eReport.sk
Richard Takáč, foto:tasr

VIDEO Smerák Takáč: Zdražovanie prepuklo! Susedné štáty zakročili, slovenská vláda spí

Sme svedkami nekontrolovaného zvyšovania cien. Začalo sa to energiami, plynom a pokračuje to cenami potravín. Zvyšujú sa ceny pečiva, mlieka a mliečnych výrobkov a ďalších potravinárskych produktov.

Mliekari v roku 2021 zvýšili reťazcom ceny v priemere o 4 až 5 percent. Čo ale spravili reťazce? Ceny pre zákazníkov zvýšili až o 15%.Obdobná situácia nastala aj u pekárov. Pekári aktuálne z dôvodu zvyšujúcich sa vstupných nákladových položiek požadujú zvýšenie cien od reťazcov o 15%. Je verejným tajomstvom, že obchodné siete sa vyjadrili, že akceptujú len 3%. Zvýšiť ceny tento rok potrebujú aj ostatní potravinári. Suroviny a energie idú hore, ich náklady na výrobu sa zvyšujú.

Zdroj: video:fb/richardtakac

Už teraz je potravinárom jasné, že reťazce za drahší tovar nebudú ochotné priplatiť a namiesto 15 – 20% pristúpia len ku kozmetickému preplateniu nákladov.Ministerstvo pôdohospodárstva a vláda ako celok sa na situáciu len prizerá. Neprebiehajú žiadne rokovania s reťazcami, ktoré by mali pri miliardových ziskoch prejaviť kus solidarity so zákazníkmi. Počúvame len alibistické výhovorky ministra, že rokovať o cenách sa nedá. Slovensko akútne potrebuje ministra, ktorý bude tvrdo presadzovať záujmy slovenských pôdohospodárov a potravinárov. Ministra, ktorý sa postaví za stabilizovanie cien potravín pre obyvateľov Slovenska.

Bude vás zaujímať:

  1. Výpoveď pre dovolenkujúceho ministra od Smeru.
  2. Belousovová o oslobodzujúcom rozsudku nad Kočnerom
  3. Slovensko, hranica, tabuľa
  4. Pracovník teplárne kontroluje prístroje na turbogenerátore.
  5. Richard Takáč
  6. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.
  7. Peter Pellegrini.
  8. tankovanie, ropa, benzín, nafta, phm, benzínka
  9. Uzavrel kartelovú dohodu?

Okolité krajiny pritom zasiahli. Maďarsko bude od februára regulovať ceny vybraných šiestich potravín. Rovnako od februára bude v Poľsku platiť nulová DPH na potraviny. Nehovoriac o znížení poľskej DPH na benzín a diesel z 23 % na 8 %, vďaka čomu by mali mať lacnejšie pohonné hmoty v prepočte o 15 centov na liter. Dočasné zníženie DPH má zmierniť vplyv vysokej inflácie na financie domácností.Už pri prvých správach o zvyšovaní cien na svetových trhoch strana SMER – sociálna demokracia vládu varovala.

Od začiatku sme v parlamente chceli hovoriť o krokoch, ktoré treba podniknúť, ktoré má vláda pripravené, chceli sme vedieť aké majú plány. Dnes je jasné, že plány nemali žiadne a slovenským pôdohospodárom a potravinárom ostane jediné – prizerať sa, ako ich cezhraničná konkurencia získava od vlády podporu.

Zdroj: Tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Smerák Takáč: Zdražovanie prepuklo! Susedné štáty zakročili, slovenská vláda spí