eReport.sk
Marcela Kosová.
Marcela Kosová. Foto: tasr

VIDEO Sudkyňa Kosová „školila“ Kolíkovú. Cez eReport ministerke odkázala, aby sa dovzdelala!

Na ústavnoprávnom parlamentnom výbore vraj vládol chaos a ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (klub SaS) nezaujímala trestnoprávna podstata postupu dnes už bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Romana Fitta. Tak o dianí na výbore a o Kolíkovej dôvodoch odvolávania hovorí krajská sudkyňa a členka trestnoprávneho kolégia Marcela Kosová. Kolíková by sa mala podľa nej dovzdelať v oblasti fungovania súdov. Kolíková Fitta odvolala po tom, ako v apríli komando NAKA vtrhlo na bratislavský okresný súd a žiadalo na spisy a utajované dokumenty o kajúcnikoch Ľudovítoví Makóovi a Borisovi Beňovi. Mali sa správať agresívne a násilnícky.

„Ak je predstava ministerky, že takto to má fungovať na súde, bolo by celkom fajn, aby sa najskôr podrobne oboznámila, alebo požiadala nejakých odborníkov, aby jej vysvetlili, čo jednotlivé ustanovenia znamenajú,“ poznamenala Kosová v reakcii pre eReport.

Policajti vraj nezvládli komunikáciu

Policajti mali prísť pred Okresný súd Bratislava III neuniformovaní a pred tým mali zanedbať viacero úkonov. Napríklad nepožiadali Fitta ako predsedu súdu o to, aby zbavil mlčanlivosti príslušnú zákonnú sudkyňu, ktorá by im potom následne mohla poskytnúť utajované dokumenty. Na tie by museli mať aj pri existencii žiadosti príslušnú bezpečnostnú previerku, ktorou sa nepreukázali a teda ju ani teoreticky nemuseli mať.

„NAKA mala požiadať predsedu o zbavenie mlčanlivosti zákonného sudcu. Ak nie sú splnené tieto náležitosti, nemôžu ani polícii vydať utajované skutočnosti,“ vyjadrila sa Kosová.

Podľa Kolíkovej komunikačne zlyhal Fitt

Fitt mal podľa Kolíkovej prísť za policajtmi a predstaviť sa ako predseda súdu, čo však neurobil. Otázne však je, či je to dostatočný dôvod na jeho odvolanie a či nie je podstatnejšia zákonnosť jeho postupu. Ten bol podľa Kosovej absolútne v poriadku a Fitt teda z hľadiska zákonnosti nezlyhal: „V ničom, išiel presne tak ako mal ísť!“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Peter Weiss v našom štúdiu počas relácie BEZ CENZÚRY reaguje na otázky Rasťa Ekkerta.
  2. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (klub SaS).
  3. Zľava na kombosnímke Ján Drgonec a Zuzana Čaputová.
  4. Roman Fitt (vpravo) na Ústavnoprávnom výbore NR SR. Naľavo v pozadí Mária Kolíková.
  5. Dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.
  6. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.

Trestnoprávna rovina a zákonnosť postupu však Kolíkovú vraj príliš nezaujíma a stále vidí ako najväčší problém to, že sa Fitt policajtom nepredstavil. Kolíková dokonca nechce riešiť ani sťažnosti zo súdu, že sa mali príslušníci NAKA správať násilne k jej zamestnankyni.

„Opakovane uviedla, že nie je podstatné, či boli perfektné tie listiny, asi teda mala na mysli ten príkaz na vydanie veci a následne príkaz na prehliadku budovy Okresného súdu Bratislava III,“ konštatuje Kosová. Podľa Kosovej sa však Fitt zároveň nemohol miešať do rozhovoru zákonnej sudkyne s inou osobou, lebo by tým porušil zásadu zákonného sudcu. Je teda možné, že Kolíková od sudcu očakávala, aby konal nezákonne? „Predstavuje si niečo, čo je v rozpore so zákonom,“ doplnila Kosová.

So sudkyňou a členkou súdnej rady Marcelou Kosovou sa zhovárala reportérka Miriam Šramová. Súčasťou videa je aj vystúpenie sudkyne na ústavnoprávnom parlamentom výbore, kde Kolíkovú zoči-voči okrem iného upozornila aj na to, čo sú a čo nie sú legitímne zákonné postupy.

Zdroj: tv.ereport.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Sudkyňa Kosová „školila“ Kolíkovú. Cez eReport ministerke odkázala, aby sa dovzdelala!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti