a mať ich tam pod kontrolou. Navyše sa rozhodli zničiť všetky okamžite použiteľné dôkazy.”

Nie je možné svojvoľne začať trestné stíhanie a vymýšľať si skutkové okolnosti o bližšie nestotožnených osobách majúcich vzťah k Slovenskej informačnej službe.

Generálna prokuratúra SR vo svojom uznesení.

Robert Fico ďalej priblížil situáciu, ktorá sa udiala 16. júla ráno. Ako spresňuje istý policajt napísal všeobecný úradný záznam. “O chvíľku nato bol napísaný druhý úradný záznam a do hodiny bol pripravený návrh na realizáciu, boli podozrivé osoby, ktoré mali robiť všetko pre to, aby boli vyšetrovatelia v Očistci vystavení škandálu a v ten istý deň začína vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci. Navyše v rovnaký deň nadobúda rozhodnutie právoplatnosť,” pripomína expremiér.

Keďže generálna prokuratúra zrušila všetky Lipšicove kroky, ten svojmu nadriadenému, generálnemu prokurátorovi Žilinkovi odkázal, že nesúhlasí a ešte povedal, že aj napriek tomuto zrušenému trestnému stíhaniu sa dá prípad opätovne otvoriť, avšak s iným začiatkom,

uviedol Robert Fico, šéf strany Smer-SD.

Podľa Fica bolo účelom rozhodnutia zatvoriť vyšetrovateľku Santusovú a tiež dostať sa k dôkazom, o ktorých hovoril riaditeľ SIS. Generálna prokuratúra, ako pokračuje, na toto rozhodnutie zo 16. júla hovorí: „Toto uznesenie, ktoré bolo zrušené, je len kombináciou  všeobecných indícií, ktoré nie sú konkretizované. Ide o paušálne domnienky a hypotézy vyšetrovateľa, ktoré vychádzajú z kolektívnej prezumpcie viny všetkých príslušníkov úradu inšpekčnej služby, útvaru inšpekcie a ďalších orgánov. Nie je jasné, ako sa mal skutok stať. Nie je možné svojvoľne začať trestné stíhanie a vymýšľať si skutkové okolnosti o bližšie nestotožnených osobách majúcich vzťah k Slovenskej informačnej službe, doposiaľ nestotožnených príslušníkov úradu inšpekčnej služby, a tak ďalej.” 

Keď Dömötöra chytili porozprával všetko

Fico v tejto súvislosti pripomenul aj konanie a aktuálnu situáciu známej trojice podozrivých kajúcnikov: Petra Petrova, Csabu Dömötöra a Mateja Zemana z kauzy údajného manipulovania vyšetrovaní NAKA. “Jeden sa rehlí z Chorvátska (Zeman – pozn. red.), žiada tam o politický azyl, druhý je v rukách NAKA (Petrov – pozn. red.), ktorá nechce pustiť tohto človeka k dispozícii policajnej inšpekcii a tretí (Dömötör), keď ho chytili, tak sa pokakal za 37 sekúnd a porozprával všetko: ako manipuloval konania, ako krivo vypovedal, ako nahovárali….”

Generálna prokuratúra teda, ako povedal Fico, konštatuje, že Lipšic a vyšetrovatelia začali svojvoľne trestné stíhanie a komplet si to celé vymysleli a bolo vydané v rozpore so zákonom. „A keďže generálna prokuratúra zrušila všetky Lipšicove kroky, ten svojmu nadriadenému, generálnemu prokurátorovi Žilinkovi odkázal, že nesúhlasí s postojom generálnej prokuratúry a ešte povedal, že aj napriek tomuto zrušenému trestnému stíhaniu sa dá prípad opätovne otvoriť, avšak s iným začiatkom.”

Exminister Kaliňák: Toto nikdy nikomu neprešlo

Bývalý minister vnútra a súčasný člen predsedníctva Robert Kaliňák povedal, že presne kvôli takýmto “nekompetentným rozhodnutiam, nezákonným, ovplyvneným a manipulovaným zomrel generál Lučanský.” „Nedá sa očistiť spoločnosť spôsobom, že sa porušuje zákon, to nikdy nikomu neprešlo. Neprejde to našimi orgánmi, ako aj európskymi. Nedá sa utiecť zo situácie, ktorá tu dnes je, akokoľvek budú zneužívať právo a znásilňovať všetky svoje právomoci, aby umlčali svedkov ich ohavných činov, na základe ktorých zomrelo niekoľko ľudí. Keď vyšla správa Slovenskej informačnej služby, všetci ste sa dožadovali dôkazov. Začala inšpekcia vyšetrovať, veď sám minister povedal, že inšpekcia má voľné ruky, nech sa ukáže pravda. Zrejme nastal čas, keď zrazu bolo potrebné vykonať nejaký zásah voči svedkom a už aj obvineným z krivých výpovedí, prišiel pokyn na zastavenie policajnej akcie, aby mohli svedkovia utiecť. Séria dôkazov, o ktorých hovoril riaditeľ Slovenskej informačnej služby musí byť masívna a aktívna špeciálna prokuratúra vyfabrikuje trestné stíhanie za jeden deň, kedy sa všetko vyšetrilo, všetko sa zistilo. A keď generálna prokuratúra povie, že to je absurdné, aby vôbec existovalo takto uznesenie, Daniel Lipšic povie – nevadí. My si to aj tak urobíme po svojom, nám ústava neprekáža, zákon nám neprekáža. My musíme zničiť dôkazy, ktoré sú proti nám,“ priblížil R. Kaliňák.

Melicher: Lipšic nemá čo robiť politiku

Člen predsedníctva Igor Melicher povedal, že tu sa nejedná o boj dvoch právnych názorov, ale boj svojvôle, zákonnosti a nezákonnosti, pričom svojvôľu a nezákonnosť predstavuje Daniel Lipšic. „Tragédiou dnešných dní je, že sa na post špeciálneho prokurátora dostal advokát, ktorý svoju justičnú skúšku nadobudol pochybným spôsobom, rovnako ako aj previerku prísne tajné. Keď vidíme, čo špeciálny prokurátor robí, môžeme konštatovať, že si zo svojej politickej práce preniesol politickú agendu na špeciálnu prokuratúru. Keď počúvam o tom, že čím vyššie ideme, tým sa ostatní začínajú viac potiť, pripadá mi to absolútne nemiestne, aby takéto niečo hovoril špeciálny prokurátor, on nemá čo robiť politiku a jeho hlavným krédom nemá byť stíhať politickú opozíciu.,“ uzavrel I. Melicher.

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Lipšic v utorok poukázal na to, že generálny prokurátor nemôže zrušiť právoplatné rozhodnutie v prípravnom konaní, keď nie je nikto obvinený. “V procesnom štádiu, keď nie je nikto obvinený, takéto oprávnenie podľa výslovného znenia Trestného poriadku jednoducho nemá,” uviedol.

Námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera 24. augusta zastavil trestné stíhanie vo veci podozrení z manipulácie výpovedí svedkov Úradom inšpekčnej služby ministerstva vnútra, ktoré dozoruje Lipšic. Generálna prokuratúra SR argumentovala, že uznesenie o začatí trestného stíhania bolo vydané v rozpore so zákonom, nepríslušným orgánom, bez akýchkoľvek relevantných podkladov.

Aj toto by vás mohlo zaujímať:

 1. Daniel Lipšic ukazuje transparent s nápisom Penta Enterprises Ltd.
 2. Takáčovec Matej Zeman požiadal Chorvátsko o politický azyl
 3. Daniel Lipšic
 4. Takáčovec Matej Zeman požiadal Chorvátsko o politický azyl
 5. Peter Kremský (OĽANO).
 6. Zľava minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) a poslanec NR SR Robert Fico.
 7. Robert Fico (Smer-SD).
 8. Svedok Matej Zeman počas hlavného pojednávania s obžalovaným bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčika.
 9. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
 10. Alojz Baránik (SaS).
 11. Radovan Sloboda (SaS)

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico: NAKA a Lipšicovi ľudia dostali obrovský strach. Kajúcnik sa pokakal za 37 sekúnd

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport