eReport.sk
Eduard Heger mieša guláš počas návštevy humanitárneho centra na pomoc utečencom z Ukrajiny v Košiciach 12. marca 2022.
Eduard Heger mieša guláš počas návštevy humanitárneho centra na pomoc utečencom z Ukrajiny v Košiciach 12. marca 2022. Foto: tasr

VIDEO Saková: Heger miešal cudzí guláš, Mikulec na hranici prihrával kšefty sukromným firmám!

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) by mal vysvetliť dôvody uzatvorenia zmlúv s firmami na zabezpečenie stravovania a koordinovania činnosti na hraniciach s Ukrajinou. Žiada o to nezaradená poslankyňa a exministerka vnútra Denisa Saková pôsobiaca v mimoparlamentnom Hlase-SD. Chce, aby sa zmluvami zaoberal parlamentný brannobezpečnostný výbor. Mikulec podľa nej „prihral kšefty“ súkromným firmám vo výške približne piatich miliónov eur.

Podpredsedníčka strany Denisa Saková očakáva, že predseda brannobezpečnostného výboru zvolá mimoriadne zasadnutie, kde minister vysvetlí prečo súkromné firmy za 5 miliónov eur bez výberového konania suplujú štát v úlohách, ktoré má plniť.

„Firma bola vybraná bez verejného obstarávania“

„Jedna súkromná bratislavská firma vypráža rezne pre utečencov vo Vyšnom Nemeckom za 2 milióny eur a pre zmenu zase  za 2,5 milióna eur manažuje krízovú situáciu na hraniciach eventová firma, ktorá bežne organizuje koncerty“, uviedla Saková, ktorá pripomenula, že keď sa premiér Eduard Heger objavil na hranici „a miešal cudzí guláš a vypočul si všetky sťažnosti, ktoré od obyvateľov prihraničných oblastí dostal, tak musel zvážiť všetko, čo si vypočul.“ Ako však doplnila, napriek sľubom na hranici, že situáciu vláda vyrieši, to bol práve minister Mikulec, ktorý sa pustil do riešenia spôsobom, že prihral kšefty súkromníkom.

Ako podčiarkla podľa zverejnenej zmluvy má eventová spoločnosť okrem iného zabezpečovať dobrovoľnícky personál, poskytovanie psychologickej pomoci, vytvorenie zázemia pre zriadenie poľnej kuchyne, či základný informačný servis pre utečencov. „Táto firma bola vybraná priamo, bez verejného obstarávania, navyše firma nefiguruje v registri partnerov verejného sektora, ktorá býva bežnou podmienkou pre uzatváranie kontraktov so štátom,“ upozornila exministerka vnútra.

Rozhodnutia Mikulca vraj vyvolávajú rad otáznikov

„Rozhodnutia ministra vnútra vyvolávajú celý rad otázok, a preto sa budeme pýtať ako sa k týmto firmám dostal a či je podľa neho v poriadku, že na manažovanie krízovej situácie si štát za drahé peniaze najíma súkromníkov“, zdôraznila opozičnej strany. Podľa jej názoru zodpovednosť za štát, obzvlášť v krízových situáciách, musí byť v rukách ústavných činiteľov a ústavných orgánov Slovenskej republiky.

„Požiadam predsedu brannobezpečnostného výboru, aby sa konal mimoriadny výbor a aby minister Mikulec vysvetlil dôvod uzatvorenia obidvoch zmlúv, a hlavne ako budú plnenia zo zmlúv fakturované, kontrolované a vyplácané,“ dodala Saková na utorkovej tlačovej konferencii.

Raši reagoval na tlačovku Legvarského s Matovičom

Návrh navýšenia zdrojov do zdravotníctva vo výške 365 miliónov eur je nedostatočný. Ohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov, ako aj fungovanie nemocníc a ambulancií. Myslí si to podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD a poslanec Národnej rady SR Richard Raši.

„Nebudú vedieť pokryť ani prevádzkové náklady“

Podľa jeho slov ide o marketingový ťah a minimálnu pomoc slovenskému zdravotníctvu. Tvrdí, že do zdravotníctva príde reálne 100 miliónov eur na poistencov štátu, pričom požiadavka zdravotníckeho sektoru je na úrovni 500 až 600 miliónov eur.

„Poisťovne a ambulancie nebudú vedieť pokryť ani prevádzkové náklady, nebudú sa vedieť vyrovnať so schválenou zákonnou valorizáciou miest, nebudú mať na energie, nebudú mať na svoju prevádzku,“ skonštatoval. Pripomenul tiež, že sú potrebné peniaze na kompenzáciu zvýšených miezd v okolitých štátoch, aby zdravotníci neodchádzali do zahraničia.

„Zdravotnú starostlivosť nehradí len jedna poisťovňa“

Kritizuje, že vláda selektívne posiela 120 miliónov eur pre štátnu zdravotnú poisťovňu a „obetúva“ viac ako dva milióny poistencov zvyšných dvoch súkromných poisťovní. Pripomenul, že zdravotnú starostlivosť pre pacientov nehradí len jedna zdravotná poisťovňa. Peniaze vyčlenené pre štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu podľa jeho slov pôjdu len na vykrytie jej dlhov. Ďalších 145 miliónov eur, ktoré má priniesť vyšší výber poistného, je podľa Rašiho v čase postpandemickej krízy a ekonomických problémov v súvislosti s vojnou na Ukrajine len hypotetický prínos do zdravotníctva.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) v utorok oznámil, že do zdravotníctva má v tomto roku prísť navyše 365 miliónov eur. Vyššia platba za štátnych poistencov má priniesť 100 miliónov eur, zároveň sa má zvýšiť základné imanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne o 1

VIDEO Saková kritizuje Mikulca, Raši reagoval na návrh Matoviča a Lengvarského

Zdroj: fb/denisa.sakova

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava Eduard Heger a Roman Mikulec počas tlačovky v Sobranciach.
  2. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
  3. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
  4. Na kombosnímke zľava koaličné poslankyne Vladimíra Marcinková (SaS) a Monika Kavecká (OĽANO).
  5. Tank so symbolom Z.
  6. Raziu vykonala inšpekcia rezortu vnútra
  7. Utečenkyňa, ktorá má nalakované nechty vo farbách ukrajinskej vlajky, drží rukloväť kufra.
  8. Zľava premiér Eduard Heger (OĽANO) a minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) počas brífingu v novovzniknutom humanitárnom hube.

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Saková: Heger miešal cudzí guláš, Mikulec na hranici prihrával kšefty sukromným firmám!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti