eReport.sk
Richard Takáč, foto:tasr

Smerák Takáč podáva trestné oznámenie: Ide o machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe

Podpredseda opozičnej strany Smer-SD Richard Takáč podáva trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru. Dôvodom má byť podľa neho podozrenie zo spáchania trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Reaguje tak na medializované infomácia o enormných dotáciách na ošípané ministerstva pôdohospodárstva pod vedením nominanta hnutia OĽANO Samuela Vlčana. Rezort udelil niekoľkotisícové dotácie na ošípané firme blízkej k bývalému štátnemu tajomníkovi Milanovi Kyseľovi.

Trestné oznámenie na GP

Takáč sa rozhodol v tejto súvislosti podať trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru. „Robím tak v súvislosti s netransparentným nakladaním financií agrorezortu na zvládnutie nákazy afrického moru ošípaných. Firma Rimanec, rodinne spätá s dnes už bývalým štátnym tajomníkom Milanom Kyseľom, sa obohatila o dotáciu prostredníctvom štátnej organizácie v gescii Ministerstva pôdohospodárstva vo výške 27 000 eur. V tomto prípade, keď farma chovala 6 ošípaných, vychádzala dotácia 4.500 eur na jednu ošípanú. Nebolo by na tom nič zlé, ak by „podmienky boli transparentné“ a neboli by ušité na mieru vybraným farmárom.“

Heger sa uspokojil s odstúpením Kyseľa

Predseda vlády Eduard Heger sa podľa Takáča uspokojil s politickým gestom, keď Milan Kyseľ rezignoval na funkciu štátneho tajomníka. „Problém ale nie je len v dotácii samotnej, ale aj v jej nezverejnení. Pripomína to „nástenkový tender,“ keďže o dotácii, pre ktorú bolo potrebné vyplniť jednoduchý dotazník, sa dozvedel len malý okruh farmárov. Na Slovensku máme zaregistrovaných 8 600 fariem, ktoré majú povolenie k chovu ošípaných, pričom do výzvy sa podľa dostupných informácií zapojilo len 140 uchádzačov, hoci postačovalo vyplniť iba „dotazník“,“ hovorí Takáč

Bude vás zaujímať:

  1. Zľava generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jozef Kiss a minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽaNO).
  2. Richard Takáč
  3. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidiek Samuel Vlčan (nominant OĽANO).
  4. Milan Krajniak, minister práce

O pripravovanom „dotazníku“ nemala žiadne informácie ani Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora ako najväčšia agropotravinárska samospráva na Slovensku. Nehovoriac o uniknutej komunikácii, z ktorej je zrejmé, že pripravovanú výzvu nechcel minister Vlčan medializovať.

Páchatelia môžu byť medzi politickými špičkami

Keďže existuje dôvodná obava, že možný okruh páchateľov zasahuje medzi politické špičky súčasnej vládnej garnitúry a ide o vec, ktorá budí ohlas verejnosti, mám za to, aby dohľad v prípravnom konaní v predmetnej trestnej veci vykonával prokurátor trestného odboru Generálnej prokuratúry SR,“ uvádza Takáč na margo dotácii.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Smerák Takáč podáva trestné oznámenie: Ide o machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti