eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: tasr/ap

Vykašlú sa na západný trh? Čína a India rekordne nakupujú ruskú ropu!

Dovoz ruskej ropy do Indie vzrástol minulý mesiac na rekordných približne 950.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov). Ruská ropa sa tak v júni podieľala na celkovom indickom dovoze tejto suroviny takmer pätinou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na údaje z ropného trhu.

Pozícia Ruska, ktoré od útoku na Ukrajinu koncom februára a následných sankcií západných krajín presmerováva vývoz surovín do Ázie, sa zlepšila aj za celý 2. kvartál. Podiel ruskej ropy na dovoze tejto komodity do Indie dosiahol v 2. štvrťroku 14,1 %, čím sa Rusko dostalo v rebríčku najväčších dodávateľov na tretie miesto. Z neho vytlačilo Spojené arabské emiráty (SAE).

Rekordné nákupy

Prvé miesto medzi najväčšími dodávateľmi ropy do Indie, ktorá v 2. kvartáli doviezla celkovo 4,8 milióna barelov denne, si udržal Irak. Na druhom mieste skončila Saudská Arábia. Od začiatku vojny na Ukrajine USA a ich spojenci začali tlačiť na dovozcov ropy, aby dovoz suroviny z Ruska obmedzili a znížili tak možnosti Moskvy pokračovať v konflikte. Indické rafinérie však urobili pravý opak, objem dovozu z Ruska podstatne zvýšili. Napríklad v 2. kvartáli minulého roka tvorila ruská ropa z celkového dovozu suroviny do Indie iba 0,5 %.

Enormný záujem rafinérií

Aj vývoj za jednotlivé mesiace poukazuje na rastúci záujem indických rafinérií o ruskú ropu. V apríli dovoz z Ruska predstavoval 277.000 barelov denne, v máji to bolo 819.000 barelov/deň a júnové odhady poukazujú na približne 950.000 barelov denne.

Nebudú potrebovať západný trh?

Podľa analytikov sa India chce vyhnúť, ako tvrdí, rovnakej chybe, akú urobila v minulosti, keď pristúpila na americké sankcie voči Iránu a dovoz ropy z tejto krajiny zastavila. Potom už len sledovala, ako susedná Čína, jej najväčší regionálny konkurent, pokračuje v nákupoch iránskej ropy a ekonomicky z toho ťaží.

„Indovia teraz tvrdia, že ak môže pokračovať v nákupe ruskej ropy Čína, prečo by nemohli aj oni,“

povedal Robin Mills, šéf energetickej poradenskej spoločnosti Qamar Energ

Ako dodal, indická vláda sa už nechce dostať do rovnakej pozície, do akej sa dostala v prípade (ne)dovozu ropy z Iránu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. slovenská ekonomika recesia rast bankovka kríza peňaženka
  2. plyn, kohútik, koleso, zváranie
  3. Šokujúce správy z Ukrajiny
  4. Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si podáva ruku s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom počas ich stretnutia v rámci návštevy kozmodrómu Vostočnyj.
  5. Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si podáva ruku s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom počas ich stretnutia v rámci návštevy kozmodrómu Vostočnyj.

Navyše, aj keď si India cení dobré vzťahy s USA a inými západnými štátmi, jej predstavitelia tvrdia, že na prvom mieste sú záujmy krajiny. A v tejto súvislosti uviedli, že Rusko je v rámci energetickej spolupráce väčším priateľom než USA.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vykašlú sa na západný trh? Čína a India rekordne nakupujú ruskú ropu!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti