tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Gazprom
Ilustračná snímka - Gazprom. Zdroj: tasr/ap

Konečná? Gazprom udrel: Nastal stav vyššej moci, nie sme schopní dodávať plyn!

AKTUALIZOVANÉ – Nevyzerá to ani trochu dobre pre západné krajiny! Na základe listu ruského plynárenského gigantu minimálne jeden veľký zákazník tejto spoločnosti ostane bez plynu z Moskvy. Dôvod? Vraj nastali mimoriadne okolnosti, ktoré Gazprom nemá pod kontrolou. A tým pádom si nedokáže plniť svoje záväzky a dodávať dôležitú energetickú surovinu.

Ruský plynárenský koncern Gazprom vyhlásil takzvaný stav vyššej moci na dodávky zemného plynu do Európy, pričom vyhlásenie sa týka minimálne jedného veľkého zákazníka. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na list Gazpromu zo 14. júla.

Ako informovala televízia TA3, je to spoločnosť Uniper, najväčší dovozca ruského plynu do Nemecka, ktorá dostala od ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom oznámenie o zásahu vyššou mocou.

Nemecký podnik ale oznámil, že oznámenie Gazpromu neuznáva, pretože má retroaktívnu účinnosť, a to od 14. júna. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters. „Uniper sa domnieva, že je to neopodstatnené. Tvrdenie o zásahu vyššou mocou preto oficiálne odmietol,“ uviedol nemecký podnik.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. plynové potrubie plyn spustenie ilustračka
  2. Na snímke zo septembra 2021 vlajka zachytená počas demonštrácie proti výstavbe LNG terminálu pred budovou SPP v Bratislave.
  3. Na ilustračnej snímke pracovníčka nemeckej energetickej firmy.
  4. plynové potrubie plyn spustenie ilustračka
  5. Výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol.
  6. minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie k aktuálnej situácii s plynom na Slovensku v Bratislave 12. júla 2022.
  7. plyn, kohútik, koleso, zváranie
  8. Šéf spoločnosti Shell Ben van Beurden na snímke z videa.Šéf spoločnosti Shell Ben van Beurden na snímke z videa.

V liste sa uvádza, že Gazprom nie je pre „mimoriadne“ okolnosti, ktoré nie sú pod jeho kontrolou, schopný plniť svoje záväzky v oblasti dodávok, pričom klauzula vyššej moci sa vzťahuje retroaktívne na dodávky suroviny od 14. júna. Zdroj z trhu s plynom, na ktorý sa Reuters odvolal, informoval, že list poukazuje na dodávky prostredníctvom plynovodu Severný prúd 1. Gazprom sa k tejto informácii zatiaľ nevyjadril.

Za daných okolností nemusí kompenzovať vápadky

K využitiu takzvanej „vyššej moci (force majeure)“ sa firmy uchyľujú vtedy, ak sa dostanú do situácie, ktorú nie sú schopné ovplyvniť, a záväzky tak plniť. Rozhodnutím využiť spätne klauzulu vyššej moci sa tak Gazprom chráni pred prípadnými kompenzáciami za výpadky v dodávkach, ktoré nasledovali po uvedenom termíne. Táto situácia však s veľkou pravdepodobnosťou ešte zvýši napätie medzi Ruskom a západnými krajinami, ktoré výrazne vzrástlo už po invázii Ruska na Ukrajinu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Konečná? Gazprom udrel: Nastal stav vyššej moci, nie sme schopní dodávať plyn!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku