eReport.sk
Vojna nie je riešením žiadneho konfliktu
Ján Kubiš, foto:eReport

Kubiš pre eReport: Vojna nie je riešením žiadneho konfliktu! Je ním diplomacia

Hosťom v našom štúdiu a v našej pravidelnej relácii Bez cenzúry, bol tentoraz známy slovenský diplomat Ján Kubiš. V rokoch 2006 až 2009 zastával funkciu ministra zahraničných vecí v prvej vláde Roberta Fica. S Jánom Kubišom sme práve preto v rozhovore Bez cenzúrny prebrali viaceré témy. Od prezidentskej kandidatúry, až aktuálnu geopolitickú situáciu vo svete.

Začiatky s diplomaciou

„Je to naozaj dlhá cesta, to by sme tu boli naozaj dlho. Avšak, začínal som s tým, že som vyrastal v rodine, kde otec pôsobil v banke. Teda tým pádom v ekonomike a ja som si vravel, že chcem byť nasmerovaný do ekonomiky. Keď sa naskytla, po ukončení strednej školy v Bratislave možnosť študovať v zahraničí, vtedy to bolo socialistické zahraničie. A možnosť študovať vtedajšom Sovietskom zväze, tak som bol rád, že si ma vybrali. Moja orientácia bola, študovať zahraničný obchod. Dostal som pridelenie v Kyjeve, avšak ma vybrali napokon do diplomatickej školy so zameraním zahraničného obchodu v Moskve. I na prax som chodil na ministerstvo zahraničných vecí,“ prezradil, ako to všetko začalo Kubiš.

Pre mnohých Slovákov nie je dodnes známe, aké medzinárodné spoločenstvá či partnerstvá vo svete existujú. Nielen NATO, či EÚ, ale BRICS či OBSE. To je len pár z mnohých spoločenstiev.

Vojna nie je riešením žiadneho konfliktu

Diplomat Ján Kubiš sa vyjadril i jednému z najhorúcejších konfliktov, ktoré momentálne trápia svet A tým je po vojne na Ukrajine, i vojna v Izraeli. Ako sám tvrdí, jedinou cestou a riešením každého konfliktu nie je vojna, ale diplomatické riešenie.

Zdroj: yt/eReport

„Situácia sa nevyrieši nakoniec len vojnou, ideológiu nepotlačíte vojenskou silou a bude treba hľadať politické riešenie. A tie tu sú. Hovoria o tom rezolúcie Organizácie spojených národov.“ hovorí. Kubiš ďalej dodáva: „Riešením konfliktu bude popri štáte Izrael i vznik rovnocenného štátu Palestína. Životaschopný štát, ktorý bude riadený na základe demokratických princípov.“

Prezidentská kandidatúra

Bývalý minister zahraničných vecí či známy diplomat. I toto renomé je bezpochyby vhodná vizitka pre budúceho prezidenta Slovenskej republiky. Kubiš sa v rozhovore pre eReport vyjadril, že sa chystá zabojovať o post hlavy štátu. Pracuje na tom naozaj poctivo, a i práve v týchto momentoch prebieha zber podpisov na umožnenie kandidatúry.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Dva uhle pohľadu
 2. Je pravda na poslednom mieste?

„Či vidím ako výhodu, že idem ako občiansky kandidát? Áno, je to výhoda, pretože, ako vravím, ja sa domnievam, že by to tak aj malo byť. Vytvára to ďaleko lepšie fungovanie prezidenta, alebo prezidentky po voľbách, ktorý vzišiel občiansky kandidát. Má to však ale i kopec nevýhod, Ak idete, ako kandidát, sprofanovaný určitým spektrom, alebo určitými stranami. Keď ste jednoducho ich kandidátom. Máte podporu, či už mediálnu alebo finančnú. Tak to jednoducho v ľuďoch, ktorí zdieľajú vaše nastavenie, tak môžete zmobilizovať v tejto naše spoločnosti, ktorá je rozpoltená značnú časť podporovateľov, už len tým, že im budete hovoriť, že ja som za túto stranu, alebo nepriamo, ja nie som súce úplne za túto stranu, ale idem podobným smerom, tak ma podporujte,“ vyjadril sa k prezidentskej kandidatúre Ján Kubiš.

V rozhovore Bez Cenzúry s Fedorom Flašíkom sa ďalej dozviete:

 • Aké boli začiatky jeho kariéry a čím všetkým si k dnešnému dňu prešiel?
 • Čo je organizácia OBSE a aké je jej hlavné poslanie?
 • Stáva sa, že aj diplomati pri výkone prídu o život alebo sú unesení, zajatí?
 • Čo sa mení v globálnej politike všeobecne?
 • Má konflikt Rusko-Ukrajina aj historické a globálne príčiny?
 • Prečo sa dodnes nepodarilo vytvoriť Palestínsky štát?
 • Aké sú možnosti uhasenia konfliktu Palestína-Izrael?
 • Ako tento konflikt vnímajú iné arabské či moslimské krajiny a aké je riziko teroristických útokov v EÚ?
 • Akú úlohu môže v takýchto konfliktoch zohrať slovenská diplomacia?
 • Čo hovorí na zoskupenie BRIX?
 • Čo by ako diplomat a kandidát na Prezidenta SR odkázať ľuďom a občanom SR?
 • Ako vníma informácie o odoberaní spisov a možnej skartácii dôkazov?
 • Ako sa má občan správať v dobe bezpečnostných rizík?


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kubiš pre eReport: Vojna nie je riešením žiadneho konfliktu! Je ním diplomacia

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php