V roku 2020 bolo v rámci akcie Búrka, ktorá je jedná z tých, ktoré sú časťou verejnosti považované za spolitizované, zatkli 13 sudcov a sudkýň, podozrivých z rôznej trestnej činnosti. Sudkyňa Pamela Záleská, ktorá je spochybňovaná parlamentnou opozíciou, hlavne stranou Smer-SD, sa pri tejto príležitosti rozhodla prekročiť mlčanlivé zvyklosti a do podozrivých sudcov sa naplno pustila aj napriek tomu, že sa ide o jej kolegov a k dispozícii nebol žiadny právoplatný rozsudok. Záleská svoje emócie neudržala a dnes sa jej to vracia, keďže na základe jej urážok kolegov ľudia ešte viac spochybňujú jej nezaujatosť a profesionalitu.
Prešľap v e-mailovej komunikácii
Záleská mala stratiť kontrolu nad svojimi vyjadrenia v internej e-mailovej komunikácii medzi členmi Združenia sudcov Slovenska, kde mala o podozrivých sudcoch písať ako o sviniach, ktoré špinia a krivia justíciu. Záleská zároveň nechcela čakať do rozsudkov a do ukončenia dokazovania a chcela sudcov rovno zbaviť talára.
Mohlo by vás zaujímať:
„Aká prezumpcia neviny? Tú nech rešpektujú príslušné orgány v rámci trestného konania, ale my musíme vyzvať každého, kto sa špinavo spreneveril sudcovskému poslaniu, aby išiel do čerta z justície preč. Sám. Hneď,“ uviedla prekvapivo v súvislosti s obvinenými sudcami.
Porušila morálne princípy?
Ak sa bežní ľudia pýtajú, či by mal sudca dopredu odsudzovať svojich kolegov a bez patričných kompetencií ich vyzliekať z talára, tak pravdepodobne nie. Sudca je totižto nielen v profesionálnom, ale aj v občianskom živote povinný „zdržať sa všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu alebo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov“.
Sudca by mal ďalej prispievať k nezávislosti súdnictva a k dobrej povesti. Nemal by sa nechať ovplyvňovať záujmami politikov, verejnou mienkou a jeho nestrannosť by nemala byť spochybňovaná. Práve pri pohľade na vyhlásenia vládnych politikov okolo ministra financií Igora Matoviča a na tlak médií na súdy je pre mnohých len ťažko uveriteľné, že sú dané zásady dodržané. Záleskej e-mailové vyhlásenia sú len ďalšou časťou do tejto mozajky.
O sudcoch, ktorých urážala, má dokonca rozhodovať
Pokiaľ by sa išlo len o nejaké ojedinelé vyhlásenie, situácia by bola pravdepodobne riešiteľná relatívne rýchlo. Problém však nastáva hlavne v súvislosti s tým, že Záleská má rozhodovať napríklad o osude jedného z obvinených sudcov a advokáta opozičných politikov Roberta Fica a Roberta Kaliňáka (Smer-SD), o Davidovi Lindtnerovi. Na Lindtnera je podaná obžaloba za korupciu a ovplyvňovanie súdov. Je však po Záleskej vyhláseniach len ťažko predstaviteľné, že ho bude súdiť nestranne a nezaujato.
Bývalý sudca David Lindtner dnes obhajuje Roberta Fica aj Roberta Kaliňáka. – Foto: tasr
Sudca podľa Lindtnera „má právo sa vyjadrovať, publikovať či šíriť svoje občianske postoje vrátane názorov otvorene kritických, pričom predmetom kritiky môžu byť napríklad aj pomery v justícii. Na strane druhej platí však aj to, že prejavy sudcu môžu byť v niektorých prípadoch dôvodom jeho vylúčenia pre pomer k veci,“ hovorí.
V prípade, že sudca uráža človeka, ktorého má súdiť, je totižto konflikt záujmov veľmi pravdepodobný. „V takýchto prípadoch dáva sudca svojimi vyjadreniami najavo, že nedokáže byť‚ nad vecou‘, že nevie alebo nechce byť objektívny a že prípadný proces, ktorý by vo veci viedol, by bol len procesom formálnym s jasným výsledkom,“ napísal Lindtner.
Kolíková opäť problém nevidí, Burda však áno
Iný názor na celú záležitosť má ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Tá tvrdí, že o zaujatosti rozhodne Najvyšší súd SR. „Pri akejkoľvek takejto komunikácii treba byť obozretný, kto ju šíri, s akým úmyslom, z akého zdroja aj v akom je postavení. V tomto prípade ide o obvineného a možno prirodzene očakávať použitie čohokoľvek v rámci jeho obhajoby,“ hovorí ministerka Kolíková.
Dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda však celú záležitosť vníma diametrálne odlišne: „Ak sú toto naozaj vyjadrenia sudcu či sudkyne, mne z toho vychádza taká osobná zaujatosť danej osoby, ktorá ju všeobecne diskriminuje z výkonu sudcovskej profesie.“
Na snímke dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského doc. JUDr. Eduard Burda. – Foto: tasr
Záleskej vyjadrenia majú byť pri tom podľa HN verifikované súčasným prezidentom Združenia sudcov Slovenska a predsedom trestnoprávneho kolégia Františkom Moznerom. „Ako prezident Združenia sudcov Slovenska môžem potvrdiť, že v článku, ktorý bol 4. augusta 2022 publikovaný na webovej stránke Právne listy, sú zverejnené časti internej e-mailovej komunikácie medzi vtedajšími členmi Celorepublikovej rady združenia, ktorá prebehla v marci 2020 v rámci diskusie o návrhu stanoviska k otázkam korupcie v súdnictve, a to v reakcii na policajný zásah všeobecne známy pod názvom Búrka,“ skonštatoval Mozner.
Hrubala sa snažil situáciu takpovediac farbiť naružovo
Šéf Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala sa k celej veci odmietol bližšie vyjadriť: „Nenáleží mi komentovať oprávnenosť či neoprávnenosť vznesenej námietky zaujatosti, na ktorej vznesenie strany v konaní bez pochybností nárok majú. Na nastolené otázky odpovie sudkyňa Záleská a v prípade podania opravného prostriedku Najvyšší súd.“
Šéf Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala. – Foto: tasr
Hrubala sa však následne pre HN predsa len rozhodol konkretizovať svoj postoj. Záleskej sa v podstate zastal. Jej slová vraj neboli verejné. „Adresovala ich úzkej skupine vedenia združenia v rámci debaty, či a ako reagovať na mediálne veľmi intenzívne rozoberané podozrenia viacerých sudcov z korupcie, ktoré vyústilo do obvinenia viac než desiatky sudcov. Text tejto komunikácie zo strany diskutujúcich nespochybňuje potrebu reagovať na závažný fakt podozrení z korupcie, predstavy diskutujúcich sa líšia len v spôsobe tejto reakcie, čo je v demokratickom prostredí jav prirodzený,“ uviedol ďalej Hrubala dodávajúc, že si váži sudcov, ktorí verejne prezentujú svoje stanoviská verejne.
Mazák so zvláštnym vyjadrením
Nejednoznačné vyjadrenie poskytol predseda Súdnej rady SR Ján Mazák, ktorý je bývalým blízkym spolupracovníkov exprezidenta SR Andreja Kisku. „Otázku nestrannosti nemôže riešiť názor jedinca. Na to je súd, príslušný na rozhodovanie o námietkach zaujatosti. Z môjho pohľadu by sa však sudca mal vyvarovať osobných vyjadrení, ktoré sú silné vo svojej podstate a razantné aj v slovníku,“ vraví Mazák.
Šéf Súdnej rady SR Ján Mazák. – Foto: tasr
Celá záležitosť by však aj tak podľa neho mala byť posudzovaná v tom kontexte, že nešlo o verejnú komunikáciu a v podstate sa Záleskej tiež zastal. „Obvinenie viacerých sudkýň a sudcov a ich väzobné stíhanie v marci 2020 bolo šokujúcou skúsenosťou. Najmä pre čestných, priamych a nezávislých sudcov. Neprekvapuje, že niektorí z nich, a sudkyňa Záleská nebola osamotená, použili pri hodnotení vzniknutého kriminálneho virvaru tvrdšie formulácie a výrazové prostriedky, ktoré by sa pravdepodobne v ich prejavoch nikdy neobjavili,“ konštatoval Mazák.
Kosová Zálesku nekompromisne kritizuje
Koľko znalcov práva, toľko názorov. To sa potvrdzuje aj pri pohľade na slová členky Súdnej rady SR Marcely Kosovej. Tá pre Záleskej urážlivé vyjadrenia o obvinenom nemá pochopenie. „Sudca si nesmie vybíjať akúkoľvek svoju frustráciu tým, že bude hrubo urážať obvinené osoby. Formálne deklarovať, že si ctí prezumpciu neviny, a zároveň v rovnakej vete poprieť rešpektovanie tejto základnej zásady. Potom ho to diskvalifikuje,“ uviedla.
Členka Súdnej rady SR Marca Kosová. – Foto: tasr
Zároveň upozorňuje na veľmi silný tlak viacerých médií či politikov na sudcov, aby hneď a okamžite odsúdili konanie obvinených kolegov. „Nebolo ľahké v tom čase tomu nepodľahnúť, sama som si prešla viacerými útokmi alebo spochybňovaním aj na pôde Súdnej rady, keď som upozorňovala práve na zdržanlivosť, poukazujúc na rešpektovanie prezumpcie neviny,“ pokračuje. „Sudca však nesmie uhnúť ani za takýchto okolností, potom totiž hrozí, že sa nechá ‚strhnúť davom‘ aj v iných situáciách a zabudne na dôstojnosť, zákonnosť či etiku,“ uzavrela.
Záleská sa k celej veci nechcela vyjadrovať, lebo ide o živý prípad. „V dôsledku tejto skutočnosti sa nebudem vyjadrovať k žiadnym medializovaným informáciám.“
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Záleskej emailovanie o sudcovských sviniach rezonuje! Čo na to Mazák, Hrubala či Kolíková?