eReport.sk
minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie k aktuálnej situácii s plynom na Slovensku v Bratislave 12. júla 2022.
Richard Sulík (SaS) počas tlačovke aktuálnej situácii s plynom na Slovensku.

VIDEO Koľko máme plynu v zásobníkoch? Sulík: Je to druhá najvyššia hodnota v Európe!


Slovenský plynárenský priemysel (SPP) už má v zásobníku dostatočné množstvo zemného plynu na pokrytie nadchádzajúcej vykurovacej sezóny. Spolu so zásobami iných slovenských firiem je zabezpečená spotreba pre všetkých odberateľov vrátane firiem. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) spolu s generálnym riaditeľom SPP Richardom Prokypčákom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kauza Katargate pokračuje
  2. Gazprom v problémoch?
  3. Gazprom v problémoch?
  4. Sulíkovi je jeho MEGAKAUZA na smiech
  5. Cena plynu sa môže zvýšiť
  6. plyn, kohútik, koleso, zváranie

„Oproti celoročnej spotrebe máme v zásobníkoch 49 % plynu a toto je druhá najvyššia hodnota v Európe. Prvá je Litva lebo Lotyšsko, zdá sa mi, že s 90 percentami, aj keď je to omnoho menšia krajina,“ povedal Sulík s tým, že aktuálne „vieme pokryť, to čo potrebujeme“.

zľava generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Richard Prokypčák a minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS)

Zľava šéf SPP Richard Prokypčák a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). – Foto: tasr

Ďalšie natláčanie plynu do zásobníka by podľa neho nebolo efektívne, pretože množstvo je dostatočné aj v prípade, keby sa dodávky plynu z Ruska neobnovili. SPP bude podľa Sulíka nakupovať ďalší plyn na uskladnenie iba v prípade, že to bude cenovo výhodné.

SPP sa podarilo zabezpečiť dostatočné množstvo plynu na nadchádzajúce mesiace napriek tomu, že ruský Gazprom skrátil v polovici júna dohodnuté dodávky na polovicu. Pokles dodávok pokračoval až do úplnej odstávky plynovodu Nord Stream 1 pre plánovanú údržbu začiatkom tohto týždňa. SPP podpísal zmluvy na dovoz skvapalneného plynu LNG lodnými tankermi a tiež na dodávky zo Severného mora.

Sulík pri hodnotení situácie s plynom v Európe uviedol, že Nemecko bude mať v zime vážny problém, keďže krajina je veľmi spriemyselnená. Viac si pozrite v pripojenom videu.

Zdroj: fb/mhsr.sk

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Koľko máme plynu v zásobníkoch? Sulík: Je to druhá najvyššia hodnota v Európe!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne