eReport.sk
Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik počas hlavného pojednávania.
Dušan Kováčik na súde v Pezinku. Foto: tasr

Prípad Dušana Kováčika je na konci: Prokurátor mu navrhol minimálne 13-ročný nepodmienečný trest

AKTUALIZOVANÉ – Vykonané dôkazy zvýraznili motiváciu konania obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek to v piatok uviedol v rámci záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Tvrdí, že sa Dušan Kováčik snažil navodiť pocit, že sa mal stať obeťou sprisahania či komplotu. Poukázal tiež na to, že spontánne nevypovedal, ale zvyčajne len odpovedal na kladené otázky.

Michal Šúrek navrhuje udeliť obžalovanému Dušanovi Kováčikovi úhrnný 13-ročný nepodmienečný trest. Šúrek to uviedol v rámci záverečnej reči pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku. Tvrdí, že v prípade Dušana Kováčika ide o dlhoročného najvyššieho predstaviteľa špecializovaného štátneho orgánu vytvoreného na potieranie organizovaného zločinu a korupcie. Dušan Kováčik je obžalovaný z viacerých trestných činov.

„Ide o dlhoročného najvyššieho predstaviteľa špecializovaného štátneho orgánu vytvoreného na potieranie organizovaného zločinu a korupcie,” zdôvodnil prokurátor s tým, že Dušan K. vo svojej funkcii konal opačne. Aj preto sa, ako tvrdí, priklonil k trestu, ktorý sa blíži k hornej hranici trestnej sadzby.

Prepustenie Kudličku

Šúrek okrem iného poukázal na konanie Generálnej prokuratúry SR, ktorá v roku 2017 upozornila vedenie ministerstva spravodlivosti na konanie sudcu pri prepustení bývalého bosa takáčovcov Kudličku z väzby. Prokurátorka ÚŠP vtedy voči prepusteniu nepodala sťažnosť. „Obžalovaný mal eminentný záujem, aby sa prokurátorka Blanka Godžová nemusela zodpovedať za svoj postup,” dodal s tým, že obžalovaný nemal žiadny zákonný dôvod na intervenciu.

„Je absolútne evidentné, že nadriadený zneužil svoj vplyv a postavenie,” podotkol prokurátor s tým, že Dušan Kováčik sa zámerne vyhýba vysvetleniu, prečo prokurátorku kontaktoval. Vykonané dôkazy podľa neho potvrdzujú, že bol Dušan Kováčik kontaktovaný bývalým šéfom Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovítom Makóom, ktorý mu mal za to odovzdať úplatok vo forme finančných prostriedkov.

Prokurátor tvrdí, že listiny, ktoré sa našli pri prehliadke u Makóa, vtedy podozrivého z nepriamej korupcie, mali pochádzať priamo od Dušana K. „Jednoznačne vyplynulo, že sa obžalovaný mohol z titulu svojej funkcie dostať k týmto listinám bez toho, aby vznikli pochybnosti,” povedal Šúrek. Potvrdzovať to majú aj viaceré svedecké výpovede. „Výpoveď Makóa potvrdil aj František Böhm a svedok Marián K. z Nitry,” podotkol.

Dôkazy zvýraznili motiváciu konania

„Bolo dostatočným spôsobom preukázané, nad akúkoľvek rozumnú pochybnosť, že skutky sa stali,” zdôraznil prokurátor. Tvrdí, že sa potvrdila dôvodnosť podania obžaloby. Kritizoval, že Dušan Kováčik úmyselne odkláňal smer dokazovania viacerými podaniami a námietkami. Poukázal pritom na články z médií, ktorých obsah sa obžalovaný snažil využiť konšpiračným spôsobom vo svoj prospech. „Opakuje tie isté skutočnosti ako v prípravnom konaní, ktoré nemajú hmotnoprávnu relevanciu,” podotkol. Odmieta, že by mal mať obžalovaný porušené právo na obhajobu.

Prečítajte si:

  1. Svedok Matej Zeman počas hlavného pojednávania s obžalovaným bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčika.
  2. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik počas hlavného pojednávania.
  3. Dušan Kováčik na súde v Pezinku.
  4. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik počas hlavného pojednávania.
  5. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik prichádza na hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) 17. septembra 2021 v Pezinku.
  6. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik pred vyhlásením rozsudku na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 20. septembra 2021.

Poukázal na svedecké výpovede viacerých svedkov a zabezpečené dôkazy, ktoré mali preukázať, že mal Dušan K. zinkasovať za vybavenie nepodania sťažnosti proti prepusteniu niekdajšieho bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby 50 000 eur. Uviedol tiež, že z listinných dôkazov je zrejmé, že prokurátorka Blanka Godžová nepodala sťažnosť na základe inštrukcií od Dušana Kováčika. Potvrdzovať to má úradný záznam, ktorý v tejto súvislosti Godžová vyhotovila.

Národná kriminálna agentúra zadržala Dušana Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport