eReport.sk
Na kombosnímke zľava Peter Kremský a Robert Fico.
Na kombosnímke zľava Peter Kremský a Robert Fico. Foto: tasr

VIDEO OĽANO: Postoj Smeru je falošný. Fico: Ukrajinec nemôže byť pre vládu dôležitejší ako Slovák!

Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo sú silno postihnuté spôsobom vládnutia vlád Smeru-SD. Uviedol to predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO) v stredu na tlačovej konferencii. Reagoval tak na mimoriadnu schôdzu k cenám potravín, ktorej program v stredu neschválili poslanci NR SR. Inicioval ju opozičný Smer-SD.

VIDEO Fico: Koalícia sa tešila z toho, že neotvorila mimoriadnu schôdzu k zdražovaniu

Kremský pokračoval, že ide o falošný a neúprimný postoj opozičného Smeru-SD a mimoparlamentného Hlasu-SD. „Snažia sa robiť politiku z ťažkej a desivej situácie, ktorá je na Ukrajine. Robia politiku z toho, že celá Európa a svet riešia obrovské problémy s nedostatkom tovaru, so zdražovaním. Všetci robia krízové plány, robí ich aj Slovensko,“ povedal.

Šéf výboru Kremský hovorí aj o drzosti

Zdražovanie je podľa Kremského celosvetový problém. „Toto zdražovanie je problém všade. Vladimir Putin týmto dal v podstate Európe a celému svetu veľmi neželaný darček v podobe rastu cien energií, potravín a rôznych výrobkov. Trpíme tým všetci,“ konštatoval Kremský.

Podotkol, že práve za vládnutia strany Smer-SD boli rekordné rasty cien potravín. Bolo to podľa neho v čase, keď bola inflácia rekordne nízka. Vyhlásil, že napriek tomu ceny potravín na Slovensku prudko rástli. „Dobre vieme, že celý tento rezort bol pod kontrolou oligarchov, ktorí rozkradli Slovenský pozemkový fond (SPF), celé ministerstvo pôdohospodárstva,“ dodal Kremský. Považuje za drzosť, keď na naplnenie skladov vyzývajú strany, ktoré spôsobili, že boli tieto sklady tesne pred pandémiou nového koronavírusu do veľkej miery prázdne.

Vlčan hovoril o probléme, ktorý vraj narastal 30 rokov

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) komentoval, že situácia na trhu s potravinami je zložitá, no potravín je a bude dosť. „Sme súčasťou veľkého európskeho jednotného trhu. Vyprodukuje viac ako 70 % potravín nad vlastnú spotrebu,“ povedal Vlčan. Upozornil, že sa snažia odstrániť hlavný štrukturálny problém, ktorým sú nedostatočné spracovateľské a potravinárske kapacity. Tento problém podľa jeho slov narastal za posledných 30 rokov.

Zdroj: fb/oľano

Robert Fico po „zarezaní“ mimoriadnej schôdze k zdražovaniu koalíciou priblížil, že chceli predložiť vláde návod, čo by mala robiť, aby pomohla v boji proti zdražovaniu potravín a základných potravinových komodít. „Tento materiál, ktorý je veľmi komplexný a rozsiahly, nevznikol na zelenom stole v centrále Smer-SD. Je výsledkom niekoľkotýždňového dialógu s potravinármi, s ktorými sme hovorili viackrát,“ konštatoval Fico.

Takáč: Treba pristúpiť aj na zníženie DPH

Podpredseda Smeru-SD Richard Takáč komentoval, že predložili návrh na mimoriadnu schôdzu s 11 opatreniami. Sú to opatrenia, ako regulácia cien energií pre výrobcov potravín a poľnohospodársku prvovýrobu zo strany štátu či daňovo-odvodové úľavy pre zamestnávanie zamestnancov výrobcov potravín a poľnohospodárskej prvovýroby. Taktiež aj časovo limitované kompenzácie povinných príplatkov za prácu v sobotu, nedeľu a za nočnú prácu napríklad na jeden kalendárny rok. „Treba pristúpiť na zníženie DPH, možno na pol roka na nula percent,“ vyhlásil Takáč.

Fico: Budeme musieť ísť štýlom odvolávania

Fico na tlačovej konferencii po mimoriadnej schôdzi povedal, že si pripravia ďalšie kroky v NR SR, ako dostať tieto body „do hry“. „Nevylučujem, že keď sa odmietajú baviť vecne, tak budeme musieť ísť štýlom odvolávania ministrov, pretože taká schôdza vtedy musí byť. Umožní nám to predstaviť, čo hovoríme v súvislosti so zdražovaním a najmä hovoriť o tom, ako vláda SR ignoruje občanov SR,“ vyhlásil Fico.

Prvý na rane má byť minister vnútra Mikulec

Čo sa týka vyslovenia nedôvery, v prvom rade chce ísť Smer-SD po ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO), a to „za škandalózne zmluvy, ktoré podpisuje v súvislosti s riadením krízy, ktorá vznikla prechodom migrantov cez územie SR.“ Ďalej sa majú podľa Fica rozhodnúť, ktoré ministerstvo má najväčšiu mieru zodpovednosti za to, že sa nič nedeje v súvislosti s opatreniami proti zdražovaniu základných potravín. „Tu prichádza do úvahy minister pôdohospodárstva, ale z hľadiska finančného je to minister financií. Budeme sa ale hlavne orientovať v tomto smere na ministra vnútra a ministra pôdohospodárstva. V krátkom čase padne rozhodnutie,“ dodal Robert Fico.

VIDEO Fico k zdražovaniu: Nemôže byť Ukrajinec pre vládu SR dôležitejší ako Slovák

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Seniori sú ľahkým cieľom podvodníkov
  2. Na ilustračnej snímke muž drží v ruke potraviny na ulici po ruskom leteckom útoku v Gorenke, na predmestí Kyjeva 2. marca 2022.
  3. Na ilustračnej snímke muž drží v ruke potraviny na ulici po ruskom leteckom útoku v Gorenke, na predmestí Kyjeva 2. marca 2022.
  4. Peter Pellegrini (uprostred) počas tlačovky na centrále Hlasu-SD.
  5. Pravicoví populisti zlyhali
  6. Zľava premiér Eduard Heger (OĽANO) a minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) počas brífingu v novovzniknutom humanitárnom hube.
  7. Potravinová pomoc pre sociálne odkázaných ľudí dorazila už aj do Popradu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO OĽANO: Postoj Smeru je falošný. Fico: Ukrajinec nemôže byť pre vládu dôležitejší ako Slovák!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre