tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
plyn, kohútik, koleso, zváranie
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Zavrie Moskva ventily? Rekonštrukcia hlavného nemeckého zdroja ruského plynu odštartovala!

Ruský plynárenský gigant Gazprom v pondelok začal desaťdňovú každoročnú údržbu na svojom plynovode Nord Stream 1, ktorý smeruje cez Baltické more do Nemecka. Vláda v Berlíne, ako aj ďalšie európske krajiny majú pritom obavy, že po tejto odstávke sa dodávky plynu cez potrubie neobnovia. Vzťahy medzi Ruskom a Západom sa totiž v dôsledku invázie na Ukrajinu zhoršili a Gazprom by mohol využiť príležitosť a jednoducho zavrieť ventily. TASR o tom informuje na základe správ AP, DPA a AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Anna Belousovová ako prvá podpredsedníčka SNS na fotografii z marca 2010.
 2. Gazprom
 3. Zľava generálny riaditeľ Slovalco Milan Veselý a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).
 4. Gazprom
 5. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck sa prihovára počas Dňa priemyslu (TDI) organizovaného Federáciou nemeckého priemyslu (BDI) v Berlíne 21. júna 2022.
 6. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck gestikuluje počas tlačovej konferencie v Berlíne 27. apríla 2022.
 7. plynové potrubie plyn spustenie ilustračka
 8. minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie k aktuálnej situácii s plynom na Slovensku v Bratislave 12. júla 2022.
 9. slovenská ekonomika recesia rast bankovka kríza peňaženka
 10. Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.
 11. Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.
 12. Šéf spoločnosti Shell Ben van Beurden na snímke z videa.Šéf spoločnosti Shell Ben van Beurden na snímke z videa.

Plynovod Nord Stream 1, hlavný nemecký zdroj ruského plynu, má byť mimo prevádzky od 11. do 21. júla. Rutinné údržbárske práce zahŕňajú „testovanie mechanických prvkov a automatizačných systémov“. Prevádzkovateľ plynovodu pre agentúru DPA uviedol, že tok plynu do Nemecka sa postupne znižuje od 6.00 h miestneho času.

Kanada umožní návrat turbíny do Nemecka

Gazprom už minulý mesiac znížil tok plynu cez Nord Stream 1 o 60 %. Odôvodnil to technickými problémami v súvislosti s chýbajúcou plynovou turbínou kompresorovej stanice, ktorú partnerská spoločnosť Siemens Energy poslala do Kanady na údržbu a ktorú nebolo možné vrátiť pre sankcie Západu proti Moskve.

Nemecké úrady už diskutujú o možnosti, že plyn bude musieť byť na prídel.

Kanada nakoniec cez víkend oznámila, že umožní návrat turbíny do Nemecka vzhľadom na fakt, že nedostatočné dodávky plynu by spôsobili nemeckej ekonomike veľké problémy. Nemeckí politici odmietli tvrdenia Ruska, že za nedávnym znížením toku plynu cez Nord Stream 1 sú technické problémy. Podľa nich bolo toto rozhodnutie politickým manévrom na vyvolanie neistoty a zvýšenie cien.

Berlín už aktivoval krízový plán

Nemecký vicekancelár Robert Habeck má preto podozrenie, že Rusko môže uviesť „nejaké malé technické detaily“ ako dôvod na neobnovenie dodávok plynu cez Nord Stream 1 po údržbe.

Nemecký parlament prijal plán, ktorý zahŕňa obmedzenie zimného vykurovania na maximálne 20 stupňov Celzia a obmedzenie dodávok teplej vody v kanceláriách.

Nemecko a zvyšok Európy sa snažia znížiť svoju závislosť od dovozu energie z Ruska. Nemecko, najväčšia európska ekonomika, už zredukovala dovoz ruského plynu z pôvodných 55 % na približne 35 %. Minulý mesiac Habeck aktivoval druhú fázu nemeckého trojstupňového krízového plánu pre dodávky zemného plynu, pričom varoval, že krajina čelí „kríze“ a jej ciele v oblasti naplnenia zásobníkov na plyn sú ohrozené. Úrady už pritom diskutujú o možnosti, že plyn bude musieť byť na prídel.

Ak sa dodávky ruského plynu po údržbe úplne zastavia, nemecký nadnárodný chemický koncern BASF zvažuje prepustenie časti zo svojich zhruba 100.000 zamestnancov. Vo štvrtok (7. 7.) nemecký parlament prijal plán, ktorý zahŕňa obmedzenie zimného vykurovania na maximálne 20 stupňov Celzia a obmedzenie dodávok teplej vody v jednotlivých kanceláriách.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zavrie Moskva ventily? Rekonštrukcia hlavného nemeckého zdroja ruského plynu odštartovala!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku