Už vyše 100 ľudí zomrelo v tureckom hlavnom meste Ankara za posledné tri mesiace po požití pančovaného alkoholu. Výrobu aj predaj nelegálneho alkoholu vyšetruje generálna prokuratúra, píše TASR podľa agentúry DPA odvolávajúcej sa na stredajšie správy tureckých médií.
Podľa miestnych médií v dôsledku jeho požitia zomrelo 109 ľudí, zatiaľ čo ďalších 29 je hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Vyšetrovatelia doteraz v súvislosti s kauzou zadržali 44 podozrivých osôb.
Pančovaný alkohol sa stal smrteľnou pascou
Nelegálny alkohol aj jeho tajná výroba sú v Turecku pomerne rozšírené. Do takéhoto alkoholu sa často pridáva jedovatý metanol ako lacnejšia náhrada etanolu. Metanol však môže spôsobiť oslepnutie, poškodenie pečene aj smrť.
Nárast počtu úmrtí na otravu alkoholom v Turecku sa pripisuje aj zvýšeniu spotrebnej dane z alkoholu. Liter tradičnej tureckej anízovej pálenky raki stojí v súčasnosti zhruba 1300 tureckých lír (34,22 eura). V krajine, kde sa minimálna mesačná mzda pohybuje na úrovni necelých 600 eur ide o značnú čiastku, ktorá podľa kritikov prispieva práve k zvýšenej produkcii pančovaného alkoholu.
Zdroj: TASR/DPA
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Tragédia v tureckej metropole: Alkoholový škandál, ktorý otriasa celou krajinou