eReport.sk
Boris Kollár, Veronika Remišová, Igor Matovič a Richard Sulík, foto: tasr

Z koaličného sporu sa už stáva fraška! Každý deň prídu s novým nápadom, ale na žiadnom sa zatiaľ nezhodli

V koalícii sa to každým dňom viac a viac zamotáva. Najnovšie sa vedie debata o tom, žeby koalícia uzavrela s SaS akúsi opozičnú zmluvu. Tému otvorila v rozhovore pre denník N poslankyňa Za ľudí Jana Žitňanská, ktorá vylučuje akúkoľvek spoluprácu s nezaradenými poslancami od Kotlebu. Radšej by siahla po inom aj keď netradičnom riešení. To, že Za ľudí nepripúšťa pád vlády ani predčasné voľby opakuje dookola Veronika Remišová.

Poslankyňa Za ľudí Žitňanská zdôraznila, že menšinová vláda teda neprichádza do úvahy. Podľa nej to však nie je jediné riešenie a existuje aj možnosť akou je opozičná zmluva s SaS. „Vždy sa pozerám na to, čo je v záujme krajiny. A podľa mňa je v záujme krajiny, aby štyri strany súčasnej vládnej koalície spolu v nejakej podobe vládli,“ uviedla v spomínanom rozhovore.

Mohlo by vás zaujímať

 1. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD).
 2. Eduard Chmelár v štúdiu eReportu.
 3. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
 4. Poslanec Peter Pčolinský a jeho stranícky šéf Boris Kollár (obaja Sme rodina).
 5. Na kombosnímke zľava Richard Sulík (SaS) a Igor Matovič (OĽANO)
 6. Peter Pellegrini.
 7. Na archívnej snímke zľava líder OĽANO Igor Matovič a šéf Richard Sulík v marci 2016.
 8. Na kombosnímke zľava líder OĽANO Igor Matovič a šéf SaS Richard Sulík.
 9. Igor Matovič
 10. Robert Fico na snímke z videa.
 11. Juraj Krúpa v štúdiu TA3
 12. Zľava predsedníčka poslaneckého klubu strany SaS Anna Zemanová, poslanec NR SR Juraj Krúpa a predseda strany SaS Richard Sulík počas tlačovej konferencie strany SaS k výsledkom zasadnutia Republikovej rady 29. júla 2022 v Bratislave.
 13. Zľava Michal Šipoš a Igor Matovič po schválení prorodinného balíka.

Denník N pripomenul, že termín opozičná zmluva poznáme od našich českých susedov. V roku 1998 po predčasných voľbách uzatvorili túto formu dohody strany ČSSD a ODS, aby tým zaručili podporu menšinovej vláde Miloša Zemana. Práve predseda ČSSD Zeman bol v tom čase osobou, kvôli ktorej neboli ochotné pravicové strany vstúpiť do koalície. Dokázali ale vytvoriť dohodu na spomínanej opozičnej zmluve a vláda tak dokázala fungovať až do konca volebného obdobia.

Pomenujte radšej problém!

SaS ale tento spôsob riešenia vládnej krízy vôbec nepripúšťa. „Je na zamyslenie, prečo poslanci Za ľudí vidia radšej alternatívu s Igorom Matovičom (OĽANO), extrémistami a bez SaS ako štvorkoalíciu bez človeka, ktorý škodí našej krajine,“ reagoval pre TASR na margo Žitňanskej nápadu samotný Richard Sulík. Jeho strana žiadnu opozičnú zmluvu nepodpíše, ale ak koaličné strany chcú, môžu tak podľa neho urobiť so Smerom-SD, ĽSNS, alebo Republikou. „Vylučujeme preto možnosť akejkoľvek opozičnej zmluvy medzi SaS a zvyškom koalície. Nevidíme najmenší dôvod na takýto nečitateľný a voličom nič nehovoriaci krok,“ reagoval podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Za ľudí by mali podľa predstaviteľov SaS konečne nahlas pomenovať, kto je problém celej vládnej koalície.

Podpredsedníčka Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Jana Žitňanská otvára obálky s kandidátmi na post generálneho riaditeľa RTVS.
Nápad poslankyne Za ľudí Jany Žitňanskej SaS odmieta. Foto: tasr

Už len necelý mesiac

Pripomíname, že podľa sulíkovcov je to minister financií Igor Matovič. Strana preto vystúpila z koalície a žiada novú koaličnú zmluvu, ktorej súčasťou líder hnutia OĽaNO už nebude. Spor sa vyostril po hlasovaní troch koaličných strán s opozičnými poslancami vrátane kotlebovcov za Matovičov prorodinný balíček, s ktorým SaS nesúhlasila. Premiér Eduard Heger ako aj celé OĽaNO nateraz odchod Matoviča vylučujú. Priestor na rokovania dala SaS koaličným partnerom do konca augusta. Koalícii teda neostáva veľa času.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Z koaličného sporu sa už stáva fraška! Každý deň prídu s novým nápadom, ale na žiadnom sa zatiaľ nezhodli

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti