eReport.sk
Richard Takáč
Richard Takáč, foto:tasr

Takáč o znížení DPH na potraviny: Je to okamžitá pomoc, nie definitíva!

Znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané potraviny je jednou z pomoci slovenským domácnostiam v čase krízy rapídneho zdražovania. Slovenská poľnohospodárska a potravinová komora (SPPK) sa obáva, že zo zníženej DPH budú v konečnom dôsledku profitovať len reťazce. Práve preto od začiatku navrhujeme aj legislatívne zabezpečiť funkčný mechanizmus na kontrolu,“ tvrdí podpredseda Smeru Richard Takáč.

V diskusiách parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie sa ako jeden z návrhov spomínali dvojité cenovky pri vybraných potravinách. Ruka v ruke ide znížená DPH na potraviny aj so zníženou DPH pre gastro. Keď vláda v roku 2015 znížila DPH na vybrané potraviny na 10%, SPPK to vnímala pozitívne, vtedy by dokonca uvítali rozšírenie zoznam základných potravín, ktorých by sa znížená DPH dotkla.

Slovensko potravinovo sebestačné?

Zoznam by mal kopírovať novovytvorený register potravín, ktoré si Slovensko zadefinuje ako základné, v ktorých by mohlo byť potravinovo sebestačné. „Samozrejme, Slovensko nemôže byť 100% potravinovo sebestačné, ale mali by sme si určiť potraviny, ktoré dokážeme produkovať a s ktorými vieme byť potravinovo sebestační. Zahrnuté by tam mali byť aj mlieko a mliečne výrobky, vajcia či ovocie a zelenina – strednopásmové, ktoré dokážeme vypestovať v našich klimatických podmienkach. Na tento zoznam potravín by mala platiť aj znížená DPH.

Matovičov alibizmus

„Ak Igor Matovič, minister financií hovorí, že znížená DPH bude štát stáť 200 miliónov eur, je to z jeho strany len alibizmus. Ak našiel peniaze na nezmyselné celoštátne testovanie či lotériu, pomôcť by mohol aj zmysluplne ľuďom. Nehovoriac o tom, že znížená DPH v konečnom dôsledku bude pozitívnym prínosom aj pre štátnu kasu. Zabráni sa nákupnej turistike do okolitých štátov, ktoré do cenotvorby zasiahli a v ktorých sú potraviny už dnes lacnejšie v porovnaní so slovenskými obchodmi,“ tvrdí Richard Takáč

Bude vás zaujímať:

Ostatné krajiny podporujú svojich potravinárov, uvádza Takáč

„Kým okolité krajiny podporujú svojich potravinárov, tí naši dostanú v aktuálnom období najmenšiu štátnu pomoc v histórii vôbec, čo potvrdila aj Potravinárska komora Slovenska. Vládna koalícia tak potvrdzuje nezáujem o slovenský poľnohospodársky a potravinársky priemysel, nezáujem o pomoc slovenským domácnostiam,“ dopĺňa podpredseda opozičného Smeru.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Takáč o znížení DPH na potraviny: Je to okamžitá pomoc, nie definitíva!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti