tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ján Mazák. Foto: tasr

Ústavný súd hovorí otvorene o porušovaní práv obvinených. Mazák aj tak vidí kvalitnejší právny štát

Bývalý poradca exprezidenta Andreja Kisku a súčasný šéf súdnej rady Ján Mazák si myslí, že Ústava SR si vyžaduje početnejšie zmeny, ktoré by smerovali pomaly až k novej ústave. Aj napriek tomu však tvrdí, že právny štát sa na Slovensku vo všeobecnosti zlepšuje a to aj napriek odbornej kritike orgánov činných v trestnom konaní a rozhodnutia Ústavného súdu SR o porušovaní práv viacerých obvinených. Mazák je celkom často kritizovaný aj samotnými členmi súdnej rady a to konkrétne hlavne za svojvoľné kroky bez súhlasu ostatných.

„Európska komisia vidí u nás nejaké problémy, ale tie nebránia konštatovaniu, že právny štát začína naberať aj v našej krajine reálne a čoraz kvalitnejšie prejavy svojho dynamického pôsobenia,“ vyhlásil Mazák aj napriek rozsiahlej kritike právneho štátu na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Sudkyňa a členka Súdnej rady SR Marcela Kosová
  2. ilustračka ústava Slovenskej republiky ilustračná snímka Slovensko poslanecký sľub skladanie
  3. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
  4. bývalý prezident SR Ivan Gašparovič
  5. ilustračka ústava Slovenskej republiky ilustračná snímka Slovensko poslanecký sľub skladanie
  6. súd, kladivko, žena, sudkyňa

Radšej nepokračuje

Mazákove vyjadrenia sa dajú nazvať rozporuplnými. Ústava je základným pilierom právneho štátu a v prípade, ak to s jej vážnymi zmenami myslí vážne, bolo by na mieste priznať aj problémy súvisiace práve s právnym štátom. „Vo všeobecnosti sa mi zdá, že dobové požiadavky na ústavný text už niekedy prevyšujú jeho rozsah a dosah,“ snaží sa vysvetliť svoj postoj Mazák. Problémy vidí napríklad v nevyjasnených vzťahoch medzi zákonodarnou, výkonnou a súdnou mocou. „Pomaly mi to vychádza takmer na celkom novú ústavu. Preto nepokračujem,“ dodal Mazák.

Ako je to so základným právom?

Základné práva občanov sú síce podľa Mazáka porušované, no na druhej strany tvrdí, že občania majú k dispozícii prostriedky na nápravu. Otázne však je, či by vôbec malo v právnom štáte dochádzať k porušovaniu základných práv a či toto nemá byť brané ako problém, nie ako okolnosť. „Prirodzene, dochádza aj k ich porušeniu, avšak obeť má poruke dostatok právnych prostriedkov, aby sa zásadne domohla súdnej aj mimosúdnej ochrany,“ stojí si za svojim Mazák, ktorý by ústavu síce menil naozaj vo veľkej miere, ale chcel by tým do budúcnosti zabezpečiť čo najnižšiu infláciu dodatočných vstupov do základného zákona. „Predpokladá to vyvodiť poučenie z doterajších noviel ústavy, ktoré skôr destabilizujú ústavné pomery, než aby ich v optimálnej miery upevňovali,“ doplnil.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ústavný súd hovorí otvorene o porušovaní práv obvinených. Mazák aj tak vidí kvalitnejší právny štát

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku