eReport.sk
Na kombosnímke zľava Ján Budaj a Peter Weiss.
Na kombosnímke zľava Ján Budaj a Peter Weiss. Foto: tasr

Weiss vyškolil ministra: Dúfam, že ma pán Budaj dobre počúva! Mal nejaké historické reminiscencie

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) vo víkendovej relácii Na telo označil Smer-SD za nástupnícku stranu komunistov. Svoje tvrdenie odôvodňuje tým, že pri svojom vzniku patrila medzi strany, ktoré predseda Smeru Robert Fico spojil, aj Strana demokratickej ľavice (SDĽ). Vtedajší šéf SDĽ, bývalý politik a skúsený diplomat však upozorňuje, že SDĽ sa od komunistov odstrihla už v roku 1991, teda viac ako osem rokov pred vznikom Smeru-SD.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava Juraj Blanár a Ján Budaj.
  2. Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO).
  3. Na kombosnímke zľava Peter Dinuš a Ľuboš Blaha.
  4. Miroslav Žiak (SaS) na snímke z videa.
  5. Peter Weiss v našom štúdiu počas relácie BEZ CENZÚRY reaguje na otázky Rasťa Ekkerta.
  6. Prezidentka Maďarska Katalin Nováková.
  7. Zuzana Čaputová.

„Dúfam, že ma pán Budaj dobre počúva, lebo mal nejaké historické reminiscencie, ako to bolo s komunistickou stranou. A rozhodli sme sa, po demokratickej diskusii vnútri strany a po demokratickom rozhodnutím zjazdu, že pôjdeme smerom k sociálnej demokracii,“ povedal Weiss v relácii Správy a komentáre o udalostiach v roku 1991, kedy SDĽ vypustila zo svojho názvu „KSS“, teda označenie Komunistickej strany Slovenska. „Ako protest proti našej údajnej zrade princípov vznikli až dve komunistické strany,“ doplnil Weiss, ktorý tým chcel preukázať, že SDĽ v skutočnosti väčšinu svojej existencie nemala s komunistami nič spoločné.

Budaj trval na svojom, Blaha je vraj dôkazom

Budaj však počas spomenutej víkendovej relácie prišiel s iným pohľadom na celú vec, aj keď historické fakty v jeho prospech z objektívneho hľadiska veľmi nehovoria. „Vy ste pokračovateľmi komunistov,“ uviedol v diskusii s podpredsedom Smeru Jurajom Blanárom Budaj. Ten sa voči Budajovmu vyjadreniu ohradil, no minister trval na svojom. „My sme sa s KSS zlúčili?,“ opýtal sa ironicky Blanár Budaja, ktorý mu odpovedal relatívne zvláštne: „Áno, máte tam Blahu.“ Ďalší podpredseda Smeru – Ľuboš Blaha, však v politike v čase vzniku Smeru nepôsobil a podľa všetkého nikdy nepôsobil ani v KSS. V čase vzniku Smeru mal Blaha 20 rokov, v čase odlúčenia SDĽ od KSS mal dokonca len 11 rokov. Smer naviac v čase, keď vznikal, pod svoje krídla zobral niekoľko strán, medzi ktoré KSS nepatrila.

Weiss: Mohli sme, ale nechceli sme

Weiss sa v relácii pustil aj do odôvodňovania postojov SDĽ v roku 1991, kedy mala strana odmietnuť ďalšiu spoluprácu s komunistami. Komunistický projekt bol vraj v tých časoch už mŕtvy a strana nechcela s komunistami spolupracovať hlavne z presvedčenia.

„My sme mali dosť politického talentu, pán Budaj, že sme mohli ostať komunistickou stranou. Mohli sme toho vydržať toľko, čo vydržali Česi, ale my sme to nechceli z presvedčenia, lebo ten komunistický projekt bol už mŕtvy,“ uzavrel tému Weiss v štúdiu RTVS.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Weiss vyškolil ministra: Dúfam, že ma pán Budaj dobre počúva! Mal nejaké historické reminiscencie

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti