eReport.sk
Aj takéto odznaky zdobia účastníkov zhromaždení Za slušné Slovensko na slovenských námestiach.
Aj takéto odznaky zdobia účastníkov zhromaždení Za slušné Slovensko na slovenských námestiach. Foto: tasr

Štát vám nepatrí, odíďte hneď! Weiss vytiahol ostré medializované odkazy, ktoré vládu zabolia

Nad tým, čo sa v ostatných dňoch, týždňoch a mesiacoch deje na Slovensku krúti hlavou stále viac a viac jeho zbedačovaných ľudí. Zbedačovaných preto, lebo ich vláda sa háda čoraz častejšie a na nich myslí čoraz menej.  

Víťazstvo Igora Matoviča a jeho vládnych koaličných partnerov v ostatných parlamentných voľbách malo byť pre Slovensko a jeho ľud vykúpením. Teraz to však stále jasnejšie vyzerá na to, že je skôr zatratením. Pred príchodom šéfa OĽANO a jeho „partie“ do vlády varovali mnohí, málokto ich ale vtedy nepočúval. Teraz, keď to ľudia pochopili, je už, zdá sa, neskoro. Nad súčasnou situáciou sa v blogu na portáli denníka Pravda tento týždeň zamyslel bývalý politik a diplomat Peter Weiss.

Matovič je na vládnutie absolútne nepripravený

Hneď v úvode Weiss pripomína, že členovia platformy Za slušné Slovensko vyzvali Juraja Šeligu zo strany Za ľudí, ktorý patril k hlavným organizátorom a tváram protestov spred vyše štyroch rokov, aby sa vzdal poslaneckého mandátu pre hlasovanie s fašistami v parlamente. Veľká politická zmena, ktorú hlásal aj Šeliga podľa Weissa skutočne prišla, lenže znamenala to, že k nečakanej moci sa dostal „politický podnikateľ“ Igor Matovič a jeho antisystémové zoskupenie OĽANO. Bez vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorá na našej politickej scéne spôsobila obrovské „zemetrasenie“, by podľa Weissa zostal Matovič iba politickým klaunom nedisponujúcim reálnou mocou.

Nastáva rozklad systému, a v takej miere ho moderné Slovensko ešte nezažilo. Čaká nás éra zahnívania a úpadku.

Michal Vašečka, sociológ

Sociológ Michal Vašečka, ktorý bol tiež jednou z tvárí hnutia „Za slušné Slovensko“, podľa Weissa už krátko po nástupe novej vlády upozorňoval, že Matovič je na vládnutie absolútne nepripravený, a že máme najmenej kompetentného premiéra v histórii Slovenska. V decembri 2020 povedal, že „nastáva rozklad systému, a v takej miere ho moderné Slovensko ešte nezažilo“ a v marci 2021 konštatoval, že sme sa dali obalamutiť tzv. obyčajnosťou, ale téza, že stačí nekradnúť, zlyhala. Vašečka ale o pár mesiacov, v júli 2021, pritvrdil a uviedol: „Čaká nás éra zahnívania a úpadku.“ Vo februári to doplnil tým, že u nás „prestávajú platiť zákony a spoločenské normy“.

Celá naša krajina sa ponorila do zúfalstva

Podľa Vašečku sa „celá krajina ponorila do zúfalstva“. Svoje tvrdenie vysvetlil podľa Weissa tým, že nespokojnými sa stali nielen voliči tých, čo prišli o moc, ale aj tých, čo prišli k moci, „pretože vidia, že jednak sú tí pri moci úplne nekompetentní, a po druhé, prestávajú platiť elementárne pravidlá hry“. Zaujímavé sú ale aj tvrdenia niektorých mainstreamových žurnalistov z Denníka N ako M. Kostolný či M. Šimečka, ale aj M. Havrana zo SME či Š. Hríba z Týždňa. Europoslankyňa Lucia Ďuiriš Nicolsonová, ktorá spoluroztáčala kampaň Za slušné Slovensko, pred mesiacom konštatovala, že táto vláda sľubovala zmenu, strašne sklamala a zanecháva po sebe politickú spúšť.

Pravicová vládna koalícia vedená podnikateľmi je jednoducho v permanentnej a prehlbujúcej sa kríze.

Peter Weiss, bývalý politik a diplomat

„Ministerka spravodlivosti M. Kolíková, ktorá má v agende posilňovanie právneho štátu, označila spôsob, akým I. Matovič v NR SR presadil svoju „prorodinnú“ agendu, za hrubosť, za „znásilnenie legislatívneho procesu“ a podotkla, že „celý právny štát sa nám rúti“. Pravicová vládna koalícia vedená podnikateľmi je jednoducho v permanentnej a prehlbujúcej sa kríze. Svojou neschopnosťou normálne, bez cirkusu, vulgárnosti a znásilňovania práva vládnuť a poskytovať štandardný európsky krízový manažment čoraz viac dráždi, unavuje, znechucuje, demoralizuje a rozoštváva Slovensko,“ napísal vo svojom názore okrem iného Weiss.

Vládnutiu vzali najelementárnejšiu kultúrnosť a dôstojnosť

Bývalý politik a diplomat ale poukazuje aj na ďalšieho politológa, Jozefa Lenča, ktorý podľa neho dva roky po voľbách výstižne napísal: „Tragickosť nerozumnej voľby v týchto voľbách si mnohí uvedomili priveľmi neskoro a negatívne dosahy tejto voľby nás dobehnú v čase volieb 2024.“

Wiess pripomenul a nedávny rozhovor exprezidenta Ivana Gašparoviča pre eReport: „O slovenskej ´tragikomédii´ hovoril v nedávnom rozhovore aj exprezident I. Gašparovič, ktorý poukázal na rastúcu neistotu, nedôveru a strach z budúcnosti v našej spoločnosti, kde nič trvalo neplatí, vládne chaos v riadení štátu, dochádza k porušovaniu práva, zneužívaniu OČTK zastrašovanie nepohodlných, zavádza sa cenzúra, narastá tlak na autocenzúru a vládne sklamanie z výkonu vlády, z jej nesplnených sľubov. Za všetko si ale môže koalícia sama!“

Súčasná koalícia vzala vládnutiu najelementárnejšiu racionalitu, kultúrnosť a dôstojnosť.

Peter Weiss, bývalý politik a diplomat

Peter Weiss konštatuje, že nová vládna koalícia mala pri vstupe do vládnutia na svojej strane nielen prezidentku Zuzanu Čaputovú či všetky mienkotvorné médiá, ale dostala veľkú „pomoc“ v  tom, že sa rozdelil nielen silný Smer-SD, ale aj Kotlebova ĽSNS. „Mala tak všetky možnosti, aby slovenskej spoločnosti dokázala, že vie vládnuť efektívnejšie a slušnejšie ako vlády R. Fica, že vie dôslednejšie dodržiavať ústavu a princípy právneho štátu, lepšie rešpektovať názory sociálnych partnerov, načúvať verejnej mienke, bojovať so sociálnym vylúčením a chudobou, že dokáže nahradiť ňou kritizovaný systém ´našich ľudí´ efektívnym využívaním personáloch zdrojov v slovenskej spoločnosti, že je schopná potlačiť privilégiá a protekciu atď., atď.

Mohlo by vás zaujímať

  1. top1 Nicholsonová
  2. Na kombosnímke zľava Richard Sulík (SaS) a Igor Matovič (OĽANO)
  3. Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  4. Peter Weiss v našom štúdiu počas relácie BEZ CENZÚRY reaguje na otázky Rasťa Ekkerta.
  5. November 2021: Zástupcovia Slovenskej komry učiteľov počas protestu pred Úradom vlády SR.
  6. Prezidentka Maďarska Katalin Nováková.
  7. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
  8. Igor Matovič

Namiesto toho však vládnutiu vzala najelementárnejšiu racionalitu, kultúrnosť a dôstojnosť,“ skonštatoval Weiss a dodal, že preto sa na ňu vzťahujú slová, ktoré 15. apríla 2018 predniesla na bratislavskom mítingu Za slušné Slovensko herečka Táňa Pauhofová: „Štát vám nepatrí. Ak tomu nerozumiete, odíďte hneď.“

Zdroj: pravda.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Štát vám nepatrí, odíďte hneď! Weiss vytiahol ostré medializované odkazy, ktoré vládu zabolia

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti