eReport.sk
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Čaputová po odlete do Bruselu: Je jasné, že Aliancia neprekročí a nechce prekročiť červené línie!

Mimoriadny summit NATO v Bruseli, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 24. marca, je mimoriadny aj tým, že sa koná presne mesiac od začatia ruskej invázie na Ukrajine. V stredu večer to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová, krátko po odlete zo Slovenska, informuje bruselský spravodajca TASR.

Prezidentka bude zastupovať Slovensko na rokovaniach spojencov, ktoré sa budú týkať ďalšej pomoci Ukrajine a posilňovania východného krídla Aliancie.

„Aliancia sa veľmi vážne zaoberajú situáciou“

Čaputová pripomenula, že ide už o druhý mimoriadny summit od vypuknutia vojny na Ukrajine. „Znamená to, že Aliancia a jej členské štáty sa veľmi vážne zaoberajú situáciou na Ukrajine. Budeme hovoriť o tom, ako dôsledne pomáhať Ukrajine, ako posilniť našu obranu a bezpečnosť,“ vysvetlila. A dodala, že na Slovensku to má podobu konkrétnej misie, v podobe predsunutej prítomnosti jednotiek z Nemecka, Holandska, Českej republiky a Slovinska.

Podľa jej slov lídri NATO budú rokovať aj o tom, aké dopady má vojna na Ukrajine už teraz na spojencov, a v tejto súvislosti bude partnerov informovať, ako zvláda situáciu Slovensko.

„Návrh Poľska je iba v rovine návrhu“

Summit má podľa jej slov zároveň potvrdiť, že NATO sa nechce angažovať v bojovom dianí na Ukrajine. „Je jasné, že Aliancia neprekročí a nechce prekročiť červené línie, ktoré by znamenali jej bojovú prítomnosť na území Ukrajiny. To hovoria všetci,“ zdôraznila prezidentka.

V tejto súvislosti spresnila, že návrh Poľska na vyslanie mierovej misie NATO na Ukrajinu je iba v rovine návrhu bez konkrétnych špecifikácií a očakáva sa, ako to poľská strana na summite ostatným spojencom vysvetlí.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šíria o ňom hoaxy
  2. Na archívnej snímke z 22. marca 2014 Roman Abramovič.
  3. Zuzana Čaputová na skupinovej fotografii s lídrami členských štátov NATO.
  4. Zľava premiér Eduard Heger (OĽANO) a minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) počas brífingu v novovzniknutom humanitárnom hube.
  5. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová po odlete do Bruselu: Je jasné, že Aliancia neprekročí a nechce prekročiť červené línie!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre