tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Utečenkyňa, ktorá má nalakované nechty vo farbách ukrajinskej vlajky, drží rukloväť kufra.
Na ilustračnej snímke utečenkyňa, ktorá má nalakované nechty vo farbách ukrajinskej vlajky, drží rukloväť kufra. Foto: tasr/ap

VIDEO Lex Ukrajina prešiel: Čo všetko zahŕňa ústretovosť Slovenska voči Ukrajincom na našom území?

Vozidlá prevážajúce humanitárnu pomoc a odídencov budú oslobodené od úhrady mýta. Vozidlá registrované na Ukrajine nebudú musieť uhrádzať diaľničnú známku na území SR. Vyplýva to zo zákona o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine, ktorý v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Parlament o takzvanom lex Ukrajina rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

VIDEO Minister Roman Mikulec a poslanec Milan Mazurek počas rokovania o lex Ukrajina

Nová legislatíva tiež umožňuje, aby všetci utečenci z Ukrajiny mali prvých 30 dní po vstupe na územie SR nárok na poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Dočasnú odbornú stáž budú môcť vykonávať všetky zdravotnícke povolania, nielen lekári, sestry a pôrodné asistentky prichádzajúce zo zahraničia. Zároveň sa má rozšíriť možnosť vykonávať odbornú stáž okrem nemocníc aj v ambulantnom sektore.

Rozšíri sa aj právny rámec upravujúci velenie armády

Nová legislatíva tiež prináša možnosť vykonania opatrení hospodárskej mobilizácie na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre obyvateľstvo z dôvodu vojnového konfliktu na území iného štátu. Zákon tiež stanoví povinnosti Operačnému stredisku záchrannej zdravotnej služby a poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, ktorý je držiteľom povolenia na prevádzkovanie ambulancie dopravnej zdravotnej služby ako subjektom hospodárskej mobilizácie.

Po novom sa má priznávať tehotenské štipendium aj žiačkam a študentkám z Ukrajiny.

Držiteľovi povolenia na veľkodistribúciu liekov sa má umožniť rozšíriť okruh subjektov, ktorým je povinný dodávať humánny liek zaradený v zozname kategorizovaných liekov o medzinárodné humanitárne organizácie poskytujúce humanitárnu pomoc.

VIDEO Pavel Macko, Juraj Krupa a Roman Mikulec reagujú na lex Ukrajina

V balíku opatrení sa tiež rozšíri právny rámec upravujúci velenie určeným jednotkám ozbrojených síl SR príslušným veliteľom NATO na našom území. Po novom sa má priznávať tehotenské štipendium aj žiačkam a študentkám z Ukrajiny.

Benevolencia bude aj pri otváraní bankových účtov

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) bude mať kompetenciu poskytovať na účel úhrady neodkladnej zdravotnej starostlivosti ministerstvu zdravotníctva a zdravotnej poisťovni s najväčším počtom poistencov údaje o poskytnutí dočasného útočiska v SR, jeho zániku či zrušení.

Ukrajinským utečencom sa po novom umožní prístup k platobným účtom. Zákon dočasne umožní použiť na otvorenie účtov aj iné doklady, ktoré musia spĺňať podmienku možnosti zistenia vzhľadu, mena, priezviska a ďalších údajov. Zároveň musí ísť o doklady vydané oficiálnymi orgánmi Ukrajiny.

Legislatíva má byť účinná dňom vyhlásenia

Mení sa tiež zákon o ochrane pamiatkového fondu, čím sa umožňuje poskytnutie pomoci pri ochrane kultúrneho dedičstva Ukrajiny a zabezpečenie osobitnej ochrany pamiatkového fondu SR v prípade mimoriadnej situácie. Po novom sa má tiež umožniť podať žiadosť Audiovizuálnemu fondu aj Fondu na podporu umenia vo viacerých jazykoch, aby sa o podporu mohli uchádzať aj osoby zasiahnuté konfliktom na území Ukrajiny.

Doposiaľ právna úprava umožňovala, aby dobrovoľnícku činnosť na podporu plnenia svojich úloh využívali vyššie územné celky a obce. Podľa novej legislatívy budú môcť využívať dobrovoľnícku činnosť na podporu plnenia svojich úloh aj orgány štátnej správy. Nová legislatíva má byť účinná dňom vyhlásenia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Žena s nechtami namaľovanými v národných farbách Ukrajiny
  2. Tank so symbolom Z.
  3. Eduard Heger mieša guláš počas návštevy humanitárneho centra na pomoc utečencom z Ukrajiny v Košiciach 12. marca 2022.
  4. Zľava premiér Eduard Heger (OĽANO) a minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) počas brífingu v novovzniknutom humanitárnom hube.
  5. Ukrajina, Slovensko, polícia

Na ďalšej stránke sa dočítate o tom, na základe akých zákonných parametrov budú mať slovenskí občania nárok na príspevok za ubytovanie utečencov z Ukrajiny. Na lex Ukrajina reagujú aj šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš či poslanec Ondrej Dostál z klubu SaS.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Lex Ukrajina prešiel: Čo všetko zahŕňa ústretovosť Slovenska voči Ukrajincom na našom území?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku