eReport.sk
Zľava premiér Eduard Heger (OĽANO) a minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) počas brífingu v novovzniknutom humanitárnom hube.
Zľava premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec (obaja OĽANO) Foto: tasr

VIDEO Štát zaplatí medzinárodné centrum pomoci pri Košiciach. Mikulec: Požiadame o refundáciu nákladov!

V Haniske pri Košiciach vzniklo medzinárodné humanitárne logistické centrum. Pomôcť má pri preprave humanitárneho materiálu z členských štátov Európskej únie (EÚ) cez územie Slovenska na Ukrajinu. Po Poľsku a Rumunsku ide o tretí takzvaný humanitárny hub. Ako na stredajšej tlačovej konferencii povedal predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO), štátu sa ho podarilo zriadiť v spolupráci so súkromným sektorom.

Podľa jeho slov sa nielen zvýši kapacita, ale aj zrýchli dodanie humanitárnej pomoci. „Vlak, ktorý sa pripraví tu, už cez ukrajinsko-slovenskú hranicu iba prechádza. Nemusí byť vôbec prekladaný. Máme tu colný úrad, čiže vieme pripraviť aj všetku colnú dokumentáciu. Kapacita, ktorá je tu dnes prítomná, je výraznou pomocou Ukrajine,“ uviedol premiér s tým, že ak to bude potrebné, rokovania s Európskou komisiou o ďalších možnostiach zintenzívnia.

Eurokomiskár: Hub vnímam ako symbol solidarity

Eurokomisár pre krízové riadenia Janez Lenarčič pripomenul, že takéto huby sú potrebné na manažovanie obrovských tokov pomoci, ktoré prichádzajú smerom na Ukrajinu z rôznych členských štátov EÚ. „Prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany prešlo na Ukrajinu zatiaľ 8000 ton humanitárnej pomoci,“ uviedol.

VIDEO Eurokomisár Lenarčič: Doteraz bolo Ukrajine poskytnutých 8000 ton pomoci

Podľa jeho slov išlo napríklad o potraviny, lieky a iný materiál. Solidaritu, ktorú preukázali členské štáty EÚ ako aj ich obyvatelia, označil za bezprecedentnú. „Tento hub vnímam ako symbol solidarity, slovensko-ukrajinskej solidarity i európskej solidarity,“ povedal.

Kapacita predstavuje denne 33 kamiónov pomoci

Kapacita humanitárneho hubu neďaleko Košíc je približne 1100 paliet denne, čo je jeden celý vlak, respektíve 33 kamiónov humanitárnej pomoci. „Európsky logistický hub je najmä pre pomoc európskej 27-čky na Ukrajinu, čiže primárne je pre túto európsku pomoc. V tejto chvíli ešte plne nepodporuje pomoc tretieho sektora,“ spresnil Stanislav Kučera, ktorý vedie tím humanitárnej pomoci. Podľa neho by v ideálnom prípade mohli vypraviť každý deň jeden vlak s humanitárnou pomocou.

Mikulec: Vznik hubu musí zafinancovať štát

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) pripomenul, že vznik tohto humanitárneho hubu na východe Slovenska musí zafinancovať štát, v spolupráci s Európskou komisiou však budú požadovať refundáciu týchto nákladov.

VIDEO Minister Mikulec po stretnutí s eurokomisárom pre krízové riadenia Lenarčičom

Premiér v stredu večer navštívi aj veľkokapacitné centrum pre pomoc utečencom a následne spolu s ministrom vnútra otvoria dočasný núdzový tábor, ktorý vznikol v areáli Gymnázia Ľ. Štúra v Michalovciach.

VIDEO Premiér v dočasnom núdzovom tábore pre utečencov z Ukrajiny
FOTO Zábery z brífingu v novovzniknutom humanitárnom hube v Haniske pri Košiciach

GALÉRIA – Foto: tasr

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Najprv kresťan dnes liberál!
  2. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
  3. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).
  4. Utečenkyňa, ktorá má nalakované nechty vo farbách ukrajinskej vlajky, drží rukloväť kufra.
  5. Na kombosnímke zľava Peter Kremský a Robert Fico.
  6. Peter Pellegrini (uprostred) počas tlačovky na centrále Hlasu-SD.
  7. Eduard Heger mieša guláš počas návštevy humanitárneho centra na pomoc utečencom z Ukrajiny v Košiciach 12. marca 2022.
  8. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Štát zaplatí medzinárodné centrum pomoci pri Košiciach. Mikulec: Požiadame o refundáciu nákladov!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php